Anime çizgi film mi, değil mi?

Sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    194
Bir kavramın akılda yanlış canlanması fikir değildir. Bahsettiğimiz kavramın kendisine bağlı olarak, bunun doğru adı 'ön yargı' oluyor.

Düşüncelerinizi paylaştığınız bir ortamda insanlar elbette ön yargılarınızı düzeltmek isteyecektir. Bunun olmasını istemiyorsanız yorum yapmayacaksınız maalesef :)

Genel konuşuyorum. "X benim aklımda şöyle canlanıyor, X şöyledir, bu benim fikrim kimseyi alakadar etmez." şeklinde cümle kuran birçok insan var.

Ön yargı olmadığını idda edip karşısındakine saldıran da çıkıyor, onlara yapacak bir şey yok :D Tartışmamaya girmemek lazım.

Sizin fikriniz, saygı duyarız elbet. Ancak sormam gereken şeyler var. Hangi animeleri izlediniz? Neden böyle düşünmenize yol açtı?
İzlemedim. Çocukça bulduğum için, kendime yakıştırmadığım için izlemedim zaten. Ön yargı değil bu. Anlamak istemediğinizden kaynaklanıyor.

Anime çizgi filmdir. Küçükken izlediğimiz Pikachu'dur, Beyblade'dir bu tip onlarca yapımın yarısı anime size göre. İstediğinizi kabul etmekte özgürsünüz ama çizgi film olduğu gerçeğini değiştirmez. Çizgi filmi çocuklar izler, hahaha velet demiyoruz size. En basitinden Family Guy ve South Park. Bunlar da çizgi film. Ben bunları izliyorum. Niye bunu kabullenemiyorsunuz anlamıyorum.
Ama izlediklerinize 5 dakika bile bakınca gayet çocukça geldiği aşikar. Bu yüzden çoğu kişi sevmiyor, onlara hitap etmiyor.

Ön yargı olmadığını idda edip karşısındakine saldıran da çıkıyor, onlara yapacak bir şey yok :D Tartışmamaya girmemek lazım.
Kendini zeki sananlar da çıkıyor, örnekteki gibi. Bu grubun sürekli pohpohlanmaya, yaptıkları şeyin başkaları tarafından da aynı şekilde yapılmasına ihtiyaçları var. Yaşam kaynakları, aksi taktirde çekememezlikten değişik hallere girebiliyorlar.

Kendini zeki sananlar da çıkıyor, örnekteki gibi. Bu grubun sürekli pohpohlanmaya, yaptıkları şeyin başkaları tarafından da aynı şekilde yapılmasına ihtiyaçları var. Yaşam kaynakları, aksi taktirde çekememezlikten değişik hallere girebiliyorlar.

Ön yargını fikir sandığın için eleştirdim. Konuyu bambaşka yerlere çekip karakterden vurmaya çalışmışsın. Çok acizce bir hareket, hiç yakıştıramadım böyle sevilen bir üyeye. Eğitimlisi de eğitimsizi de bazen aynı kafada olabiliyor demek ki :D

İzlemedim. Çocukça bulduğum için, kendime yakıştırmadığım için izlemedim zaten. Ön yargı değil bu. Anlamak istemediğinizden kaynaklanıyor.
İzlemediğiniz bir şey hakkında bu kadar kesin konuşmanız garip geldi açıkçası. Bir şeyi görünüşüne göre yargılamak düpedüz ön yargıdır.

Ön yargını fikir sandığın için eleştirdim. Konuyu bambaşka yerlere çekip karakterden vurmaya çalışmışsın. Çok acizce bir hareket, hiç yakıştıramadım böyle sevilen bir üyeye. Eğitimlisi de eğitimsizi de bazen aynı kafada olabiliyor demek ki :D
Tamam Tuğberk, tartışmayalım. Hatalı benim. İsteyen izlediğini izler, benim bir şeyi ''çocukça'' bulmam da kimse için önemli bir şey olmamalı. Sonuçta ben çocukça dediğimde ve sen bunu izlediğinde, çocuk olmuyorsun :)

Ayrıca çok sevildiğimi düşünmüyorum, nereden çıkardın :D

Benim aklıma öyle geliyor. Bu benim fikrim. Kimi ilgilendirir?

Ciddi manada yakıştıramadım. Asıl bu şekilde düşünmeyi bir insana yakıştıramıyorum desem?

Fikir ile ön yargı arasında çok büyük farklar var ki sizin bu konu çerçevesinde bunları ayırt edemediğinizi düşünüyorum.

Bu konuda bir fikir edinmek için en azından bir kaç anime izlemeniz gerekiyor. Daha sonra ise "Şu yüzden beğenmedim, çünkü şuraları böyleydi." demeniz gerekiyor. Daha bir tane bile izlemeden sadece dışarıdan gördükten sonra kurduğunuz "Çocukça, kendime yakıştıramıyorum." ise doğrudan ön yargı olur. Ön yargı olup olmadığını bile tartışmaya açmaya gerek yok diyorum.

Neden bu şekilde düşünüyorum diye sorarsanız, benim anladığım sadece dıştan görmüşsünüz bir animeyi. Dıştan bakan bir kişi ilk aşamada "Bu ne ya? Neden bunu izliyorlar ki? Saçma değil mi? Çocukca değil mi?" tarzı soruları soracaktır. Siz yüksek ihtimalle saçma sapan animeleri görmüşsünüzdür. Nasıl piyasada yerli/yabancı her filmin iyisi kötüsü varsa, animenin de var. Ancak bir insanın zevkine hakaret edercesine "Çocukca buluyorum" demek ise yanlış olur.

Ek olarak yakıştıramıyorum demek ayrı bir saçma olmuş. "Anime" için konuşmuyorum, biz oturup ailecek animasyon açar izleriz ve gayet de keyifli olur yani. Oturur çizgi film de izlerim, anime de izlerim, animasyon da izlerim ve bunların yaşla bir alakası da yoktur (Elbette 3 yaşındaki çocuk için yapılan çizgi filmlerden bahsetmiyorum.). Kimse de ne izlediğime karışamaz.

Tıpkı sizden farklı tür bir müzik dinleyen insana "Bu tür çöp, bunu asla dinlemem." demekle aynı şey bu. O adam onu seviyor, onun zevki de o. Ama siz bu şekilde bir cümle kurarsanız ben onu hakaret olarak algılarım.

Geri
Yukarı