Android TV Box tavsiyesi

Zgrrs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Yüzyıllardır TV izlemiyorum. Teknolojisini de takip etmiyorum. Salona annem için SEG marka 59 ınch bir TV almıştım öyle takılıyorlar. Fakat bir süredir Android TV muhabbeti aldı başını gidiyor. Ne işe yarar, almaya değer mi, nasıl çalışır bilmiyorum ama ilgimi de çekti ve birkaç araştırma yaptım. Salona, fiyatları diğerlerine nazaran daha insaflı olduğu için ve TCL 65C728 TV alabilirim böylece eski televizyonu da yatak odama alırım diye düşündüm. TV box diye bir aparatla eski televizyonlarda Android hale getirilebiliyormuş. Bu yöntemle odamdaki TV de Android hale getirilebilir ve evde 2 tane Android TV olur diye düşündüm. Yani şahtık şahpaz olacaz gibi görünüyor.

Neyse, dediğim gibi biraz araştırma yaptığımı söylemiştim. Karşıma aşağıdaki ürünler çıktı. Mi Box s ile ilgili şikayetleri gördüm ve belki de eski kalması sebebiyle biraz soğudum, bu yüzden onu aşağıya yazmadım. Amacım şu, madem böylesi bir masrafa gireceğim önce box ile Android TV nedir, nasıl kullanılır, çok mu gerekli gibi soruları salonda eski TV'de deneyimlemek ve eğer hoşuma giderse de bahsettiğim TV'yi alıp planımı uygulamak. Port sayısı, Ethernet girişi, SD kart takılabilmesi sebebi ile mecool daha cazip gibi geliyor ama diğerleri konusunda bilgi edinmediğim için avantajları ile birlikte ne tavsiye ederseniz söylerseniz sevinirim. Söylediğim gibi bu teknolojiyi çok bilmiyorum ve neye ihtiyaç var ne olursa daha iyi olur bilmiyorum.

Google Chromecast TV 4K.
Mecool km2.
Botech wzone 4K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunların fiyatına Hiremco X6 veya Enjoy+ daha iyi olur.
Hiremco X6 4GB RAM, 64GB belleği ile gayet rahat kullanım sağlar. Android 10 ve AllWinner H616 + Arm Cortex-A53 işlemci var.

Ben de Hiremco Enjoy+ kullanıyorum 3 yıldır. Çok memnunum. Aldığımda yanında bir IR kumanda + şarjlı kablosuz kumanda/mini Air klavye geldi.
Enjoy+'da da 4GB RAM ve 64GB bellek var. Android 9 ile geliyor. Amlogic S905X3 + Arm Cortex-A55 işlemci var. Ethernet ve dual band Wi-fi var. USB 3.2, 2.0 ve SDCard girişleri var. Netflix, Amazon Prime Video, BluTV, Hulu, Vavoo, Kodi, Stremio, English Club TV, Vodafone TV, Spotify, YouTube gibi platformları çok rahat kullanıyorum. Çocuklar oyun da oynuyor.
4K TV'im olmadığı için 4K performansını bilmiyorum ama onun da üstesinden gelir herhalde.

Biraz daha uygun isterseniz 1.000 liraya Hiremco x4 var. Onda da 4GB RAM var. Belleği 32GB. Android 10 ve AllWinner işlemci ile geliyor bu da.

Son düzenleme:
Mecool km2 kullanıyorum. Lisanslı Android, netflix, Amazon, Spotify ve Youtube içerdiği için almıştım. Lisans olmadığında neler oluyor derseniz, mesela birkaç ay sorunsuz çalışan netflix bir güncelleme sonrası cihazınızda çalışmamaya başlıyor. Lisans olduğunda ise tamamen sorunsuz ve son derece stabil çalışıyor. Diğer teknik detaylara da bakın derim. Mesela 4k görüntü vermesi, ethernet girişinin olması, açma kapama butonu, 2 adet (biri 3.0) USB girişi olması gibi bir çok detay var. Ram ve rom konusunda ise çok takıntılı olmayın derim. Mesela lisanssız, düşük işlemci ve grafik birimine sahip bir cihaz 1 tb rom, 64 GB RAM içerse ne olur? İşlevsiz bir cihaz satın almamanız için uzun uzun yazdım.

Bu başlığı oluşturduktan hemen sonra Hiremco Enjoy+ modeli ni de gördüm ama eklemek için artık çok geçti. Zaten anladığım kadarıyla lisanslı bir kaç model var ve benim yazdıklarımda tesadüfen bunlardan oluşuyor sanırım. Yazdığıniz birçok terime yabancıyım, açıkçası ne ifade ediyorlar bilmiyorum.
Yazdığım ve sizin tavsiye ettiğiniz ürünler TV ne olursa olsun 4k olarak görüntü aktarıyor anladığım kadarıyla. Ayrıca Andorid 9, 10 yada 11 olması büyük bir fark yaratır mı? Oyun oynatması gibi durumlarda sikinti oluyor mu?
Deneyimleriniz doğrultusunda burada yorum yapan kişilerin kendi aralarında sohbeti sonunda karar verdikleri ürünü görmeyi çok isterim. Yani bir başka deyişle sizler beyin fırtınası yapıp bana şu modeli al derseniz sevinirim. Bu şekilde hem bana hem başlığı okuyanlara klavuz olmuş olursunuz.

Yüzyıllardır TV izlemiyorum. Teknolojisini de takip etmiyorum. Salona annem için SEG marka 59 ınch bir TV almıştım öyle takılıyorlar. Fakat bir süredir Android TV muhabbeti aldı başını gidiyor. Ne işe yarar, almaya değer mi, nasıl çalışır bilmiyorum ama ilgimi de çekti ve birkaç araştırma yaptım. Salona, fiyatları diğerlerine nazaran daha insaflı olduğu için ve TCL 65C728 TV alabilirim böylece eski televizyonu da yatak odama alırım diye düşündüm. TV box diye bir aparatla eski televizyonlarda Android hale getirilebiliyormuş. Bu yöntemle odamdaki TV de Android hale getirilebilir ve evde 2 tane Android TV olur diye düşündüm. Yani şahtık şahpaz olacaz gibi görünüyor.

Neyse, dediğim gibi biraz araştırma yaptığımı söylemiştim. Karşıma aşağıdaki ürünler çıktı. Mi Box s ile ilgili şikayetleri gördüm ve belki de eski kalması sebebiyle biraz soğudum, bu yüzden onu aşağıya yazmadım. Amacım şu, madem böylesi bir masrafa gireceğim önce box ile Android TV nedir, nasıl kullanılır, çok mu gerekli gibi soruları salonda eski TV'de deneyimlemek ve eğer hoşuma giderse de bahsettiğim TV'yi alıp planımı uygulamak. Port sayısı, Ethernet girişi, SD kart takılabilmesi sebebi ile mecool daha cazip gibi geliyor ama diğerleri konusunda bilgi edinmediğim için avantajları ile birlikte ne tavsiye ederseniz söylerseniz sevinirim. Söylediğim gibi bu teknolojiyi çok bilmiyorum ve neye ihtiyaç var ne olursa daha iyi olur bilmiyorum.

Google Chromecast TV 4K.
Mecool km2.
Botech wzone 4K.

LCD ekran bir televizyonda kullanacaksanız hiçbirini önermiyorum. Cihazlar LED sistemlerde daha iyi çalışıyorlar.
Ben aşağıda ki ürünü kullanıyorum:
Çok memnunum. Şikayetleri falan göz önünde bulundurup aldım ancak hiçbir sorun yaşamadım.

Sizin konuya eklediğiniz 3 ürün de zayıf. Oyun konusunda sıkıntınız olur.
Benim 7 yaşında oğlum Hiremco Enjoy+ ile Minecraft, Roblox ve birçok mobil oyunu oynuyor.

O zaman asagidaki karşılaştırma linkindeki 4 ürün uzerinden gideceğiz gibi gorunuyor.
Hiremconun bir modeli için içinden 2 kumanda çıkmadı gibi bir yorum okudum. Neden iki kumanda olması gerektiğini bilmediğim için eksik içerikle ilgili ne düşüneceğimi bilemedim.

Karsilastirma

O zaman asagidaki karşılaştırma linkindeki 4 ürün uzerinden gideceğiz gibi gorunuyor.
Hiremconun bir modeli için içinden 2 kumanda çıkmadı gibi bir yorum okudum. Neden iki kumanda olması gerektiğini bilmediğim için eksik içerikle ilgili ne düşüneceğimi bilemedim.

Karsilastirma
Her mağaza ekstra kumanda vermek zorunda değil. Alacağınız yerde bu detaya bakın.
Klavyeli kumanda güzel bir ekstra.

Hiremco x6 modeline niyetlendim ama Hepsiburada yorumları hiç iç açıcı değil. İşte oldugum için çok bakamadım. Ayrıca 2 kumanda gönderilmedigi gibi olması gerekenin yerinede uyduruk bir kumanda geliyormuş. Bununda sesli komutu varmı yok mu anlamadım. Dolayısı ile Enjoy + modelinden de şüpheye düştüm. Muhtemelen gönderilmesi gereken kumandayı alıp onuda harici satıyorlar. Buda sizin hakkınız olan bir şeyi gasp ettikleri anlamına geliyor aslında. Bilemedim, zaten anlamadığım bir konu kafa karisti yine.

Hiremco Enjoy+ kumandalarının görselleri ekte.
Büyük olan standart kumanda, küçük olan iki yönlü, bir yönü klavye olarak kullanılıyor. Diğer tarafı da basit menü ve Air mouse için kullanılıyor.
Büyük olan pilli, küçük olan şarjlı... IMG_20220509_144410_929.jpg

IMG_20220509_144402_128.jpg

Geri
Yukarı