AMD'den oyun işlemcileri geliyor!

Örneğin watt kullanımı olarak AMD'nin en dengesiz kartı RX 5700 XT. RX 5700 140-150 watt harcarken bu kart 225 watt harcıyor 1.5 kat daha fazla elektrik kullanımın performansa etkisi ne peki? Sadece 4-5 FPS.

Ve ilginç bir şekilde daha popüler olan kart da 5700 XT oldu. Halbuki RX 5700 watt başına performans olarak AMD'nin en iyi kartlarından birisi. NVIDIA dahil piyasanın en iyi watt başına performans kartı da RX 6800.

Screenshot_1.png

Geliştirilen çalışmanın uygulanabilir açısından başarılı olacağı ümidi içerisinde olmakla beraber Ryzen serisi çıkışı itibariyle nesilden nesile kendisini her zaman bir adım daha ileriye doğru taşıma hedefi doğrultusunda ilerlemiş ve büyük oranda da her ne kadar bazen hedefledikleri noktalara ulaşamasalar da çoğu zaman hem performans hem de son kullanıcıya hitap etmesi ve erişilebilirlik noktasında başarıya ulaşmıştır, şimdiden yeni seri AM5 platformu işlemcileri dört gözle bekleyen ve özellikle 3000 & 5000 serisi gibi tatlı ve güçlü işlemci serilerini seven biri olarak teknolojik devinimin süreklilik arz ettiğini hatırlatma yolunda rakip tarafın da hamlelerini görmeyi çoğu kişi gibi ben de bekliyorum, bakalım nasıl bir DDR5 serileri geliyor hep beraber görmüş olacağız...

Ayrıca konuya gelen yorumlarda acaba bu kendine fanboy değilim diyen ama fanboy gibi yorum gönderen AMD sevdalıları gün gelip (eğer gelirse) Intel'in açık ara multifonksiyonel düzeyde öne geçtiği zamanlar benzer yorumları AMD kanadına yapabilecek mi? Eminim bu kişiler ya ortadan kaybolacak ya da AMD eski kıvamına yine dönecektir en kısa zamanda gibi geçiştirici, sanki babasının firması büyük oranda gelir kaybetmiş hissiyatıyla üstü kapalı içten içe çekemez tavırlarla yine burada olacaklardır. O günleri iple çekiyorum... Rekabetçi ortam her zaman için kullanıcının faydasınadır, kötüye kötü demekte fayda var elbette buna ben dahil çoğu kişi de hemfikirdir zaten ama gerekli olan eleştileri mantıklı bir dil ve doğru teknik argümanlarla dile getirmedikten sonra gülünç duruma düşmekten başka bir konuma düşüleceğini pek sanmıyorum.

Son düzenleme:
Bu da demek oluyor ki önbelleğin artmasıyla AMD'nın APU'lu işlemcileri bile Intel'in APU'suz işlemcilerini yok edecek duruma geliyor. Intel'i artık 10 nm bile kurtarabileceğini zannetmiyorum. Yazık oldu güzelim firmaya...

Bu da demek oluyor ki önbelleğin artmasıyla AMD'nın APU'lu işlemcileri bile Intel'in APU'suz işlemcilerini yok edecek duruma geliyor. Intel'i artık 10 nm bile kurtarabileceğini zannetmiyorum. Yazık oldu güzelim firmaya...
Helvasını da yeriz artık değil mi? Üstüne kınasını da yakarız artık... Sonra R3 serisi bile işlemci alamıyoruz diyen bir toplum olarak tekelleşme nasıl olur sinema filmi gibi izlemiş oluruz.

Helvasını da yeriz artık değil mi? Üstüne kınasını da yakarız artık... Sonra R3 serisi bile işlemci alamıyoruz diyen bir toplum olarak tekelleşme nasıl olur sinema filmi gibi izlemiş oluruz.
Onu ayarlarız ya hele bir gelsinde şu 2023... Tekelleşme farkını ülke gelişimiyle hallederiz. Malum alım gücümüz yerlerde yurt dışındaki adam 200 birim veriyor biz 2000 birim veriyoruz.

Onu ayarlarız ya hele bir gelsin de şu 2023 tekelleşme farkını ülke gelişimiyle hallederiz. Malum alım gücümüz yerlerde yurt dışındaki adam 200 birim veriyor biz 2000 birim veriyoruz.
İroni amacıyla yazmıştım ama fark edemediniz sanırsam ne anlatmak istediğimi, Intel yok olacak veya batacak bir firma değil diyerek yorumumu burada sonlandırıyorum...

Yeni Intel'imiz AMD oldu. Resmen Intel'in 6. nesil öncesini yaşıyor AMD. Güç var, fiyat olarak yavaştan acımasızlaşıyor ama rakibi yeterli cevabı veremiyor. Bir noktada AMD'nin tüketicinin gözündeki değeri azalabilir. Daha önceden de olduğu gibi iki firma arasında dönen bir düzen gibi. Marka fanatikliğine kapılmayın, aman diyeyim. Hangisi size avantaj sağlarsa onu tercih edin. Bana kalırsa AMD'nin 1. ve 2. nesil işlemcilerinde uyguladığı politika yavaştan siliniyor. Meyvesini toplama zamanı geliyor gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı