Anakartın ses kartını iptal edip PCI ses kartı almak

Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler, anakartın ses çipi bozuk, BIOS'tan anakart'ın ses kartını iptal edip, bilindik marka PCI ses kartı alıp taksam sorun çözülür mü?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tarz DAC'lar günü kurtarmak için alınıyor oluşabilecek herhangi bir elektriksel kaçak (şase yapma veya statik elektrik) direkt olarak kullandığınız cihaza cızırtı olarak yansır. Ayrıca anakart ses işlemcisini iptal etmeniz size bir şey kazandırmaz çünkü anakartın ses yongasından bağımsız çalışıyor. Bütçenizi belirtmemişsiniz o yüzden geniş bir aralıktan ikinci el ilanlara göre tavsiyede bulunacağım. Bunlar geneli ınternal ses kartları olacak çünkü DAC'lar biraz daha pahalı oluyor.

Giriş seviyesi olarak ASUS xonar serisini önerebilirim eğer anakartınızda PCI slotu varsa alabilirsiniz. Güncel platformlarda PCI slotu olmadığı için kontrol etmenizde fayda var.

Creative Sound Blaster Z de güzel bir ses kartıdır ikinci elde 750 TL fiyat bandında görebilirsiniz.

Sıfır öneremeyeceğim maalesef çünkü xonar dahil giriş seviyesi bazında yakın zamanda adamakıllı bir ses kartı göremedim açıkçası. Xonar SE vardı iş görür nitelikte 250-300 lira bandında sıfır almak isteyenler için gayet alınabilir bir ses kartıydı ama şu anda en ucuz 500 liraya görmek çok üzücü. Xonar D1 kullanmaktayım D2'nin alt versiyonu memnunum kullandığım 95 ohm kulaklığını rahatlıkla besleyebiliyor ve yeterli netliğe sahip. D2, D1'den daha iyi bir ses kartı 350 liraya ikinci elde bulunması gayet iyi. Elimde D1 olmasa almak isteyeceğim bir ses kartı olurdu.

Genel tavsiye olarak şu anda Creative sound blasterx G5 Amazon'da yaklaşık 1500 lira. Dolar bu seviyedeyken bu fiyata daha iyisini bulamazsınız.

Cevap için ve özen gösterdiğin için minnettarım hocam çok çok teşekkür ediyorum öncelikle, anakartım ASUS Z170-P anakarttır destekleyeceğini düşünüyorum gerekirse ASUS sitesinden bakarım, şimdi konuyu başa çekeyim PCI slotuna ses kartı alırsam cızırtı vs ses sorunu çözülme olasılığı var yani değil mi?

PCI slotu mevcut önerim Asus Xonar D2 alıp yolunuza devam etmek olacaktır. Emin olun ihtiyacım olsa size önermem kendim alırdım. :D
Asus DG 5.1 mi ne almıştım ben o zamanlar 100 TL'ydi fiyatı.
Xonar DG cidden çok düşük seviye bir ses kartı. İş görür, klasik bir anakarttaki ses yongasından daha iyidir ama çok da iyi değildir. Almaya değer bir ses kartı olmadığını düşünüyorum. En azından D1, DX ve bunun üstündeki ses kartlarına bakarsa çok daha iyi olacaktır. SE de aman aman iyi değildir fakat üzmez.

Son düzenleme:
Kullandığınız kulaklığı bilmiyorum ama emin olun D2 veya bu minvalde bir ses kartı aldığınızda ciddi seviye farkı yaşarsınız. Cızırtı konusuna gelirsek giriş seviyesi bir DAC aldığınız için ve evde de topraklama priz yoksa USB'den çıkan statik elektrik cızırtı yapıyordur bunu da bu kadar küçük ve giriş seviyesi bir DAC filtreleyemez. Internal ses kartlarında da ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Dediğim gibi D1 kullanıyorum D2 gibi kapalı değil çıplak vaziyette. Eski sistemde ekran kartında CW sorunu yoktu şimdiki ekran kartında CW sorunu var ve ses kartına çok düşük seviyede bir cızırtı olarak geliyor. Ekran kartına binen yük ve ekrandaki renk değişimine göre tonu ve şiddetinde değişimler oluşuyor. Ekran kartına çıplak elle dokunduğumda veya metal bir cisimle temas ettirdiğimde bile bu parazitin tonu ve şiddetinde değişim olabiliyor. Sizde de illa olacak diye bir kaide yok ama dahili bir ses kartı aldığınızda bu risklerin olduğunu unutmayın kaliteli bir DAC almak her zaman çok daha avantajlıdır ancak Internal da kötü bir deneyim yaşatmaz zaten bu fiyata buna denk bir DAC da bulunmaz. Ses kalitesi olarak Internallar da iyi iş çıkarıyor. D2'de yine EMI Shield var bir nebze bu parazitlerden koruyacaktır.

Kullandığınız kulaklığı bilmiyorum ama emin olun D2 veya bu minvalde bir ses kartı aldığınızda ciddi seviye farkı yaşarsınız. Cızırtı konusuna gelirsek giriş seviyesi bir DAC aldığınız için ve evde de topraklama priz yoksa USB'den çıkan statik elektrik cızırtı yapıyordur bunu da bu kadar küçük ve giriş seviyesi bir DAC filtreleyemez. Internal ses kartlarında da ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Dediğim gibi D1 kullanıyorum D2 gibi kapalı değil çıplak vaziyette. Eski sistemde ekran kartında cw sorunu yoktu şimdiki ekran kartında cw sorunu var ve ses kartına çok düşük seviyede bir cızırtı olarak geliyor. Ekran kartına binen yük ve ekrandaki renk değişimine göre tonu ve şiddetinde değişimler oluşuyor. Ekran kartına çıplak elle dokunduğumda veya metal bir cisimle temas ettirdiğimde bile bu parazitin tonu ve şiddetinde değişim olabiliyor. Sizde de illa olacak diye bir kaide yok ama dahili bir ses kartı aldığınızda bu risklerin olduğunu unutmayın kaliteli bir DAC almak her zaman çok daha iyidir ancak ınternal da kötü bir deneyim yaşatmaz ses kalitesi olarak gayet iyi ürünler vardır. D2'de yine emı Shield var bir nebze bu parazitlerden koruyacaktır.

Kulaklık Corsair çok kötü de değil çok iyi de, ayrıca evde topraklama hattı yoktur, dediğiniz ürünü almaya çalışacağım emin olabilirsiniz ve en yakın zamanda toprak hattı çekeceğim evin prizlerine... :D

Şahsen bizim evde de yok ben tahminde bulunarak bu kanıya vardım. Statik elektrik anakartın USB portlarından kolaylıkla çıkıyor. PC'den şarj ettiğim cihazlarımın şirazesini kaydırmıştır. Aslında çok büyük bir sorun ama topraklamayı şu anda ben düşünmüyorum.
Kulaklık Corsair çok kötü de değil çok iyi de
Emin olun ses seviyesinden tutun netliğine kadar fark yaşayacaksınız. Kullandığınız anakartın da eli yüzü düzgün bir ses yongası yok. Kulaklığınızı tam potansiyelinde kullanmış olacaksınız. ALC1220 ya da 889 olsa yine çok fark yaşamazsınız derdim ama 887 var cidden çok düşük bir ses yongası.

Şahsen bizim evde de yok ben tahminde bulunarak bu kanıya vardım. Statik elektrik anakartın USB portlarından kolaylıkla çıkıyor. PC'den şarj ettiğim cihazlarımın şirazesini kaydırmıştır. Aslında çok büyük bir sorun ama topraklamayı şu anda ben düşünmüyorum.

Bir elektrikçi olarak söylüyorum, kesinlikle toprak hattı şarttır, üstelik elektronik cihazlar için, kendi mesleğim elektrik tesisatıdır ve 15 yıllık birikimim vardır bu meslekte kesinlikle kendi muhitiniz ise üstüne düşmenizi öneririm.

Emin olun ses seviyesinden tutun netliğine kadar fark yaşayacaksınız. Kullandığınız anakartın da eli yüzü düzgün bir ses yongası yok. Kulaklığınızı tam potansiyelinde kullanmış olacaksınız. ALC1220 ya da 889 olsa yine çok fark yaşamazsınız derdim ama 887 var cidden çok düşük bir ses yongası.

Peki benim Anakart'da PCI desteği var mı hocam bilginiz var mı ben baktım göremedim maalesef.
(ASUS Z170-P)

Bir elektrikçi olarak söylüyorum, kesinlikle toprak hattı şarttır, üstelik elektronik cihazlar için, kendi mesleğim elektrik tesisatıdır ve 15 yıllık birikimim vardır bu meslekte kesinlikle kendi muhitiniz ise üstüne düşmenizi öneririm.
Kirada oturuyoruz müstakil ev yakın yerde toprak arazi de var aslında. Nötrleme dahi yok ve şu ana kadar bilgisayarda veya herhangi bir cihazda bozulma yaşamadık. Şu anda pek mümkün değil ama ilerleyen zamanlarda en azından PC, modem gibi cihazların olduğu odadaki prize yapmak faydalı olacaktır.
Peki benim Anakart'da PCI desteği var mı hocam bilginiz var mı ben baktım göremedim maalesef.
(ASUS Z170-P)
Diğer mesajımda PCI slotu olduğunu söylemiştim hatta fotoğrafla göstereyim nereye takmanız gerektiğini de görürsünüz çünkü PCI slotu ile PCI arabirimi kullanan kartların çentikleri birbirine uymuyor gibi gözüküyor kafa karışıklığı yaratabilir bu durum.
1638475741489.png

Buradaki iki slot PCI slotudur.

Kirada oturuyoruz müstakil ev yakın yerde toprak arazi de var aslında. Nötrleme dahi yok ve şu ana kadar bilgisayarda veya herhangi bir cihazda bozulma yaşamadık. Şu anda pek mümkün değil ama ilerleyen zamanlarda en azından PC, modem gibi cihazların olduğu odadaki prize yapmak faydalı olacaktır.

Diğer mesajımda PCI slotu olduğunu söylemiştim hatta fotoğrafla göstereyim nereye takmanız gerektiğini de görürsünüz çünkü PCI slotu ile PCI arabirimi kullanan kartların çentikleri birbirine uymuyor gibi gözüküyor kafa karışıklığı yaratabilir bu durum.
Eki Görüntüle 1231512
Buradaki iki slot PCI slotudur.

Demek ki girişleri farklı yapıldığı yıllara göre yanlış mıyım?
Çünkü gönderdiğiniz ASUS markalı xonar ses kartında ki girişler ortada ki girişe uyuyor anakartın.

Yeni konular

Geri
Yukarı