Anadolu lisesinden meslek lisesine geçilmeli mi?

Batuyed

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7-4770 3.4ghz, Rx 480 4GB, 16GB Ram 1600mhz, 450W Psu.
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Ben Anadolu lisesi 10.sınıf öğrenisiyim. Olmak istediğim meslekler ilgi duyduğum mesleklerdir; yabancı dil, bilgisayar ile alakalı meslekler. Bu meslekler benim için hem keyif alabileceğim hem de matematik fazla istemiyor ise yapabileceğim mesleklerdir. Matematik ile aram hiç iyi değil ve geliştirmeye çalışırsam fazlaca zorlanırım. Ailem, meslek lisesine git garanti işin olur diyor seni 10.sınıf başlamadan yazdılarım diyorlar. Sizce ne yapmalıyım?
Deneyimlemiş veya tanıklık etmiş kişiler yanıtlarsa çok daha iyi olur.
Yanıtlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ben Anadolu lisesi 10.sınıf öğrenisiyim. Olmak istediğim meslekler ilgi duyduğum mesleklerdir; yabancı dil, bilgisayar ile alakalı meslekler. Bu meslekler benim için hem keyif alabileceğim hem de matematik fazla istemiyor ise yapabileceğim mesleklerdir. Matematik ile aram hiç iyi değil ve geliştirmeye çalışırsam fazlaca zorlanırım. Ailem, meslek lisesine git garanti işin olur diyor seni 10.sınıf başlamadan yazdılarım diyorlar. Sizce ne yapmalıyım?

Bilgisayar istiyorsan matematik gerek yani zorlanırsın meslekte otomativ, elektrik gibi bölümler var onlara bakabilirsin ilgileniyorsan.

Ailen geleceğini daha gerçekçi görüyor bir an önce meslek sahibi olup iş hayatına atılmanı istiyor. Fikrim bu yönde. Bence doğru düşünüyorlar.

Okuduğum proje Anadolu lisesi meslek lisesinin hemen yanındaydı ve önünden polis eksik olmazdı olaylı bir lise ve eğer güçlü olmazsan çok eziklerler arkadaşım orada okuduğu için biliyorum bıçak sigara alkol cabası hocaları bile bıkmış durumda

Bilgisayar istiyorsan matematik gerek yani zorlanırsın meslekte otomativ, elektrik gibi bölümler var onlara bakabilirsin ilgileniyorsan
Gemi kaptanlığı tarzı meslekler nasıl olur sizce? Birde yazdığım şeylere göre hangi okula gitmemi önerirsiniz? Ben 10.sınıfa geçicem okullar açılınca burdan mesleğe gitsem zorlanır mıyım?

Gemi kaptanlığı tarzı meslekler nasıl olur sizce? Bir de yazdığım şeylere göre hangi okula gitmemi önerirsiniz? Ben 10.sınıfa geçeceğim okullar açılınca buradan mesleğe gitsem zorlanır mıyım?

Meslek liselerinde:

• Acil sağlık hizmetleri.
  • Adalet
  • Anestezi
  • Bilişim teknolojileri.
  • Çevre sağlığı.
  • Çocuk gelişimi eğitim.
  • Denizcilik
  • El sanatları*gazetecilik
  • İtfaiyecilik ve yangın güvenliği.
  • Kimya teknolojisi.
  • Kuyumculuk teknolojisi.
  • Metal teknolojisi.
  • Meteoroloji
  • Hemşirelik
  • Muhasebe ve finansman.
  • Radyo televizyon.
  • Lojistik
  • Pazarlama ve perakende.
Bölümleri bulunuyor benim lisemde bu bölümlerin çoğu yoktu yani gideceğin lise de hangi bölümler olduğunu araştır ilgi alanın olan bölümü bulursan tamamdır zorlanacağını sanmıyorum meslek liseleri Anadolu liselerinden çok daha iyi ileride güzel para kazanmak istiyorsan kesinlikle meslek lisesine gitmelisin ciddiyim okul bana göre zaman kaybı fakat elimde olsa yine meslek lisesine giderim çok fazla imkan var ek olarak Avrupa Birliği meslek liselerine büyük avantajlar sağlıyor yurt dışına gitme imkanın bile var yani eğer okulu hiç sevmiyorsan meslek lisesinde çıraklığa girebilirsin yani yanlış hatırlamıyorsam sadece haftanın 2 günü okula gidip temel dersleri görüyorsun geri kalan günler ise çalışıyorsun bu şekilde hatırlıyorum.

Meslek liselerinde:

• Acil sağlık hizmetleri.
  • Adalet
  • Anestezi
  • Bilişim teknolojileri.
  • Çevre sağlığı.
  • Çocuk gelişimi eğitim.
  • Denizcilik
  • El sanatları*gazetecilik
  • İtfaiyecilik ve yangın güvenliği.
  • Kimya teknolojisi.
  • Kuyumculuk teknolojisi.
  • Metal teknolojisi.
  • Meteoroloji
  • Hemşirelik
  • Muhasebe ve finansman.
  • Radyo televizyon.
  • Lojistik
  • Pazarlama ve perakende.
Bölümleri bulunuyor benim lisemde bu bölümlerin çoğu yoktu yani gideceğin lise de hangi bölümler olduğunu araştır ilgi alanı olan bölümü bulursan tamamdır zorlanacağını sanmıyorum meslek liseleri Anadolu liselerinden çok daha iyi ileride güzel para kazanmak istiyorsan kesinlikle meslek lisesine gitmelisin ciddiyim okul bana göre zaman kaybı fakat elimde olsa yine meslek lisesine giderim çok fazla imkan var ek olarak Avrupa Birliği meslek liselerine büyük avantajlar sağlıyor yurt dışına gitme imkanın bile var yani eğer okulu hiç sevmiyorsan meslek lisesinde çıraklığa girebilirsin yani yanlış hatırlamıyorsam sadece haftanın 2 günü okula gidip temel dersleri görüyorsun geri kalan günler ise çalışıyorsun bu şekilde hatırlıyorum.
Okulu sevmiyor değilim sadece dediğim gibi ailem mesleğin garanti olur istediin bölüm var ise meslek lisesine yazdıralım diyorlar. Meslek lisesine geçince dersler nasıl oluyor 9.sınıf meslek lisesinde görmem gereken dersleri görmedim.

Okulu sevmiyor değilim sadece dediğim gibi ailem mesleğin garanti olur istediin bölüm var ise meslek lisesine yazdıralım diyorlar. Meslek lisesine geçince dersler nasıl oluyor 9.sınıf meslek lisesinde görmem gereken dersleri görmedim.

Yine normal dersleri alıyorsun ben atp sınıfındaydım Anadolu teknik programı bu sınıfa alınırsan çok iyi hem meslek hem normal diğer dersleri görüyorsun diğerlerinden daha fazla ders görüyorsun yani ve sınıf nüfusu daha düşük oluyor.

Yine normal dersleri alıyorsun ben atp sınıfındaydım Anadolu teknik programı bu sınıfa alınırsan çok iyi hem meslek hem normal diğer dersleri görüyorsun diğerlerinden daha fazla ders görüyorsun yani ve sınıf nüfusu daha düşük oluyor.
Nasıl alınabilirim o bölüme? ortaokul başarı puanım 78-85 arasıydı

Ben derim geç.

Eğer sınav için çalışırım iyi bir yer kazanırım okurum diyorsan Anadolu'da kal ama ben o kadar çalışamam vs diyorsan mesleğe geç en azından mezun olunca elinde bir mesleğin olur yapabileceğin.

Ben hayatımın hatasını meslek yerine Anadolu seçerek yaptım.

Geri
Yukarı