Meslek lisesinden anadolu lisesine geçilmeli mi?

Ben tercih zamanında meslek lisesini seçmiştim. Şimdi sınıf arkadaşlarım bana diyor ki "OBP puanın 94, gidip meslek lisesine girmişsin. Daha güzel okullar var. O puanla daha iyi okullara gidersin."

Şimdi bahsettikleri lise anadolu lisesi ve normal kültür dersleri görülüyor. Şimdi sizce o okula nakil yapmalı mıyım? Meslek lisesini, ortamını, okulu hiç sevmedim. Bir de ders saatleri anadolu liselerine göre 1 ders saati daha fazla. Ancak ileride üniversiteye (metok muydu neydi adı) onun sayesinde daha kolay girebiliyormuşuz.

Sizce bu rezalet okulu çekip meslek lisesi mi okuyayım? Yoksa anadolu lisesine mi geçeyim? Şöyle diyeyim okulun daha 3. günü ve hiçbir şekilde motivasyonum olmadığı için hiçbir dakikadan zevk almıyorum. O kadar çok sınıfta kalan var ki okulda sorumluluk sınavı yapmaktan öğretmenler 3 gündür derslere giremiyor.

Bu arada hiçbir arkadaşım meslek lisesine gitmedi. Şu an çok iyi anlaştığım biri buldum ama o da nakil yaptırmış, kabul olsa "gideceğim" dedi. Yani sınıfta tek anlaştığım kişi de gidecek.
Klasik meslek lisesi bende 9 sınıfta böyle düşünüyordum iyikide düşünmüşüm 9 sınıfın 1 dönemi bitmeden ayrıldım anadolu lisesine geçtim

Kesinlikle anadolu

Son düzenleme:
Hocam öncelikle merhaba. Eğer ki okumaya gözünüz yoksa meslek edinip iş kurup hayata erken atılmak istiyorsanız Anadolu lisesi değil de Mesleki Eğitim Merkezlerine geçebilirsiniz. Haftanın 4 günü seçtiğiniz dal ile ilgili staj yapıyorsunuz 1 gün okula gidiyorsunuz ve devlet size teşvik maaşı da veriyor (Asgari ücretin %30 u olacak şekilde "İş yeriniz ekstra para da verebilir.") Bu sistem size neler katacak onlardan bahsedeyim. Seçtiğiniz dala göre dükkan açma belgesi, Ustalık Belgesi, Kalfalık Belgesi, Çıraklık Belgesi, ve lise diploması. Bu sistem gerçekten ülkemizdeki en iyi sistemlerden birisi hem iş öğreniyorsunuz hem maaş alıyorsunuz harçlık olarak hem okuyorsunuz hem de liseyi bitirmiş oluyorsunuz lise sonunda usta belgesi ile hayata 1-0 atılmış oluyorsunuz. Yaşıtlarınız üniversite sınavı peşinde koşarken siz dükkan açma planları yapabilirsiniz kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Daha bir sürü avantajı var şunu da diyeyim dezavantajı sosyal hayatınız genel olarak bitiyor erken yaşta çalışmaya başlıyorsunuz yaşıtlarınız gezip tozarken siz yaz kış staj yapıyorsunuz (Toplam 4 sene.) İnternet üzerinden detaylı şekilde arayıp araştırabilirsiniz.

Tam olarak meslek lisesini neden seçtiniz?
1. olarak Üniversiteye "kolay giriliyor" dedi müdür.
2. Annem ve Babam "Oku en azından meslek öğrenirsin." dedi.
3. Benim hedefim Bilişim okumaktı ama gittiğim meslek lisesinde AMP olanlar sadece bilişim okuyabiliyormuş bu da haftanın 2 günü kültür dersi demek ve Üniversiteye gitmem imkansız. Bana da bu sebeple Elektrik ve Elektronik seçtirdiler.

Haftanın 4 günü atölye ile geçiyorsa nasıl YKS için özel imkanın olabilir ki ?
Matematik ve Fizik hocalarımız özel olarak ders veriyor, 12.sınıfta full yks odaklı ve atölye dersleri de kafa şişiren türden değil, 9 saatlik atölye dersleri sayesinde sınıfı kolay geçiyor, derslere yoğunluk veriyorum.

Üniversiteye kolay girildiği mevzu biraz farklı eğer okuduğun bölümle alakalı bir üniversiteye gidersen ek kontenjan veya ek puan sağlıyorlardı galiba onun dışında lisede makine okursan bilgisayar mühendisliği bölümüne herhangi bir ek puan katkısı yok.

Ek puanlı yerleştirme hakkı meslek lisesi mezunlarına tanınmaktadır. Bu ek puanlı sonuç hesaplanırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması hâlinde sahip olacağı puandır. Öğrencinin okuldan alacağı puan yalnızca okunan bölümle alakalı tercihler yapması hâlinde verilir.

Üniversiteye kolay girildiği mevzu biraz farklı eğer okuduğun bölümle alakalı bir üniversiteye gidersen ek kontenjan veya ek puan sağlıyorlardı galiba onun dışında lisede makine okursan bilgisayar mühendisliği bölümüne herhangi bir ek puan katkısı yok.

Ek puanlı yerleştirme hakkı meslek lisesi mezunlarına tanınmaktadır. Bu ek puanlı sonuç hesaplanırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması hâlinde sahip olacağı puandır. Öğrencinin okuldan alacağı puan yalnızca okunan bölümle alakalı tercihler yapması hâlinde verilir.
Yani Elektrik ve Elektronik okununca Bilgisayar Mühendisliği daha kolay kazanılmıyor mu? Öyle bir şeyse 1 dakika bile kalmam.

Geri
Yukarı