Bir grafiker Amerika'da iş bulabilir mi?

kenan360

Decapat
Grafikerlik okumayı düşünüyorum, eğer bir grafiker olursam Amerika'da iş bulabilir miyim? Bunlardan önce tabii ki vizedir, vatandaşlıktır vb şeyler onları alabilir miyim sizce bir grafiker olarak? Hep içimde bir Amerika'ya gitme isteği vardı, bende düşündüm ilgi alanım olan grafik tasarımcılığı okuyup grafik tasarımcılığı üstüne üniversite bitirip Amerika'ya gidebilir miyim acaba diye düşünüyorum. 3 günlük dünyada bu isteğin, bu hedefin içimde kalacağına bir şeyler deneyip o isteği o hedefi gerçekleştirmek için çabalayacağım. Bakalım, cevaplarınızı bekliyorum.

Gayet uygun bir bölüm bende grafik tasarım okuyorum ve çalışıyorum. Bu işin bir güzel yanı daha var freelance olarak çalışmaya çok uygun.

İşini hakkıyla yapıp iyi projelerde çalışırsan gidersin. Çoğu meslekte geçerli bir durum bu. Mesleği iyi yapan ve piyasada aranan biriysen her türlü bir yerlere gidersin.

Grafikerlik okumayı düşünüyorum, eğer bir grafiker olursam Amerika'da iş bulabilir miyim? Bunlardan önce tabii ki vizedir, vatandaşlıktır vb şeyler onları alabilir miyim sizce bir grafiker olarak? Hep içimde bir Amerika'ya gitme isteği vardı, bende düşündüm ilgi alanım olan grafik tasarımcılığı okuyup grafik tasarımcılığı üstüne üniversite bitirip Amerika'ya gidebilir miyim acaba diye düşünüyorum. 3 günlük dünyada bu isteğin, bu hedefin içimde kalacağına bir şeyler deneyip o isteği o hedefi gerçekleştirmek için çabalayacağım. Bakalım, cevaplarınızı bekliyorum.
1. Yurtdışında iş bulmak için kesinlikle gideceğin ülkenin dilini iyi derecede bilmen gerekiyor.

2. ABD de bilgisayar işleri yaygın olduğu için iş bulursun, gideceğin eyalet veya bölge, oranın yaşam şartları, kanunlar nelerdir? gibi konuları araştır yoksa pişman olursun...

3. iş bulabilir miyim sorusuna yanıt bulmak istiyosan, ABD de gideceğin eyalet/bölge ye göre Linkedin hesabını ayarla, bak bakalım nerde iş çok var oraya göre planlama yap.

4. Vatandaşlığı direk vermezler, önce green card veriyolar, belli bi süre sonra, sen ingilizce öğrendikten sonra ve orda artık yerleştikten sonra kendin gidip vatandasaliga başvuru yapıyosun.

5. Vize alma işi de şansa kalmış, ya şirket üzeri gideceksin, ABD de bi şirket seni işe alıp istek yapicak Türkiyeden bu şahsi ise aldık gelebilir vizesi, veya devlet siteleri vardı, ABD vize veriyodu her yıl oraya kayıt olabilirsin, veya Erasmus öğrenci programı ile gelebilirsin.

1. yurt dışında iş bulmak için kesinlikle gideceğin ülkenin dilini iyi derecede bilmen gerekiyor.

2. ABD de bilgisayar işleri yaygın olduğu için iş bulursun, gideceğin eyalet veya bölge, oranın yaşam şartları, kanunlar nelerdir? Gibi konuları araştır yoksa pişman olursun...

3. iş bulabilir miyim sorusuna yanıt bulmak istiyorsan, ABD de gideceğin eyalet/bölge ye göre LinkedIn hesabını ayarla, bak bakalım nerede iş çok var oraya göre planlama yap.

4. vatandaşlığı direk vermezler, önce Green Card verıyorlar, belli bir süre sonra, sen İngilizce öğrendikten sonra ve orada artık yerleştikten sonra kendin gidip vatandasaliga başvuru yapıyosun.

5. vize alma işi de şansa kalmış, ya şirket üzeri gideceksin, ABD de bir şirket seni işe alıp istek yapacak Türkiye'den bu şahsi ise aldık gelebilir vizesi, veya devlet siteleri vardı, ABD vize veriyordu her yıl oraya kayıt olabilirsin, veya Erasmus öğrenci programı ile gelebilirsin.

Siz benim aklımdaki soruları hemen hemen cevapladınız, teşekkür ederim.

Anlaşılan daha yolun başındasınız ve fazla bilginiz yok.

Öncelikle herhangi bir güzel ülkeye rahatça gitmeniz için aranan adam olmanız gerek.
Kimdir aranan adam? Doktor, avukat, yüksek mühendis vs. vs.
Grafiker iş görmez mi? Görür ama şap diye iş bulman zor. Amerika için GreenCard başvurusu yapar gidersin tabii orada senin hiçbir diplomanın geçerliliği olmayacak. Hayata sıfırdan başlayacaksın. İlk baş garson, komi, temizlik cart curt her şeyi yapar sonra kendini gösterebilirsen grafiker olarak çalışmaya başlarsın.

Oturduğun yerden yurt dışında sponsor vei iş bulmak çok çok zor.

Yurt dışına çıkmak tam bir muamma. Yasal yollarla çok zor yasa dışı yollarla çok kolay. Gerisini sen araştır :)

Yeni konular

Geri
Yukarı