AMD'ye Yapılan Büyük Haksızlık!

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam sosyal! Sınav haftası dolayısıyla biraz ara vermiştim, cevaplayamadıysam özür dilerim. Bildiğiniz gibi 11 Nisan 2017 (bugün) Ryzen 5 serisi Türkiye'de satışa sunulmaya başladı. Ben de 1600 veya 1600X almayı düşündüğüm için tabii ki çok heyecanlandım. Bazı beklentilerim vardı ve o beklentilerim gerçekleşti. Adamların kaç yıldır çalıştığına deymiş doğrusu. Canavar gibi işlemciler çıkarmışlar. Hemen YouTube'da biraz araştırmayla 1600, 1600X ve 1500X'in oyun performanslarına baktım. F/P açısından hala çok iyiler ancak bazı oyunlar koyu Nvidia/Intel destekçisi oldukları için işlemciye çok yazık etmişler. Resmen zorla zincirlemişler, dövmüşler işlemcileri. Allahım nasıl Nerf bu. O işlemciler eğer Intel marka olsaydı iddiasına varım fiyatları neredeyse 2 katı olurdu ve oyunlarda en az %20 oranla daha fazla FPS verirdi. AMD fanboyu değilim, yanlış anlaşılmasın ancak bana göre hangi marka olursa olsun; çok çalışıp ortaya güzel bir ürün çıkarabiliyorsa, o ürünün hakkını vermek gerekir. Neyse ki DOOM gibi oyunlar hala Vulkan gibi yeni teklonojileri barındırarak ve bir çeşit tekno-ırkçılık yapmayarak işlemcilerin gerçek gücünü ortaya koyuyorlar. Örneğin Gta 5, AMD'ye Nerf, Intel/Nvidia'ya Buff, oh ne güzel ya! Hadi onu bıraktım, bu Total War Warhammer denen oyun neyin peşinde? İ7 6700K 109 FPS verirken Ryzen 5 1600 gibi bir işlemci 65 FPS veriyorsa sorun işlemcide midir, yoksa oyunda mı soruyorum size. Neyse bugün de Triggerlandık, içimizdeki dışarı attık. Yorumlarınız neler?

Doom oyunu AMD taraflı ama. Ayrıca Nvidia/İntel destekli oyunlarda %2o gibi çok devasa bir performans farkı olmaz.
Nvidia/İntel keyfinden oyunlarla iş birliği yapmıyor. Parayı kim basarsa ona göre değişir iş.

Oyun şirketleri kim daha çok para verirse ona göre optimize eder. Son yıllarda AMD'nin en büyük sorunlarından biri bu zaten. Kimsenin AMD düşmanlığı yok. O konuda çok alakasız bir yorum yapmışsınız. Tekno-Irkçılık nedir? Eğer AMD daha çok para verirse onlar daha fazla performans verirdi. Bu hep böyleydi. O konuda yorumunuza katılmıyorum dediğim gibi. Başka bir konuda yaptığım mesajı alıntı yapayım. DOOM oyunu da zaten AMD ile iş birliği yapılmış bir oyun. Deus Ex: Mankind Divided oyunu da öyle mesela.
Bazı testler yayımlandı. İ5 7400, R5 1400 ve İ7 4790 karşılaştırılmış. Tek çekirdekte İ5 7400 daha iyi. Ama çoklu çekirdekte R5 1400 hepsinden daha iyi. Oyunlarda gene İ5 7400 5-10 FPS fark ile önde. Ama ilginç bir durum var. Oyunlarda İ5 7400 ile oynarken CPU kullanımı 70-80 civarlarında gezerken, R5 1400 kullanılırken 50-60 civarlarında geziyor. Aslında R5 1400 daha verimli ama daha az FPS veriyor. Bu durum daha oyunların, Ryzen işlemciler için optimize edilmediğini gösterir. Gelecek oyunlar optimize edilmiş bir şekilde gelirse bu durum tam tersine değişir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı