Anayasa Mahkemesi, din dersinin insan hakları ihlali olduğuna karar verdi

Laiklik gereği din dersinin müfredattan kaldırılması bana mantılı gelmedi. Laiklik dinsizlik değil aksine dini doğru yerde kullanmayı hedefliyor. Çocuklar büyürken dini doğru öğrenmeliler ki büyüyünce şu an olduğu gibi din sömürgeciliği yapılmasın. Din dersinin amacı insanları müslüman yapmak değil dinin doğrularını öğrenmek. Uygulama ne kadar doğru o öğretmene bakar fakat ana amaç belli aslında.
Kısmen haklısınız, laiklik ne dini ne dinsizliği amaçlar. Ama dini doğru yerde kullanma gibi bir amacı yoktur. Kabaca tarafsız kalmaya çalışır. Dini doğru öğrenmeye çalışan kişinin kendisi olmalıdır. Bizim içinde bulunduğumuz durum özel bir durum. Hükümetin kendisi din odaklı olduğundan dini istediği gibi kullanabiliyor ama bu durumun da fazla süresi kalmadı. Yapılması gereken belli az çok, ya isteğe bağlı hale getirilecek ya da tamamen kaldırılacak müfredattan. Halk yavaş yavaş bilinçleniyor, bilinçsiz olanlar da toprağa gidiyor. Artık kimsenin eskiden olduğu gibi cahil kalıp bilgiyi sadece çevreden öğrenme durumu da yok, bilgi elimizin altında.

Din dersi kadar saçma bir şey görmedim. Hocaları da kodlanmış bir robot gibi.
Geçen sordum; Hocam dedim, bizim ülkemizde herkes müslüman değil, neden din kültürü dersinde sadece islamı görüyoruz dedim? Bana ne dedi biliyor musunuz; 12. sınıfta da tüm dinleri göreceksiniz, önce kendi dinini bilmeden başka dinler öğrenilmez. Benim dinimi nereden biliyorsun? Ya da inançlara inandığımı? Hocam herkes müslüman olmak zorunda değil ki? Sen Newton mu olacaksın Fizik görüyorsun? Dedi bana. Hocam fizik evrenselken inanç değildir. Mantıkları bile saçma.

Din dersi kadar saçma bir şey görmedim. Hocaları da kodlanmış bir robot gibi.
Geçen sordum; Hocam dedim, bizim ülkemizde herkes Müslüman değil, neden din kültürü dersinde sadece İslam'ı görüyoruz dedim? Bana ne dedi biliyor musunuz; 12. sınıfta da tüm dinleri göreceksiniz, önce kendi dinini bilmeden başka dinler öğrenilmez. Benim dinimi nereden biliyorsun? Ya da inançlara inandığı mı? Hocam herkes Müslüman olmak zorunda değil ki? Sen Newton mu olacaksın Fizik görüyorsun? Dedi bana. Hocam fizik evrenselken inanç değildir. Mantıkları bile saçma.

Kendi dininizi öğrenin dediği din dersinde de doğru düzgün dini öğretmiyorlar ki kaldı ki hafta da 2-3 saatlik derslerle dini öğretemezler de zaten

Ya dinime inanmayana saygım yok de geç işte, boş yapma. 50 yıl geriden geliyor ülke şu kafa yapısına bak empati sıfır.

Yazdığımdan bunu çıkarıyorsan sen ve senin gibiler sayesinde rakip olarak gördüğümüz Avrupa devletleri değil Amazon yağmur ormanlarıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
@er2grul harika Türkçen sayesinde mesajını alıntılayamıyorum.
Herkes inanmak zorunda değil, üstelik genç neslin çoğu da inanmıyor. Geri kafalı aile baskısı yüzünden oruç tutuyormuş gibi görünüp, okula gittiğinde yemek yiyenler bile var. %70'lik kesimin de yaşlı kitle olduğu muhtemel. Babam müslüman diye ben de mi islamiyet öğreneceğim?

Kısmen haklısınız, laiklik ne dini ne dinsizliği amaçlar. Ama dini doğru yerde kullanma gibi bir amacı yoktur. Kabaca tarafsız kalmaya çalışır. Dini doğru öğrenmeye çalışan kişinin kendisi olmalıdır. Bizim içinde bulunduğumuz durum özel bir durum. Hükümetin kendisi din odaklı olduğundan dini istediği gibi kullanabiliyor ama bu durumun da fazla süresi kalmadı. Yapılması gereken belli az çok, ya isteğe bağlı hale getirilecek ya da tamamen kaldırılacak müfredattan. Halk yavaş yavaş bilinçleniyor, bilinçsiz olanlar da toprağa gidiyor. Artık kimsenin eskiden olduğu gibi cahil kalıp bilgiyi sadece çevreden öğrenme durumu da yok, bilgi elimizin altında.
Dini insanın kendisi öğrenmesi bence doğru değil. İnsan doğru bilgiye ulaştığı gibi kirli yalan bilgiye de kolayca ulaşılabilir. Fakat okulda devlet tarafından eğitim almış kişilerden doğrusunu(ne kadar doğru öğretmene bakar) ilk ağızdan öğrenme şansı var. Doğrusunu öğrenir ve kendi içinde bir karar verir. Ben açıkçası orta okuldan sonra din dersinin seçmeli olması taraftarıyım. Çünkü insan zaten o yaşa geldiğinde neye inanıp inanmayacağını kendisi seçebilecek seviyede oluyor.

Dini insanın kendisi öğrenmesi bence doğru değil. İnsan doğru bilgiye ulaştığı gibi kirli yalan bilgiye de kolayca ulaşılabilir. Fakat okulda devlet tarafından eğitim almış kişilerden doğrusunu(ne kadar doğru öğretmene bakar) ilk ağızdan öğrenme şansı var. Doğrusunu öğrenir ve kendi içinde bir karar verir. Ben açıkçası orta okuldan sonra din dersinin seçmeli olması taraftarıyım. Çünkü insan zaten o yaşa geldiğinde neye inanıp inanmayacağını kendisi seçebilecek seviyede oluyor.

Bence ilk okulda din dersi verilmemeli orta okulda başlanmalı ve dediğiniz gibi seçmeli olmalı

@er2grul harika Türkçen sayesinde mesajını alıntılayamıyorum.
Herkes inanmak zorunda değil, üstelik genç neslin çoğu da inanmıyor. Geri kafalı aile baskısı yüzünden oruç tutuyormuş gibi görünüp, okula gittiğinde yemek yiyenler bile var. %70'lik kesimin de yaşlı kitle olduğu muhtemel. Babam müslüman diye ben de mi islamiyet öğreneceğim?
Çevrenizdeki 5-10 ateist asosyal yüzünden tüm gençliği böyle zannetmeniz ne ahmakça bir durum kendinizden utanmalısınız. "GeNçLeR İnAnMıYoR" kafası bi geçmedi gitti. Sizinle tartışmak dahi vakit kaybı😊. "Babam müslüman diye bende mi islamı öğreneceğim" işte 6 kelimede genç inançsız kitlenin özeti; bilgisiz cahil cühala ateist kitle varoluşunuzda bir gereklilik görmüyorum. Utanç duymalısın😂.

Geri
Yukarı