Amerika'da iş önerisi

Bu zaten ülkenin durumunun ne kadar rezil olduğunu göstermiyor mu? 24 yaşına gelip hala daha ailenin eline bakmak. Benim yabancı arkadaşlarım 18 yaşından sonra kendi ayakları üzerinde durmaya başlamışlar. Ailelerine muhtaç değiller. Türkiye'de böyle bir şey mümkün değil. Yoksulluk sınırı bile olmuş üç asgari ücret. Amerika belki sosyal bir devlet değil ama orada Türkiye'de çalıştığın kadar saat çalışırsan rahat bir hayat yaşamaman mümkün değil. Şunu da not düşmek lazım ama: Amerika kendi içinde bile o kadar geniş ki, California'da asgari ücretle rezil bir hayat yaşarken Iowa'ya gider aynı paraya kalburüstü bir hayat yaşarsın.
Şunu da eklemek istiyorum: Amerika bir mücadele ülkesi. Emek verip çalışırsan sana karşılığını verir. Mutlu olur musun peki? Orası sana kalmış.

Ayrica Amerikan kapitalizm'inin meshur bir sozu vardir: "Amerika, sana kazandirdigindan daha fazlasini harcattirir" diye.. o kadar dogru ki, orada olup yasamadan bunun farkina varamazsiniz ;)

Ben Ohio'daki evime odedigim parayla, California'da tuvalet alamiyordum ;)

@Taha Özkorucuklu halimizin itten beter keyfimizin paşada olmadığının farkındayım hocam zaten. Eyaletten eyalete fiyatların, kiraların değiştiği gibi asgari ücret de değişiyor hocam. Asgari ücretin hesaplanışı her yerde aynıdır diye tahmin ediyorum. X kilo et, Y kilo sebze vs. şeklinde oturup hesaplıyorlar. Tek kişi asgari ücretle geçinir mi? Geçinir ama dediğim gibi uğraşıp buradan gittiğine değmez.

Hocam Amerika'yı Almanya ile karıştırma. Amerika kapitalistir, devlet olarak vergisini alır gerisine karışmaz. Ambulans çağırmak bile paralıdır.
Almanya ise tam bir sosyal devlettir. Her vatandaşının ihtiyacını karşılar. İşsiz olsan bile işsizlik maaşıyla orada çok rahat geçinebilirsin.
Onun için bir araştır orada kolay kolay iş bulamazsın, vatandaşlıktan sonra anca.

Ayrica Amerikan kapitalizm'inin meshur bir sozu vardir: "Amerika, sana kazandirdigindan daha fazlasini harcattirir" diye.. o kadar dogru ki, orada olup yasamadan bunun farkina varamazsiniz ;)

Ben Ohio'daki evime odedigim parayla, California'da tuvalet alamiyordum ;)
Oradaki insanların hayatı harcama ve tüketme üzerine kurulu. "Paycheck to paycheck" yaşıyorlar. Maaşların ödenmesi bile sistemi besleyecek şekilde. Normalde dünyanın neredeyse her yerinde aylık yatan maaş Amerika'da iki haftada bir yatıyor ki daha hızlı harcasın insanlar, sistemin çarkı dönsün. Ama ben çevreme de söylüyorum, Türk insanı tüketici kafasında değil genellikle. Biriktirip yatırım yapıyor kazandığı parayla. Bu nedenle çok kısa sürede çok para biriktirebiliyor. Work and Travel yapan sayısız arkadaşım var. Orada deli gibi para harcayıp yeni şeyler aldıkları halde Türkiye'ye yanlarında yüklü paralarla dönüyorlar.
@Taha Özkorucuklu halimizin itten beter keyfimizin paşada olmadığının farkındayım hocam zaten. Eyaletten eyalete fiyatların, kiraların değiştiği gibi asgari ücret de değişiyor hocam. Asgari ücretin hesaplanışı her yerde aynıdır diye tahmin ediyorum. X kilo et, Y kilo sebze vs. şeklinde oturup hesaplıyorlar. Tek kişi asgari ücretle geçinir mi? Geçinir ama dediğim gibi uğraşıp buradan gittiğine değmez.
Yukarıda da dediğim gibi asgari ücret orada çalışan bir Türk için Amerikalıya kıyasla çok daha fazlası. Kesinlikle değer.
Hocam Amerika'yı Almanya ile karıştırma. Amerika kapitalistir, devlet olarak vergisini alır gerisine karışmaz. Ambulans çağırmak bile paralıdır.
Almanya ise tam bir sosyal devlettir. Her vatandaşının ihtiyacını karşılar. İşsiz olsan bile işsizlik maaşıyla orada çok rahat geçinebilirsin.
Onun için bir araştır orada kolay kolay iş bulamazsın, vatandaşlıktan sonra anca.
Almanya konusunda çok haklısınız. Bizim insanımız da bunu fark etmiş, sefasını sürüyorlar. Çevremizden görüyoruz :D Amerika fırsatlar ülkesi gerçekten. Orada gidip sürünmek için ek çaba sarf etmek lazım.

