AMD’nin Görüntü Yükseltme Teknolojisi Gelişiyor: FSR 2.0 Yolda

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
AMD FidelityFX Super Resolution

Henüz birkaç gün önce AMD’nin yeni nesil bir görüntü yükseltme teknolojisine hazırlandığından ve GDC 2022 sırasında detayları paylaşacağından söz etmiştik. Bu teknoloji hakkında hiçbir bilgimiz yok ve yalnızca tahminde bulunabiliyoruz. CapFrameX kıyaslama ve izleme yazılımının geliştiricisi ise FSR 2.0 demosuna ait görüntüleri gördüğünü iddia ediyor. Kırmızılıların FidelityFX Super Resolution (FSR) teknolojisi çıktığı günden bu yana […]

Devamı: AMD’nin Görüntü Yükseltme Teknolojisi Gelişiyor: FSR 2.0 Yolda
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

DLSS'in aynısı olacağına eminim. DLSS kaynak kodları çalınmıştı ve muhtemelen kullanmışlardır.

FSR'ı ilk okuduğumda belirli ekran kartlarıyla çalışıyordu. Bu durum değişecek mi? R9 290'da kullanmayı çok isterim.

FSR açık kaynaklı bir yazılım olduğu için sitede yazan ekran kartları dışındaki ekran kartlarında kullanılıyordu. Mesela ben 940MX'de kullanabiliyorum. R9 290'da kullanılıyor mu bilmiyorum.

FSR açık kaynaklı bir yazılım olduğu için sitede yazan ekran kartları dışındaki ekran kartlarında kullanılıyordu.
Açık kaynaklı olduğundan değil, DLSS gibi ekran kartına özel çekirdeklerden faydalanmadığı için kullanılabiliyor.

DLSS'in aynısı olacağına eminim. DLSS kaynak kodları çalınmıştı ve muhtemelen kullanmışlardır.
Kullanamazlar. Çalınsa bile o kaynak kodları NVIDIA'ya ait. AMD kullanırsa ve NVIDIA dava açarsa AMD'yi tazminat içine boğar.

FSR 2.0'ı bekliyordum. DLSS'in 2.0'da düzelmesi gibi FSR'ın 2.0'da düzeleceğine inanıyorum.

FSR'ı ilk okuduğumda belirli ekran kartlarıyla çalışıyordu. Bu durum değişecek mi? R9 290'da kullanmayı çok isterim.
FSR'ı Intel HD Graphics 520 ile Enlisted'da kullandım.

FSR açık kaynaklı bir yazılım olduğu için sitede yazan ekran kartları dışındaki ekran kartlarında kullanılıyordu. Mesela ben 940MX'de kullanabiliyorum. R9 290'da kullanılıyor mu bilmiyorum.
Böyle bir şeyi AMD istese de yapamaz, davalık olur Nvidia bu davayı kazanır. Başka bir şey üzerinde çalışıyorlardır.

Rx570'de birkaç oyunda kullandım FSR teknolojisini kullandım. Teoride anlatılanlar güzel ama iş pratiğe dökülünce beş kuruş etmediğini deneyim etmiş oldum.

Çözünürlüğü yükseltip çözünürlük ölçeklendirmeyi düşürürsünüz ya işte adamlar bu olayı FSR diye yutturuyor kullanıcılara. Güya görüntü yükseltme teknolojisi ama daha mevcut görüntü kalitesini bile koruyamıyor çamur gibi oluyor görüntü Ultra kalite FSR'da.

Yeni konular

Geri
Yukarı