Anakart nasıl soğutulur?

Daha fazla  
Merhaba. Adana'dayım. Havalar çok ısındı.

Anakartım Gigabyte H610M h
Ekran kartım ASUS phonix GTX 1650.
İşlemcim 12100F (stok soğutuculu)
SSD 970 EVO Plus 1 TB soğutucusuz.
Kasam Aerocool Trinity mini (kasada 5 adet Be Quiet fan var, kasanın orijinal fanlarından çok daha iyiler)

Ekran kartım kışın 73 dereceydi, şimdilerde 77 derecelere çıktı. İşlemcimde zaten sorun yok. Benim aklıma takılan anakartın kendisi. Anakart giriş seviye, bu sebeple ısınır mı acaba anakartım? Anakartı daha serin çalıştırmanın yolları var mı? İşlemciye soğutucu alıyoruz, ekran kartını iki-üç fanlı alabiliyoruz ama anakarta ne yapacağız?

Yakında ekran kartımı soğutucusu iyi bir 4060 Ti ile değiştireceğim. Ekran kartının sıcaklığını 70 derecenin altında tutarsam anakartın sıcaklığına da olumlu etkisi olur mu?

Merhaba. Adana'dayım. Havalar çok ısındı.

Anakartım Gigabyte H610M h
Ekran kartım ASUS phonix GTX 1650.
İşlemcim 12100F (stok soğutuculu)
SSD 970 EVO Plus 1 TB soğutucusuz.
Kasam Aerocool Trinity mini (kasada 5 adet Be Quiet fan var, kasanın orijinal fanlarından çok daha iyiler)

Ekran kartım kışın 73 dereceydi, şimdilerde 77 derecelere çıktı. İşlemcimde zaten sorun yok. Benim aklıma takılan anakartın kendisi. Anakart giriş seviye, bu sebeple ısınır mı acaba anakartım? Anakartı daha serin çalıştırmanın yolları var mı? İşlemciye soğutucu alıyoruz, ekran kartını iki-üç fanlı alabiliyoruz ama anakarta ne yapacağız?

Yakında ekran kartımı soğutucusu iyi bir 4060 Ti ile değiştireceğim. Ekran kartının sıcaklığını 70 derecenin altında tutarsam anakartın sıcaklığına da olumlu etkisi olur mu?
Hocam bende adanadayım ekran kartım boşta 60 derece aşırı norrmal.

Anakarta bir şey olmaz merak etmeyin.
Son yazdıklarınızı cevaplayım. Ekran kartının kaç derece olduğu önemli değil. Ekran kartının kasaya yaydığı ısı enerjisi önemli. Soğutucu blok soğuk hava üretmiyor. Sıcak çipin ısısını emiyor sadece. 4060 Ti 1650'den çok daha fazla güç tükettiği için anakartı daha çok ısıtacaktır.

Hocam bende adanadayım ekran kartım boşta 60 derece aşırı norrmal.

Maşallah. Yükte ne kadar?

Soğutucu blok soğuk hava üretmiyor. Sıcak çipin ısısını emiyor sadece. 4060 Ti 1650'den çok daha fazla güç tükettiği için anakartı daha çok ısıtacaktır

Gücü anakarttan almıyor, doğrudan PSU'dan alıyor. Anakartı asıl ısındıran işlemcinin çektiği.

Gücü anakarttan almıyor, doğrudan PSU'dan alıyor. Anakartı asıl ısındıran işlemcinin çektiği.

Ben işlemci ısındırmıyor demedim ki. Arkadaş konuyu ekran kartından açmış ben de ekran kartını anlattım. Zaten PCI girişinden çektiğiyle ilgili bir şey demiyorum. Ekran kartının kasaya yaydığı ısıyla anakartı ısıtmasını anlatmıştım. Önemli bir ısındırma değil zaten.

Anakarta bir şey olmaz merak etmeyin.
Son yazdıklarınızı cevaplayım. Ekran kartının kaç derece olduğu önemli değil. Ekran kartının kasaya yaydığı ısı enerjisi önemli. Soğutucu blok soğuk hava üretmiyor. Sıcak çipin ısısını emiyor sadece. 4060 Ti 1650'den çok daha fazla güç tükettiği için anakartı daha çok ısıtacaktır.

Maşallah. Yükte ne kadar?
Henüz test etmedim hocam ama en kısa sürede edeceğim. Uygulama öneriniz var mı kontrol etmek için.

Geri
Yukarı