Bir grafiker Amerika'da iş bulabilir mi?

Grafikerlik okumayı düşünüyorum, eğer bir grafiker olursam Amerika'da iş bulabilir miyim? Bunlardan önce tabii ki vizedir, vatandaşlıktır vb şeyler onları alabilir miyim sizce bir grafiker olarak? Hep içimde bir Amerika'ya gitme isteği vardı, bende düşündüm ilgi alanım olan grafik tasarımcılığı okuyup grafik tasarımcılığı üstüne üniversite bitirip Amerika'ya gidebilir miyim acaba diye düşünüyorum. 3 günlük dünyada bu isteğin, bu hedefin içimde kalacağına bir şeyler deneyip o isteği o hedefi gerçekleştirmek için çabalayacağım. Bakalım, cevaplarınızı bekliyorum.

Kimsenin söylemediği bir şeyi söyleyeyim.

Grafikerlik genel bir tanım. "grafiker olayım yurt dışına açılayım!" mantığı yanlış.

Hangi grafiği yapacaksın?
- 2D?
- 3D?
- Logo tasarım?
- Vector tasarım?
- Environment tasarım?
- Karakter çizim ve tasarım?
- Efekt tasarımı mı?

Bunlar gibi daha birçok kol var. İnsanlar çizim yaparken şunu düşünüyor sanırım;

- Yani şimdi bir adam 2D çizebiliyorsa, logo da dizayn eder, mekan da dizayn eder, karakter de çizer.

Öyle bir dünya yok. İlk önce bir alan belirlemeniz lazım kendinize. Özellikle yurt dışında sadece logo dizayn ederek para kazanan insanlar var. Adamın tek işi logo dizayn etmek. Firması sadece bunun üzerine kurulu.

İlk önce hangi noktadan gideceksiniz bunu bilmelisiniz. İlk önce alan tercih edilmeli. Bir alanda ve konuda ustalaşmalısınız.

Geri
Yukarı