Cebinde az para ile gidip çok yokluk çekip güzel bir düzen kuran rahat yaşayan insanlar var fakat bunu herkes yapamaz, ciddi manada kolay değil, burada klavye başında aman ne olacak zorluk çekerim ama hayatımı da kurarım diyorsanız o zorluğu çekmenizi öneririm. Ayrıca çalışma ve oturum izni veya Greencard şart Amerika için, bunun da iki yolu var, ya davet alacaksın ya da çekilişten yeşil kart çıkacak. Türkiye'de daha ailenizin yanında bir nebze olsun rahat iken oturun ders çalışın bir yerlere gelin sonra Avrupa'ya göç edersiniz. Ben bizzat burada yaşıyorum, burada çok fazla Türk ile tanıştım hepsi çok az para ile gelmiş, şu an işlerini düzene oturtmuşlar fakat çok zorluk çekip çabalamışlar, o yüzden gidin yaparsınız, Amerika fırsatlar ülkesi herkesin durumu çok iyi zaten herkes güzel paralar kazanıyor desem size hayal satmış olurum, yok öyle bir şey arkadaşlar, özellikle bir şirketten davet almadıysanız şu pandemi döneminde unutun. Ayrıca dünyadan tokat yemek, zorluk çekmek, cebinde çok az para ile açlık sınırında kendi işlerini düzene oturtmak klavye başında yazıldığı kadar kolay değil.

Amerika'da her eyaletin saatlik minimum ücreti vardır. Oradaki sistem Türkiye'den çok farklı, insanlar genelde zorluk çekiyor anlamakta. Hatırladığım kadarıyla en düşük saatlik ücret 9 dolardı ülke genelinde. Yanılıyor olabilirim. Her eyaletin kendi belirlediği rakamlar var. Saati üç dolar ile "yasal" olarak işçi çalıştıramazsınız.
Dediğiniz gibi bahşiş kültürü orada mevcut. Zaten garsonluk yapanlar genellikle bahşişle köşeyi dönüyor.
Karıştırılan bir husus da: Gider bir yerde garson olurum n'olacak ki demek. Amerika'da garsonların belirli bir kültürel birikimi olması beklenir. Kafanıza göre garson olamazsınız. Ama gidip McDonalds'da kasiyer olabilirsiniz :D onun için vasfa gerek yok.

Bu dediğin kesinlikle doğru değil. Nedenini öğrenmek istersen şayet açıklayabilirim.
Abi bir şey sormak istiyorum oraya nasıl gittiniz hikayeni anlatır mısın rica etsem?

Abi bir şey sormak istiyorum oraya nasıl gittiniz hikayeni anlatır mısın rica etsem?

Şu anda Amerika'da değilim maalesef :) orada doğup yaşadım bir süre daha sonra bazı sebeplerle Türkiye'ye dönmek durumunda kaldık. Şimdi burada Almanca eğitim veren bir üniversitedeyim. Duruma göre ikisinden birine taşınmayı planlıyorum önümüzdeki süreçte. Gitme hikayesi de yukarıda yazıldığı gibi üniversiteden babamın davet alması. Oraya üniversiteye asistan hoca olarak gitti. O yüzden ben şanslı sayılırım.

Şu anda Amerika'da değilim maalesef :) orada doğup yaşadım bir süre daha sonra bazı sebeplerle Türkiye'ye dönmek durumunda kaldık. Şimdi burada Almanca eğitim veren bir üniversitedeyim. Duruma göre ikisinden birine taşınmayı planlıyorum önümüzdeki süreçte. Gitme hikayesi de yukarıda yazıldığı gibi üniversiteden babamın davet alması. Oraya üniversiteye asistan hoca olarak gitti. O yüzden ben şanslı sayılırım.
Vatandaşlığınız varmış zaten istediğiniz zaman gidebilirsiniz birde youtube kanalı açarsanız tamamdır :D şu sıralar baya moda yurt dışında yaşıyıp youtube kanalı açmak

Geri
Yukarı