AMOLED ekran göz sağlığına zararlı mı?

KOSTOK

Decapat
Merhaba arkadaşlar, benim eski telefonumun ekranı TFT LCD idi şu an ise AMOLED ekranı olan Xiaomi Redmi Note 10s kullanıyorum. Eski telefonumu kullanırken bir göz rahatsızlığım yoktu ve saatlerce kullanabiliyordum. Şu an ise telefonu öyle çok kullanamıyorum en fazla (1.5 2 saat) sadece akşam eve geldiğimde kullanıyorum ve şu an uzağı göremiyorum ve telefonu kullanırken gözlerim acıyor. Ben de telefonun ekranı AMOLED olduğu içindir diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ekrana uzun saatlerce bakmak tabi ki de göz sağlığı için zararlıdır. Bildiğim kadarı ile mavi ışık filtresi kullanmış olduğunuz modelde mevcut değil. Göz yorgunluğunuzun sebebi yaydığı mavi ışıklar yüzünden.

1) Ekranı daha parlak kullanıyor olabilirsiniz. Ekran parlaklığınızı düşürmeyi denediniz mi?
2) Gece modunu açmayı deneyebilirsiniz. Ekranınızın mavi ışığını düşürecektir.

• Ekran mavi ışığı fazla veriyor olabilir.
  • Flicker-free özelliği olmayabilir.
  • Ekran geniş renk gamutuna (DCI-P3) sahip olduğundan standart renk gamutundaki (sRGB) içeriklerde oversaturation (aşırı doygunluk) oluşur bu da bazı kişilerde uzun süreli kullanımlarda baş ve göz ağrısı yapabilir, tıpkı bende olduğu gibi. Ekran ayarlarında "Doğal" veya "sRGB" seçeneği varsa onları seçin.
  • GSMArena incelemesinde telefonun video izlerken video izlendiğini otomatik algılayıp keskinleştirme filtresi ve kontrast arttırımı uyguladığını belirtmiş. Yüksek kontrast baş ağrısı yapabilir, ben de yüksek kontrasttan çok rahatsız oluyorum. Baş ve göz ağrısı yapıyor.

Mesela ben bilgisayar ekranına baktığımda gözlerimi çok yormuyor ve saatlerce bakabiliyorum ama telefon ekranı gözlerimi çok yoruyor ve acıtıyor

Merhaba arkadaşlar, benim eski telefonumun ekranı TFT LCD idi şu an ise AMOLED ekranı olan Xiaomi Redmi Note 10s kullanıyorum. Eski telefonumu kullanırken bir göz rahatsızlığım yoktu ve saatlerce kullanabiliyordum. Şu an ise telefonu öyle çok kullanamıyorum en fazla (1.5 2 saat) sadece akşam eve geldiğimde kullanıyorum ve şu an uzağı göremiyorum ve telefonu kullanırken gözlerim acıyor. Ben de telefonun ekranı AMOLED olduğu içindir diye düşünüyorum.
Mavi ışıktan dolayı muhtemelen panel tipi gayet iyi.
Mavi ışık için gözlükler var ne kadar etkili olur bilmem ama deneyebilirsiniz.

Muhtemelen ekranın verdiği mavi ışık oranı fazladır. Benden örnek verecek olursak Samsung M20'deki IPS LCD ekrana hiç bakamıyordum OLED geçtim sorun kalmadı.

Geri
Yukarı