Android neden iOS gibi optimizasyonlu değil?

Açıkçası ben öyle düşünmüyorum. Mesela ilk çıktığında İphone X ile Xiaomi Mi 8 arasında kamera performansı kafa kafayaydı. Biri amiral gemisi biri amiral gemisi katili olarak anılıyordu. Yani bence burada olay modelden modele göre değişkenlik gösteriyor. Mesela android cephesinde her türlü cihaz var ancak hepsi dahil yok. Yani kamerası iyi işlemcisi son model değil. Yada kamera kötü ama işlemci, ekran kalitesi, malzeme kalitesi 10 numara 5 yıldız. Burada Apple'ın başardığı tüm bu özellikleri bir cihazda toplaması. Ancak bu da bütçeyi zorluyor. Yani Xiaomi burada da ucuz yurt dışında da, Apple burada da pahalı yurt dışında da. Tabi bizde bu etki çok daha yüksek belli ediyor kendini. Ancak özetle modelden modele değişir. Android ucuz ve çeşitliği fazla, Apple pahalı ancak tek cihazda her şey var.

Ayrıca konu gene yazılıma da geliyor. İPhone kamera yazılımı gerçekten çok iyi ve optimize. Android kısmında bu optimize ile baş edebilen tek yazılım "Gcam" yani Google Camera programı/yazılımı. Ancak bu yazılımda her cihaza destek vermiyor ne yazık ki. Bu yüzden burada gene yazılım devrede oluyor ve İOS öne geçiyor. Yani Samsung, Xiaomi, Huawei markalarının kamera yazılımları arasında bile tonla fark varsa burada bir problem var demektir. Apple avantajı tek bir yazılım kaynağından az sayıdaki telefon modellerine titizlikle yazılım yapması. Android genelde kim alıp ne kattıysa o çıkıyor. Fark bu.
Çoğu söylediğinde haklısın sadece fiyat konusunda katılmıyorum. Iphone bizim ülkemizdeki kur farkı ve devletin aşırı vergilerinden kaynaklı pahalı oluşu bir gerçek. Yurt dışında birim fiyatı 300-1000 dolar arası satılan bir telefon sonuçta. Muadilleri 50 dolara bakkalda satılmıyor. Onlarında birim fiyatları hemen hemen aynı. Ama yine de dediğinde haklısın sonuçta Android başka bir Dünya. Yine de kamerası çöp :/

Çoğu söylediğinde haklısın sadece fiyat konusunda katılmıyorum. Iphone bizim ülkemizdeki kur farkı ve devletin aşırı vergilerinden kaynaklı pahalı oluşu bir gerçek. Yurt dışında birim fiyatı 300-1000 dolar arası satılan bir telefon sonuçta. Muadilleri 50 dolara bakkalda satılmıyor. Onlarında birim fiyatları hemen hemen aynı. Ama yine de dediğinde haklısın sonuçta Android başka bir Dünya. Yine de kamerası çöp :/
Ben fiyat olarak 2 tarafında amiral gemilerini kıyaslamıştım. Yoksa eğer diğer eski iPhone modellerini de sayarsak dediğiniz gibi pek bir fiyat farkı yok. Ben son modellerin fiyatları arasındaki farktan bahsetmiştim.

Çoğu söylediğinde haklısın sadece fiyat konusunda katılmıyorum. iPhone bizim ülkemizdeki kur farkı ve devletin aşırı vergilerinden kaynaklı pahalı oluşu bir gerçek. Yurt dışında birim fiyatı 300-1000 dolar arası satılan bir telefon sonuçta. Muadilleri 50 dolara bakkalda satılmıyor. Onlarında birim fiyatları hemen hemen aynı. Ama yine de dediğinde haklısın sonuçta Android başka bir dünya. Yine de kamerası çöp :/

Video konusunda iyi olabilir o kısmından pek anlamıyorum ama fotoğraf konusunda çok daha iyi Android telefonlar var. (Mate 40 Pro, MI10 Ultra) Çöp demek biraz ayıp oluyor gibime geldi. Çöp kısmını bağlayacağım kısım ise sosyal medya tarafı. Paylaşım yapınca kalite düşüyor şunu ne zaman düzeltmek için uğraşacaklar açıkçası çok merak ediyorum.

Video konusunda iyi olabilir o kısmından pek anlamıyorum ama fotoğraf konusunda çok daha iyi Android telefonlar var. (Mate 40 Pro, MI10 Ultra) Çöp demek biraz ayıp oluyor gibime geldi. Çöp kısmını bağlayacağım kısım ise sosyal medya tarafı. Paylaşım yapınca kalite düşüyor şunu ne zaman düzeltmek için uğraşacaklar açıkçası çok merak ediyorum.

Bu Instagram sorunu Android ile alakalı değil. Instagram bir uygulama. Şimdi siz düşünün sizce hangi tarafa uygulama geliştirmek daha kolay: IOS mu, Android mi? Yani sadece belirli bir işletim sistemi olan IOS'da mı daha optimize bir program çıkar yoksa her markada farklı bir şekle giren Android'de mi? Bu sorunun cevabı aradığınız cevap.

Not: Apple Instagram ile anlaşması var. Özel olarak optimize ediliyor. Ayrıca Instagram'ın atılan hikayelerde ki fotoğrafları sıkıştırma işlemi Android'e göre IOS'da çok daha düşük. Bunun sebebi Apple ile olan anlaşma. Yani iş birazda paraya bakıyor.

Peki.
iPhone 5 nasıl 2 çekirdekli işlemcisi ile Asphalt 9 açıyor.
Hım. Peki benden de sana bir soru. PS5 özellikleri aynı fiyattaki sağlam bir masaüstü ile kapışamayacak vaziyette ancak "4K 30FPS" açabiliyor oyunları bu nasıl oluyor? İpucu: "Özel Optimizasyon"

Her şey teknik özelliklere bakarak karar verseydik o zaman konsol dünyası/pazarı olmazdı emin ol.

Bu Instagram sorunu Android ile alakalı değil. Instagram bir uygulama. Şimdi siz düşünün sizce hangi tarafa uygulama geliştirmek daha kolay: iOS mu, Android mi? Yani sadece belirli bir işletim sistemi olan IOS'da mı daha optimize bir program çıkar yoksa her markada farklı bir şekle giren Android'de mi? Bu sorunun cevabı aradığınız cevap.

Not: Apple Instagram ile anlaşması var. Özel olarak optimize ediliyor. Ayrıca Instagram'ın atılan hikayelerde ki fotoğrafları sıkıştırma işlemi Android'e göre IOS'da çok daha düşük. Bunun sebebi Apple ile olan anlaşma. Yani iş birazda paraya bakıyor.

iPhone'un anlaşmalı olduğunu biliyorum. Yani sırf anlaşması var diye Android markalar neden hiçbir şey yapmaya çalışmıyor? En azından kendi tarafına düşen kısmını sorunsuz yapsalar mesela.
Peki.
iPhone 5 nasıl 2 çekirdekli işlemcisi ile Asphalt 9 açıyor.

iPhone 5 vardı bir süre önce elimde YouTube bile yüklenmiyordu.

iPhone'un anlaşmalı olduğunu biliyorum. Yani sırf anlaşması var diye Android markalar neden hiçbir şey yapmaya çalışmıyor? En azından kendi tarafına düşen kısmını sorunsuz yapsalar mesela.

iPhone 5 vardı bir süre önce elimde YouTube bile yüklenmiyordu.
Hocam her marka (Xiaomi, Samsung, OPPO, Realme, Huawei, General Mobile, Nokia, OnePlus ve sayamadığım kadar Android telefon üreticisi) anlaşma nasıl yapılacak? Bu durum çok sıkıntılı. Ayrıca her sene 3 model çıkaran Android markaları mı destek sağlayacak instagrama? Yoksa her sene sadece belirli bir sayıda telefon modeli üreten ve bunlara 3-4 sene boyunca yazılım desteği veren Apple mı?

Hocam her marka (Xiaomi, Samsung, Oppo, Realme, Huawei, General Mobile, Nokia, OnePlus ve sayamadığım kadar Android telefon üreticisi) anlaşma nasıl yapılacak? Bu durum çok sıkıntılı. Ayrıca her sene 3 model çıkaran Android markaları mı destek sağlayacak Instagram'a? Yoksa her sene sadece belirli bir sayıda telefon modeli üreten ve bunlara 3-4 sene boyunca yazılım desteği veren Apple mı?

Çıkarmasınlar hocam. Ne kadar çok telefon o kadar iyi satış politikası son derece yanlış. Telefonlardaki çöp arayüzlerden görüyoruz. Bir tane amiral gemisi bir tane orta seviye telefon üret sür piyasaya. Güncelleme desteğini de 2 yıldan 4 yıla çıkar arayüzü de daha fazla zaman harcayıp optimize et, popüler uygulamalar ile özel işbirliği içine gir. Bunları ben akıl ediyorsam onların çoktan yapması lazım. Bu düzen böyle ilerlerse IPhone'u yakalayamazlar.

Çıkarmasınlar hocam. Ne kadar çok telefon o kadar iyi satış politikası son derece yanlış. Telefonlardaki çöp ara yüzlerden görüyoruz. Bir tane amiral gemisi bir tane orta seviye telefon üret sür piyasaya. Güncelleme desteğini de 2 yıldan 4 yıla çıkar ara yüzü de daha fazla zaman harcayıp optimize et, popüler uygulamalar ile özel işbirliği içine gir. Bunları ben akıl ediyorsam onların çoktan yapması lazım. Bu düzen böyle ilerlerse IPhone'u yakalayamazlar.

Hocam ben CEO değilim biliyorsunuz değil mi? Bana niye sert çıkışıyorsunuz anlamadım. Ben markaları savunmadım ki. Ayrıca eğer o kadar fazla model çıkarmasalar dünyada çoğu kişi akıllı telefon kullanamaz hale gelir. Çünkü dünya sadece Avrupa ve Amerika'dan meydana gelmiyor. Afrika, Çin, Rusya, İran, Irak, Türkiye, Libya, Cezayir, Tunus gibi daha sayacağım birçok ülkede Android kullanımı var. Android dünyası sayesinde en dandik telefon bile %70 çoğu programı çalıştırabiliyor. Bu durumda aslında bir nevi Android ilaç oluyor. Sonuçta "herkesin amiral gemisi alacak parası" ne yazık ki bulunmuyor.

Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz bir iPhone alabilirsiniz. Yada amiral gemisi bir Android telefonda sizin ihtiyacını görebilir.

Son olarak Instagram gibi uygulamaların fotoğraf sıkıştırma özelliği o kadar da çok değil. Daha çok video, GIF eklenen fotoğraf ve şarkı eklenen fotoğraflara/videolara genelde çok fazla (görüntüyü çamurlaştıracak kadar) bir sıkıştırma uyguluyor. Bu sıkıştırmada aslında "hikaye" atacaksak aşırı etkili oluyor. Benden size bir tavsiye "hikaye" atacaksanız GIF veya şarkı eklemeyin fotoğraflara ve video da çekmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı