Amerika Ay'a gitti mi?

Bunun ben biraz da, yani insanların böyle düşünmesini o zamanlar teknoloji den geri kalmış bir ülke de olduğumuz için olduğunu düşünüyorum biraz.

@Blacksidemre bir konuda bu tür kuşkularının olduğunu belirtti. Ben de ayrı konu açarsa seve seve cevaplayacağımı açıkladım.

Ancak kendisine bu tarz cevaplar geleceğini tahmin etmeliydim. Soru, gayet mantıklı bir soru.
Teşekkür ederim size hocam. Siz ve Utku hocama ayrı teşekkür ederim.

Çoğu kişi teknolojiden dem vuruyor ama SR 71 Blackbird gibi bir uçağın üretildiği dönemde Ay'a gitmek imkansız değildi. Hem elinde Wernher von Braun gibi bir adam olan her ülke Ay'a giderdi o dönemde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar konusuna da aciklik getireyim.

60'li yillarda ozellikle bankacilik sektorunde bilgisayara cok buyuk ihtiyac vardi. O kadar hesap-kitap ve yukselen talep icin.

Nitekim IBM 'in ilk ciddi mainframe bilgisayari Apollo gorevlerine yakin zamanda ortaya cikti ( 10 sene once ):

Hala cogu banka IBM uretimi mainframe sunucular kullanir. Konuyla alakasi yok ama COBOL programlama diliyle yazilmis 50 senelik prosedurler bunlar.

Gunumuz cogu yapay zeka algoritmasi ve modellemesi zaten o donemki arastirmalardan.
Yapay sinir aglari calismalari 40'larda basliyor.

Gunumuzde gelisen yari iletken litografi sayesinde yuksek islemci kabiliyeti ve ucuz memory erisimi nedeniyle ipini koparan yapay zeka modellemesi yapabiliyor. Aslinda teknoloji eskiden de var ve paran varsa catir catir da kullanirsin. Yeni seyler degil bunlar.

Yani Dunya'dan Ay'a gidecek matematiksel hesaplamalari yapacak computational guc Apollo gorevlerinden cok daha once vardi zaten. Benim evimde kullandigim Windows 4GB RAM istiyor, 10KB ile Ay'a nasil gitmisler diye dusunmeyin bos yere, her donemi kendi imkanlarina gore degerlendirmek gerek. Insan genomu sadece 4MB ona bakarsan.

Çoğu kişi Ay'a gidildiğine inanıyor da ne oluyor, sebebini bilmiyor. Ben de bilmiyordum. Ya gidilmediyse deyip araştırmaya başladım. Çalışmaları, bilimsel verileri, denklemleri, formülleri, çözümleri gördüm.

Biraz daha sakin olmakta fayda var.

Bilgisayar konusuna da aciklik getireyim.

60'li yillarda ozellikle bankacilik sektorunde bilgisayara cok buyuk ihtiyac vardi. O kadar hesap-kitap ve yukselen talep icin.

Nitekim IBM 'in ilk ciddi mainframe bilgisayari Apollo gorevlerine yakin zamanda ortaya cikti ( 10 sene once ):

Hala cogu banka IBM uretimi mainframe sunucular kullanir. Konuyla alakasi yok ama COBOL programlama diliyle yazilmis 50 senelik prosedurler bunlar.

Gunumuz cogu yapay zeka algoritmasi ve modellemesi zaten o donemki arastirmalardan.
Yapay sinir aglari calismalari 40'larda basliyor.

Gunumuzde gelisen yari iletken litografi sayesinde yuksek islemci kabiliyeti ve ucuz memory erisimi nedeniyle ipini koparak yapay zeka modellemesi yapabiliyor. Aslinda teknoloji eskiden de var ve paran varsa catir catir da kullanirsin. Yeni seyler degil bunlar.

Yani Dunya'dan Ay'a gidecek matematiksel hesaplamalari yapacak computational guc Apollo gorevlerinden cok daha once vardi zaten. Benim evimde kullandigim Windows 4GB RAM istiyor, 10KB ile Ay'a nasil gitmisler diye dusunmeyin bos yere, her donemi kendi imkanlarina gore degerlendirmek gerek. Insan genomu sadece 4MB ona bakarsan.

Ek olarak, Saturn V'in kontrol modülü de dönemin IBM'i tarafından yapılmıştır. En gelişmiş bilgisayarlardan biriydi o dönem için.

Saturn_IB_and_V_Instrument_Unit.jpg

Geri
Yukarı