Anakart nasıl soğutulur?

Ben işlemci ısındırmıyor demedim ki. Arkadaş konuyu ekran kartından açmış ben de ekran kartını anlattım. Zaten PCI girişinden çektiğiyle ilgili bir şey demiyorum. Ekran kartının kasaya yaydığı ısıyla anakartı ısıtmasını anlatmıştım. Önemli bir ısındırma değil zaten.

Onun için egzoz fanı almalı.

Henüz test etmedim hocam ama en kısa sürede edeceğim. Uygulama öneriniz var mı kontrol etmek için.

Üstte yazdım. Prime95; işlemciyi zorladıkça işlemci daha çok güç çekiyor, güç anakartın üzerinden geçtiği için anakart ısınıyor. Anakart sıcaklığını HWinfo'dan kontrol edebilirsin.

Henüz test etmedim hocam ama en kısa sürede edeceğim. Uygulama öneriniz var mı kontrol etmek için.

Hocam önerim yok da kafaya takmanıza gerek yok. 10 yıl boyunca çırılçıplak kalitesiz anakartlı sistemi 1 kere temizlemeden kullananlar var. Cehennem ateşinde yıllarca laptop kullananlar var. Korkmanıza gerek yok. Çok merak ediyorsanız üstteki arkadaş bir program önermiş oradan bakabilirsiniz.

Ben Adana'da 2 yıl 1650S R5 2600 A320M-A Pro anakart sistem kullandım. Kasanın hava akışına dikkat etseniz yeter. 🙂
Harika. Kasamın hava akışı gayet iyi durumda. :D

Anakarta bir şey olmaz merak etmeyin.
Son yazdıklarınızı cevaplayım. Ekran kartının kaç derece olduğu önemli değil. Ekran kartının kasaya yaydığı ısı enerjisi önemli. Soğutucu blok soğuk hava üretmiyor. Sıcak çipin ısısını emiyor sadece. 4060 Ti 1650'den çok daha fazla güç tükettiği için anakartı daha çok ısıtacaktır.

Maşallah. Yükte ne kadar?
1650 tek fanlı olduğu için ısınıyor diye düşündüm. Gaming X 4060 TI daha serin tutar sistemi herhalde diye düşündüm. Anakarta bir şey olmazsa sorun yok :D

Overclock yapılmadığı ve uçuk bir işlemci takılmadığı sürece anakart sıcaklığı önemsenecek bir faktör değil.

Harika. Kasamın hava akışı gayet iyi durumda. :D

1650 tek fanlı olduğu için ısınıyor diye düşündüm. Gaming X 4060 TI daha serin tutar sistemi herhalde diye düşündüm. Anakarta bir şey olmazsa sorun yok :D

Dediğim gibi ekran kartına giden güç anakarttan geçmiyor. Arkadaşın dediği gibi en fazla kasanın içindeki havayı ısıtabilir.

Normal. :) Stok fanla PBO açıkken hiçbir oyunda 74 derece üstü görmeyen işlemcim, Prime95'de 96 derece görüyor.
GPU kullanımım oyunlarda genelde %100 oluyor. Ona rağmen GPU'lar iyi soğutuluyormuş valla. İşlemci %100 olunca 12100F'te bile ağlıyor soğutucular.

GPU kullanımım oyunlarda genelde %100 oluyor. Ona rağmen GPU'lar iyi soğutuluyormuş valla. İşlemci %100 olunca 12100F'te bile ağlıyor soğutucular.

224-XTS sipariş ettim, kaç derece olacak merak ediyorum.

95 derecenin kısa sürede zararı olmaz. Bir işlemciyi 12 saat aralıksız 95 derecede çalıştırsanız bile kolay kolay zarar göreceğini düşünmüyorum. Anakart sıcaklığını kontrol edip kapatabilirsiniz.

224-XTS sipariş ettim, kaç derece olacak merak ediyorum.

95 derecenin kısa sürede zararı olmaz. Bir işlemciyi 12 saat aralıksız 95 derecede çalıştırsanız bile kolay kolay zarar göreceğini düşünmüyorum. Anakart sıcaklığını kontrol edip kapatabilirsiniz.
Ben de bugün Noctua U9s sipariş ettim ama burada linçlenebilirim 92mm soğutucu aldığım için :(

Ben de merak ediyorum, gelince yeniden test yapacağım.

Ben de bugün Noctua U9s sipariş ettim ama burada linçlenebilirim 92mm soğutucu aldığım için :(

Ben de merak ediyorum, gelince yeniden test yapacağım.

Fazla ödemişsiniz. Bu daha iyi olurdu. İşlemciniz fazla ısınmadığından keyfi bir alım olmuş, benimki gibi. :D Linçleneceğinizi sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı