Çözüldü Anakart VGA Işığı neden yanar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BerzerkFrost

Hectopat
Cezalı
Katılım
9 Şubat 2015
Mesajlar
852
Çözümler
5
Yer
İstanbul
ASUS TUF X570 anakartımın üstündeki VGA LED'i arada sırada yanıyor, nedeni nedir? Toplarken bir şeyi yanlış bağladımda anakart bir uyarı mı veriyor acaba?
 

Dosya Ekleri

  • 20190926_002947.jpg
    20190926_002947.jpg
    721,9 KB · Görüntüleme: 213
Çözüm
Bu ışık ekran kartı ile ilgili bir şeyler yolunda gitmiyorsa yanar ve bir eksiklik/hata vardır. Bir şeyde temassızlık veya gevşeklik de olabilir. Ekran kartını çıkarıp düzgün şekilde oturtun ve güç bağlantısını tekrar yapın. Ekran kartı ve monitör bağlantısını da bir kontrol edin, kabloyu farklı portlarda deneyin. BIOS'unuz güncel değilse güncelleyin. RAM'ler de sorun yaratıyor olabilir, onları da anakart kitapçığına göre doğru slotlara takın.

ylmz07

Picopat
Katılım
18 Haziran 2020
Mesajlar
100
Sorduktan sonra buraya da bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim bende halen sorun devam etmekte. Bilgisayarı normal kapatıp açtığımda problem olmuyor fakat yeniden başlat dediğimde VGA ışığı yanıyor ve biosa giremiyorum.
Teknik servisle görüştüm. Sorunun birçok forum da konu olduğunu ve sadece Tuf ailesinde olmadığını Asus modellerde olduğunu ve bunun bir özellik olup olmadığını sordum. Görevli böyle bir özellik olmadığını söyledi. Ekran kartını eski anakartımda (gigabayt b450m s2h) da denedim ve sorunsuz çalıştı ama anakartı denemedim. Sistemi başka bir ekran kartı ile denememi sorun devam ederse servise göndermemi söyledi. Ayrıca sorunun işlemciyle de alakalı olabileceğini pinleri kontrol etmemi söyledi. Ancak işlemci hata ışığı yanmıyor. Eski bir tane kart vardı onunla deneyeceğim hata devam ederse anakartı servise göndereceğim.
 

alitalhasahin

Hectopat
Katılım
10 Kasım 2014
Mesajlar
153
Yer
İzmit
Monitörümü asla tuşundan kapatmamama rağmen anakart açılışta VGA arıza ışığını yakıyor. Ama bunu sürekli yapmıyor. Yansın ne olacak diyorum sonuçta görüntüm geliyor testlerini de yaptım hiçbir problem gözükmüyor fakat açılışta bu ışığın yandığı zamanlarda biosa giremediğimi fark ettim. Monitöre direkt Windows ekranında görüntü geliyor. Bunun bir çözümü yok mu cidden birisi yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Tıpa tıp aynı sorun bende de var. Bilgisayarımı açtığımda display port yok hatası veriyor ve monitör kapanıyor. Anakart logosunu göremiyorum bu yüzden. Windows şifre girme ekranında görüntü geliyor sadece ve beyaz ışık açık kalıyor (vga led).

Daha önce böyle bir sorunum yoktu. Bir anda başıma geldi. Monitörüm Asus tuf vg27bq. Anakartım asus tuf b550 plus wi-fi modeli. ekran kartım yine Asus tuf rtx 3070. Birçok şey denedim sorunu çözemedim. Yardımcı olacak var mı?
 

Samet Safa Sert

Hectopat
Katılım
25 Temmuz 2014
Mesajlar
52
Yer
Eskişehir
Tıpa tıp aynı sorun bende de var. Bilgisayarımı açtığımda Display Port yok hatası veriyor ve monitör kapanıyor. Anakart logosunu göremiyorum bu yüzden. Windows şifre girme ekranında görüntü geliyor sadece ve beyaz ışık açık kalıyor (VGA LED).

Daha önce böyle bir sorunum yoktu. Bir anda başıma geldi. Monitörüm ASUS TUF VG27bq. Anakartım ASUS TUF B550 PLUS Wi-Fi modeli. Ekran kartım yine ASUS TUF RTX 3070. birçok şey denedim sorunu çözemedim. Yardımcı olacak var mı?

Sizinle birebir aynı anakartlı bir sistemi arkadaşıma topladım. Ekran kartı olarak ASUS ROG 5700 kullandık. 3600XT işlemci kullandık. ASUS TUF VG24 ile kullanıyor ve hiç buna benzer sorunlar yaşamadı kendisi anlam veremiyorum gerçekten.
 

alitalhasahin

Hectopat
Katılım
10 Kasım 2014
Mesajlar
153
Yer
İzmit
Sizinle birebir aynı anakartlı bir sistemi arkadaşıma topladım. Ekran kartı olarak ASUS ROG 5700 kullandık. 3600XT işlemci kullandık. ASUS TUF VG24 ile kullanıyor ve hiç buna benzer sorunlar yaşamadı kendisi anlam veremiyorum gerçekten.
16 Mayıs pazar sabahı bilgisayarı yine normal bir şekilde açtım. Bu sefer anakart logosu gözükerek açıldı sistem. VGA ışığı doğal olarak yanmadı. Bu yanan vga ışığının tamamen bir bug olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü ışık yanarken yada yanmazken performansta bir değişiklik olmuyor. Herhangi bir grafik hata mesajıyla da karşılaşmıyorum.

Ayrıca ek bir bilgi vereyim. Sistem açılırken bu vga ışığını nasıl yaktırmam diye düşündüm ve anakart logosunu görmememe rağmen açılışta ‘del’ tuşuna basarak bios’a girip, sistemi bios üzerinden yeniden başlatınca monitörde anakart logosu gözükerek açıldı bilgisayar ve vga ışığı da sönmüştü.
 

KorsanDR

Decapat
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
16
Arkadaşlar z590 tuf wifi kullanıyorum bende de aynı sorun var DP kablosu ekran kartıma bağlıyken biosa giremiyorum ve anakartta vga beyaz LED yanıyor oyunlarda falan ekran kartında herhangi bir sıkıntı yok ama biosa giremiyorum.Dp kabloyu anakarta takınca yani işlemciden görüntü alınca biosa girebiliyorum ve beyaz led sönüyo işlemcim 11700k
 
Yukarı