Amerikanın Yönetim Şekli

1Gülhan1

Kilopat
Daha fazla  
Biliyorsunuzdur ki Amerika deyince Pentagon ve Beyaz Saray akla gelir. Bu isimler aslında nedir? Yani işlevleri nedir? Genel bir şekilde açıklayabilir misiniz? İnternette pek bir şey bulamadım.

Amerika'nın siyaseti çok karışıktır, çok detay içerir. Ortalama üstü İngilizcen varsa bizzat onların kaynaklarından 2-3 saat okuyarak ''iyice'' öğrenebilirsin.

Burada, Amerika'nın siyasetine 2-3 saat ayıran bir kişiyi bulacağını çok sanmıyorum. Ben de birkaç kelam etmeye üşendim.

Peki, ortalıkta Amerikayı Pentagon yönetir gibi kelamlar var. Yönetimde üstünlük kimde?
ABD'de kuvvetler ayrılığı vardır. Son sözü başkan söyler fakat kongre üyelerini ikna etmezse de kafasına estiğini yapamaz. Pentagon ise ABD savunma bakanlığı binası.

ABD'yi yöneten denildiğinde tek isim söylemek zor. Başkan ve kongre diyebiliriz o yüzden.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı