Anadolu Lisesi Bilişim Üzerine Meslek Seçemeyecek miyim?

Furkan Bektaş

Kilopat
Makaleler
14
İyi günler, ben Anadolu Lisesi öğrencisiyim. İlerde Bilişim üzerine meslek seçmeyi düşünüyorum. Daha çok yazılım üzerine gibi, aslında bunun hakkında şu an çok bilgim yok. Niyazi Saral ile Teknoseyir'in yaptığı bir sohbeti izledim. Bu videoda, sadece üniversitede öğrenecekleriniz yetmez diyor. Sosyal'de bildiğim kadarıyla @BilgisayarKurdu lise öğrencisi ve okulunda yazılım üzerine eğitim görüyor, Sosyal'de yaptığı bazı küçük uygulamaları gördüm. Benim lisemde böyle bir eğitim mevcut değil, Bilişim üzerine meslek seçmek istiyorum. Neler yapmam lazım? Bu konuda hiçbir bilgim yok. Veya Bilişim'e hiç bulaşmayıp, başka bir meslek mi seçmeliyim? @Recep Baltaş ülkemizdeki eğitim üzerine yorumlarını beğeniyorum abi, fikrini almak isterim.

Bilişim sektörü biraz nankör bir meslektir. Sürekli eğitim, araştırma , uygulama ister. Sevdiğin bir meslek üzerine git bence . Sevmediğin bir meslekte başarılı olamazsın zaten. Üniversite de Bilgisayar Mühendisliği , Yazılım Mühendisliği gibi alanlara gidebilirsin. Anadolu Lisesi okuduğun için bunlara girmen daha rahat olur. Üniversite de istediğin mesleği seçebilirsin. Sana kalmış. Bunun için önce ne istediğine karar vermen lazım. Başarılar dilerim.

Bunu seçme isteğim bilgisayarlara olan sevgimden geliyor diyebilirim. Yaşım henüz küçük, geç kaldığımı düşünmüyorum. Bu yüzden de şimdiden altyapımı oluşturmak istiyorum.

O zaman kolay gelsin. Burası gibi ortamlarda vakit geçir, eğitim setleri ile altyapı oluşturmaya çalış. Bir alan seç ve olan üzerine uzmanlaş. Hepsinden az bilme bir alanın uzmanı ol. Diğer alanlarda zamanla gelişir. Yaşadığın yer neresi bilmiyorum bazı belediyelerin ücretsiz kursları oluyor. İŞKUR kursları var iyi kurslar onlara katıl. Yapacak çok şey var. Yabancı dil için hazırlık yap. Daha genç isen üniversite sınavına kadar iyi yol alırsın. Başarılar dilerim.

Eğer bölüm seçimi yapmadı isen kesinlikle sayısal dersleri al ve matematiği sev. O sohbette kast ettikleri okul da göreceğin dersler sana yetmeyecek, senin kendin çabalayıp yazılım dillerinde uzmanlaşman gerek. Ben açıkcası tavsiye etmiyorum çünkü bende zamanında bu sektörü her ne kadar çok istesemde hayatının en güzel kısımlarını bilgisayar başında ve kafa patlatarak geçirmek hiç cazip gelmiyor. Bunları zamanında yaptığım araştırmalar ve okuyan insanları refarans alarak yazıyorum. İlerde gerçekten çok iyi paralara çok iyi yerlerde çalışıyorlar ama bu noktaya gelene kadar çeyrek hayatlarını heba ediyorlar.Sana tavsiyem ilgin olan başka bir mesleğe yönelmen ve bu işi hobi olarak yapman. Eğer gerçekten kafana koymuşsan işin içini iyice araştır ve öyle karar ver. Hayal ettiğin gibi pc başında tuşlara basılarak para kazanılan bir meslekten daha fazlası çünkü.

Son düzenleme:
Şu an için seçim aşamasındayım diyebilirim. Burdan, sosyal hayatımı geçirdiğim yerden, sizlerin yorumunu alıyorum. Sonra da okulumdaki Rehberlik Öğretmeni'ne başvuracağım.

Okulunda Mantık, Olasılık, Uzay Geometri gibi matematik konularında en iyisi sen ol.
Üniversiteye başladığında 18 yaşında olacaksın ve algoritma mantığını öğrenmek için çok geç bir yaş. Programlama dili öğrenmeye hemen başlayabilirsin, internette (YouTube vs.) pek çok ücretsiz kaynak var.

Console.WriteLine("C# console uygulamalarında 1 ay takıl /n Eğer hoşuna giderse /n Eğer sürekli takip edebileceksen /n fıtık ameliyatı ve göz çizdirme olmayı göze aldıysan /n tabikide seçmelisin");
Console.ReadLine();

(Yazım yanlışı yok, c#)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı