Sizce demokrasiden daha iyi bir yönetim şekli var mı?

hazernag

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Diyelim ki sınıf başkanı seçilecek; sınıfın %52'si A kişisini, %48'i ise B kişisini seçti ve A kişisi kazandı. Ama geri kalan %48'lik kesim bu seçimden asla memnun kalmadı. Bu durumda demokrasi büyük bir çoğunluğa (sınıf kadar küçük bir yeri kastetmiyorum) olumsuz yönde etki etmiş olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diyelim ki sınıf başkanı seçilecek; sınıfın %52'si A kişisini, %48'i ise B kişisini seçti ve A kişisi kazandı. Ama geri kalan %48'lik kesim bu seçimden asla memnun kalmadı. Bu durumda demokrasi büyük bir çoğunluğa (sınıf kadar küçük bir yeri kastetmiyorum) olumsuz yönde etki etmiş olmaz mı?
Her insanın istediği olsaydı bir kaos ortamı oluşacaktı. O yüzden en mantıklı olanı her zaman çoğu insanın memnun olduğu olandır. Burada haksızlık en aza indirilmiş olur.

Bana kalırsa en iyi yönetim biçimi Meritokrasidir. Kabaca açıklamak gerekirse yönetimin liyakate bağlı olması.
İnsanoğlu oldukça hiçbir sistem olması gerketiği gibi işlemez. Her sistemde suistimal olur. Açıkları bulunur. Hiçbir yönetim şekli başarılı çalışmaz insan işin içinde oldukça.

Son düzenleyen: Moderatör:
Demokrasiden daha iyisi var mı bilmem ama cumhuriyet şekli artık doğru işlemiyor. Herkes daima eşit olacaktır ama meclis ve cumhurbaşkanlığı sistemi yerine farklı bir yönetim şekli bulunmalıdır.

Diyelim ki sınıf başkanı seçilecek; sınıfın %52'si A kişisini, %48'i ise B kişisini seçti ve A kişisi kazandı. Ama geri kalan %48'lik kesim bu seçimden asla memnun kalmadı. Bu durumda demokrasi büyük birçoğunluğa (sınıf kadar küçük bir yeri kastetmiyorum) olumsuz yönde etki etmiş olmaz mı?

Türkiye demokratik değil, demokratik olsaydı %52 sonuç olmazdı. Medyada sansür var, saçma sapan darbe anayasası var. Bu mu demokrasi? Buna demokrasi diyorsanız size demokrasi dersi vermek gerekiyor. Demokratik toplumlar gelişmiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı