Anime çizgi film mi, değil mi?

Sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    194
Ya ben anlamış değilim bu gereksiz "AnİmE çİzGi FiLmDiR" ısrarını. Komik olsun diye yapıyorsanız şu an bayağı eğeleniyorum, bakın.
Arada fark var ismine ne derseniz deyin. Anime çoğunlukla mangalardan alınıyor. Bunu neden anlamak istemiyorsunuz ki?

Katılıyorum. Ayrı bir kültür gibi benzetmesi tam oturmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alın çizgi film.
He bu arada bu yaşta hala çizgi film, animasyon ve aynı zamanda anime izleyen biri olarak söylüyorum. Niye çizgi film izlemekten utanayım ki arkadaş? Misafirlikte, başkasının yanında izlesem utanmam. Bunda utanılacak bir şey yok.

Ancak Anime farklı bir şey. Açıp araştırın arkadaş karşınızda dev gibi Google.
Pijamaskeliler vs @LeViAcKeRMaN

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çizgi film. Japon çizgi filmi olarak da bilinirler. Şahsen izlemem, ancak izleyenlere de bir şey demem. Her yaştan kişilere hitap etmek üzere yapılabiliyorlar.

Kültürlere göre de farklılık gösteriyor. Japonya'nın çizgi filmleri ya da çizgi dizileri olan animeler özel yaş kitlelerine ayrı ayrı hitap edebilen düzeyleri ile piyasaya çıkıyor. Bir anime bilgilendirme ve listeleme sitesine göre (myanimelist) bu ratingler şu şekilde sıralanmış:

1) G - All Ages
2) PG - Children
3) PG- Teens 13 or older
4) R - 17+ (violence & profanity)
5) R+ Mild Nudity
6) Rx - Hentai

Türkiye'de ise çocuklar için olan çizgi filmler dışında ben şimdiye kadar hiç yetişkinlere hitap eden bir çizgi film görmedim. O yüzden bizim ülkemizde "çizgi film çocuklar içindir" şekilde bir algı var. Çünkü böyle bir kültür bizde yok. Japonya'da ise böyle bir kültür var. Yani aramızda çok büyük farklar var. O yüzden bu konuda adı geçen tartışma çıkıyor zaten. Başka hiçbir ülkenin bizdeki bu tartışmayı yaptığını zannetmiyorum. Bu arada "anime" kelimesi "animeshoon" kelimesinden geliyor. O kelime İngilizce'deki "animation" kelimesinin Japonca telaffuzu ile okunuşu ve "anime" de onun kısaltılmış hali. Eskiden bu iş çizgi çizgi yapıldığı için bizdeki adıyla bu olay çizgi film olarak kalmış çünkü bizde çizgi film yapmak ve çizgi film üretim kültürü yok ve öyle bir sektör gelişmemiş. Onlar ise bunu profesyonel animasyon teknikleriyle yaptıkları için direkt sadece "animasyon" adıyla nitelendirmişler. Kelimelerde takılıp kalmamışlar. Bizdeki gibi saçma sapan durumlara da düşmemişler. Bir animede kan olması demek onun çizgi dizi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Animasyon, anime, animation, animeshoon ya da çizgi film, çizgi dizi hepsi aynı şey. Hangi yaşa hitap ederse etsin bu üretilen şeyin adı ülkemizde çizgi olarak geçiyor. Bu bir aşağılama değil sadece açıklaması bu. Animeye "çizgi" demek aşağılamak değildir. Bazı yaşı küçük arkadaşlarımız bunu kendine yediremediği için illa çizgi dedirttirmemek için çabalıyor. Ama bu tartışma komik bir durum olmaktan öteye asla geçemiyor.

Son düzenleme:
Çizgi film, Türk Dil Kurumu sözlüğünde "Bir konuyla ilgili olarak karakterlerinin hareketlerini belirtecek biçimde art arda çizilmiş resimlerden oluşan sinema filmi." olarak tasvir edilmiş. Çizgi filmde çocuksu öğelerin olması gerektiği veya kan olmaması gerekiyor gibi şeyler söylenmemiş. Belki art arda bölümlerden oluştuğu ve hikaye her bölümde devam ettiği için çizgi dizi de denebilir ancak "Anime çizgi film değildir!" mantığı saçma. Japon çizgi filmi işte.

@Reddywich benim gibi isim olarak "Çizgi film" denmesini sıkıntı görmüyordur ama çizgi film deyip TRT Çocuk'ta yayınlananlarla aynı şekilde lanse edilmesi.
Game of Thrones izlerken de dizi izliyorum diyorsun, Sherlock izlerken de dizi izliyorum diyorsun. Sorun oluyor mu? Olmuyor. İkisi de dizi sonuçta. Konuları veya türleri farklı olabilir ancak ikisi de dizi. Bunun gibi düşün.

Game of Thrones izlerken de dizi izliyorum diyorsun, Sherlock izlerken de dizi izliyorum diyorsun. Sorun oluyor mu? Olmuyor. İkisi de dizi sonuçta. Konuları veya türleri farklı olabilir ancak ikisi de dizi. Bunun gibi düşün.
Onu ben değil bu konuda oylama olarak "Hayır. Animede kan var" diyen kişi düşünmeli.

Bazi animeler var, asla Turkiye televizyonunda yayinlanamayacak olanlar. Shounen Ai (Yaoi), Shoujo Ai (Yuri) veya Gender Bender gibi escinsel/trans icerik bulunduran animeler, Ecchi zaten yayinlanmaz. Bu yuzden cocuklarin izledigi cizgi film ile karistirilmamasi gerekiyor, onun disinda ne derseniz diyin. Istersen Naruto'ya 3D Stickman Fight de, istersen Boruto'nun babasi de.

Geri
Yukarı