"Anime Çizgi Film midir?"

Yazıyı okumadım, gereksiz uzun.
Başlığın cevabı: Evet, Japon çizgi filmi.
Başlıkta aslında tırnak işareti var ve mod düzeltti orada bu soruya cevap değil bu soruyu sorup da saplantılı cevap verenlere itafen bir başlık koymak istemiştim
Yazıyı okumadım, gereksiz uzun.
Başlığın cevabı: Evet, Japon çizgi filmi.
Doğru söylüyorsun biraz uzun fakat orada sadece bu konu ile alakalı değil farklı bi kaç bir şeyden de bahsettim.
"Evet, Japon çizgi filmi." Japon çizgi filmi demek yerine direk anime kullansak (ki genel olarak herkes öyle kullanıyor zıt görüşlü olanlar bile) her şey çözülecek. Kendi ismiyle hitap etsek bence daha hoş olur çünkü burada ülkemizdeki genel yargıdan dolayı aynı kefeye koymamamız gerektiğinden bahsettim. Okursan anlayacağından eminim. :)

direk sizde söylediniz anime severler diye sizce çizgi film dendiğinde aklınıza ilk ne geliyor veya cizgi film sevenler dendiğinde
Yine aynı şeyi söyleyeyim. İnsanların söylediklerini düşünüyorsun hala. Çizgi film dediğinde insanların aklına çocuk dizileri geliyor olması senin izlediğin şeyi küçük düşürmüyor. Animeyi bir kenara koyup sanki anime, çizgi filmden üstünmüş gibi bir algı yaratmaya çalışarak insanların aslında anime sevenlere yapmasından yakındığın şeyi kendin yapıyorsun.

Anime de bir çizgi filmdir. Çizgi filmin yetişkinlere hitap edeni de var çocuklara hitap edeni de var, kalitelisi de var kalitesizi de var. Ben film izliyorum dediğimde genel bir şey söylemiş oluyorum. Sen bilmiyorsun ki ben bilim kurgu mu izliyorum Türk korku filmi mi. Anime bir çizgi film türüdür kısaca.

Yine aynı şeyi söyleyeyim. İnsanların söylediklerini düşünüyorsun hala. Çizgi film dediğinde insanların aklına çocuk dizileri geliyor olması senin izlediğin şeyi küçük düşürmüyor. Animeyi bir kenara koyup sanki anime, çizgi filmden üstünmüş gibi bir algı yaratmaya çalışarak insanların aslında anime sevenlere yapmasından yakındığın şeyi kendin yapıyorsun.

Anime de bir çizgi filmdir. Çizgi filmin yetişkinlere hitap edeni de var çocuklara hitap edeni de var, kalitelisi de var kalitesizi de var. Ben film izliyorum dediğimde genel bir şey söylemiş oluyorum. Sen bilmiyorsun ki ben bilim kurgu mu izliyorum Türk korku filmi mi. Anime bir çizgi film türüdür kısaca.
Animeyi küçük düşürme söz konusu değil yüceltmiyorum aynı zamanda sadece burada belitmiş olduğum şeylerin farklarını açıklamaya çalışıyorum.
O kişinin hangi tarafta olduğu pek umurumda da değil açıkçası sadece saplantılı olmamalı bir insan buna bende dahilim bazıları var direk çizgi filmdir diye yazıp kaçan ben bunlardan bahsediyorum. Hayatında hiç anime izlememiş veya yeltenmemiş kişilerin önyargıyla yaklaşmasından bahsediyorum.
Yaptığın tanım doğru Anime bir kategoridir. Birçok büyük film dizi sitelerinde (diyim reklam olmasın) bu kategoriyi bulabilirsiniz.

Bence çizgi film kavramı yanlış kullanılıyor. Normalde çizgi film çizgi dizinin tek bölümlüğüdür (anlam olarak). Ama bizde çizgi film çocuk animasyonu ile aynı kefede. Halbuki yabancılar bu işi çözmüş "cartoon" ve ''adult cartoon" olarak.

Anime Japon yapımıdır. Simpsons yapımının yaratıcısı Matt Groening'dir. Famly Gun ın ise Seth MacFarlane'dir. Ortak noktaları ise Amerikalı olmalarıdır.

Genel olarak tartışılan konu bu olduğu için bir cevap niteliğinde açtım.(ayrıca mod düzenlemiş başlığı)
Simpsonslar ve Family Guys yetişkinlere yönelik çizgi diziler. Animelerden daha üstün bence. Hele Family Guys'da ki ince göndermeler...

Geri
Yukarı