Anadolu Lisesi Bilişim Üzerine Meslek Seçemeyecek miyim?

Bu konuda sadece bu işi yapanların bilgisi var. Rehber öğretmen işi hikaye. Sürekli olarak yazılım çalışman lazım. C# ile başlayıp mantığı anlayınca kod yazmak zevkli ama iş onla bitmiyor hatta yeni başlıyor. Beynin kodlamanın mantığını öğrenirken donabiliyor. Bence başlamadıysan seçme çok sıkıntılı iş. Bu işin sonu yok sürekli yeni birşey öğreniyorsun. Üniversite puanları düşük genel olarak bunu sebebi bu mesleği araştırınca benim bilgisiyar i7 her oyunu açar değilde sayfalarca kod yazdıklarını öğrenmeleri, Bu yüzden vazgeçmeleri. Ben bu yüzden Atl bilişim seçtim, internettende çalışıyorum. Hem üniversite puanları düşük hemde mtok bize özel üniversiteler var. Bu zamana kadar diğer liselere puanı yetmeyen arkadaşlar bu bölüme gelmiş ve forumlarda meslek lisesi okudum çok pişmanım diyorlar. Bu yüzden ailemde anadolu teknik lisesine gitmemi istemiyordu, anadolu lisesini kazanmama rağmen buraya geldim. Geleceği düşünerek bu seçimi yaptım ve mutluyum. Keşke erken başlasaydın. Henüz geç kalmış sayılmazsın ama kendini çok yorman lazım. Bu işte bilgine bakarlar, iş ilanı sitelerinde yazılım ile ilgili ilanlara bakarsan üniversite, lise, yükseköğrenim yazar bunun sebebi bilgiye bakılması. Tabi büyük şirketler için üniversite şart.
1- Ben ezber sevmem, bir işin nasıl yapılacağını öğrenmeyi ve bunu yapmayı, geliştirmeyi tercih ederim. (Teknik)
2- Monotonluğu sevmem yeni şeyler yapmak istiyorum.
3- Mantığım herşeyim. (Matematikle ilgisi yok, mantığa dayalıdır programlama.)
Bu üç maddeyi düşün ve bunun için 7/24 çalısmayı, beyninin donmasını, mantığını öğrenirken karşılasacağın zorlukları göze alıyorsan seç. Bence seçme. Rehber öğretmen olup odaya msi gaming laptop getirip oyun oynamak baya iyi, bunu yapan tanıdıklarım var. Eğer tanıdık yazılımcı varsa git birkaç gün yanına izle yaptığı işi.
Yaş kaçtı küçük derken ?

Burdan sonra tamamen vazgeçtim diyebilirim. Verdiğiniz bilgilere minnettarım, teşekkürler :)

Furkan bence çok yanlış bir seçim yapmışsın :) Sanırım Lise 1 Okuyorsun, Bu da yaşıtız demek :) Bu iş zordur, zahmetlidir, tehlikelidir, araştırma ve sürekli kendini geliştirme ister. Karşına çok zorluklar çıkar, hatalar yüzünden beynin donar. Arkadaşlar 7/24 demiş ve kesinlikle doğru sabahlaman gerekir. Daha sayamadığım birçok sorunu vardır bu işin. Ama o işi tamamladığında kendinle gurur duyarsın, çalışmanın karşılığını kesinlikle alırsın, ne kadar çok kodlama dili bilirsen o kadar çok kazanırsın. Tayfun Erbilen'in bloguna bir göz at. Şu anda sektörün öncü freelance çalışanı diyebilirim :)

Eğer pes eder ve bırakırsan sen kaybedersin. Bir daha düşün derim :)

Furkan bence çok yanlış bir seçim yapmışsın :) Sanırım Lise 1 Okuyorsun, Bu da yaşıtız demek :) Bu iş zordur, zahmetlidir, tehlikelidir, araştırma ve sürekli kendini geliştirme ister. Karşına çok zorluklar çıkar, hatalar yüzünden beynin donar. Arkadaşlar 7/24 demiş ve kesinlikle doğru sabahlaman gerekir. Daha sayamadığım birçok sorunu vardır bu işin. Ama o işi tamamladığında kendinle gurur duyarsın, çalışmanın karşılığını kesinlikle alırsın, ne kadar çok kodlama dili bilirsen o kadar çok kazanırsın. Tayfun Erbilen'in bloguna bir göz at. Şu anda sektörün öncü freelance çalışanı diyebilirim :)

Eğer pes eder ve bırakırsan sen kaybedersin. Bir daha düşün derim :)
Daha düşünmüyorum ya :( Tamamen koptum diyebilirim, dediğin bloga göz atarım. Zaman ayırdığın için sağ ol:)

Hayatımı sadece bir şeye adamak istemiyorum diyebilirim. Yaşamak istiyorum tam anlamıyla :) 7/24 canımı çok sıktı doğrusu.

İyi de sadece Web Programcılığı yada Yazılım alt alanları yok ki Bilişim'de. Hep yeni şeyler üretebildiğin Web Tasarım da var. Benim asıl işim Web Tasarım ama okulumda o alt dala eğitim verilmiyor. Web Programcılığını seçeceğim (Web Programcılığı da yaptığım için sıkıntı çekmem). 7/24 Sadece acemilik sürecinde olur :) Elin alışınca bir tasarımı 4-5 saat içinde kodlayabilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı