Ankastreden Modeme Kablo Çekmek

ankastreden modeme nasıl kablo cektiniz duvar içinden mi yoksa merdivenlerin üstünden köşelerden mi? apartmanın içinden köşelerden cektiysen kapıdan içeri nasıl ulaştırdınız bu kısımları ayrıntılı anlatırmısınız bende 1.katta oturuyorum

ankastreden modeme nasıl kablo cektiniz duvar içinden mi yoksa merdivenlerin üstünden köşelerden mi? apartmanın içinden köşelerden cektiysen kapıdan içeri nasıl ulaştırdınız bu kısımları ayrıntılı anlatırmısınız bende 1.katta oturuyorum
Dairenin giriş kapısının üzerinden hilti ile 1 delik deldim. Tavanla duvar arasını baz alaraktan doğalgaz borularının üstünden ve yan dairenin yaptırdığı plastik kablo korumalarının içinden geçirerek yaptım.

Dairenin giriş kapısının üzerinden hilti ile 1 delik deldim. Tavanla duvar arasını baz alaraktan doğalgaz borularının üstünden ve yan dairenin yaptırdığı plastik kablo korumalarının içinden geçirerek yaptım.
Emin olmak icin soruyorum kusura bakmayin kablolar binanin icinden mi evinize ulasiyor binanin disindan mi

Hocam selamlar. Son 3 gündür ping değerlerim vs. aşırı yüksek. Sabah servis geldi ve kablonun yıprandığını, değişmesi gerektiğini söylediler. Şimdi bu ankastre denilen kutu bizim bodrumumuzda. Ve ben 6.katta oturuyorum. Dışarıdan balkondan çekilmiş bu kablo. İnternetten CAT5/CAT6 kablolara baktığımda girişleri modeme giriş bağlantıları şeklinde. Yani demek istediğim modeme giren kablonun ucu yuvarlak ve iğneli. Nasıl bir bağlantı yapacağım burada anlamadım.

Merhaba arkadaşlar ben köyde oturuyorum. Siz ankastre demişsiniz ama o nasıl bir şey? Bizim eve hattı direk telefon kutusundan çekmişler. Ben yeni kablolama yapmak istiyorum ama kabloyu nereden çekecem bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar ben köyde oturuyorum. Siz ankastre demişsiniz ama o nasıl bir şey? Bizim eve hattı direk telefon kutusundan çekmişler. Ben yeni kablolama yapmak istiyorum ama kabloyu nereden çekecem bilmiyorum.

Bizim yazlıkta da durum böyle. Adamlar bizimkini yeteri uzunlukta bırakmışlar mesela. Sende o kabloyu alıp artık deldirir misin bilmiyorum evin içine çekeceksin. Sonra başvurunu yapacaksın falan.

Dostum senin gibi bende aylar öncesinde bu problemim vardı. Kısa ve öz bir şekilde anlatacağım. Öncelikle binadaki ankastre kutusundan kendi portlarını bul. Daha sonra tesisatı çekeceğin mesafeyi ölç ve bu mesafeye 1 veya 2 metre fazladan artacak şekilde cat5 veya cat6 kablo al. Kabloya herhangi bir ek yapmadan ankastreden direk modeme çekiyorsun. Cat kablolarda 8 adet kablo mevcut sen bunun sadece 2 kablosunu kullanacaksın. Güzel bir şekilde 2 kabloyuda ankastreye bağla sonra hattı çekip modeme kadar getir. Hangi kabloları bağladıysa telefon jakı (rj11 jak) ile ucuna tak. Modeme bağla. Tertemiz sapa sağlam bir hat.
RJ11'de internette 4 adet kablo bağlanabildiğini gördüm ancak 2 adet kablo bağlıyor herkes. Fazladan kalan 2 yer en sağdaki ve soldaki yerler mi acaba? Yani kutuya mavi ve mavi-beyaz bağladıysak RJ11'e de en ortada bulunan yuvalara mavi ve mavi-beyaz mı bağlayacağız? Bir de bu renklerin ankastredeki sağ-sol yönü ile RJ11'deki sağ-sol yönü farklı olsa bir şey farkeder mi?

RJ11'de internette 4 adet kablo bağlanabildiğini gördüm ancak 2 adet kablo bağlıyor herkes. Fazladan kalan 2 yer en sağdaki ve soldaki yerler mi acaba? Yani kutuya mavi ve mavi-beyaz bağladıysak RJ11'e de en ortada bulunan yuvalara mavi ve mavi-beyaz mı bağlayacağız? Bir de bu renklerin ankastredeki sağ-sol yönü ile RJ11'deki sağ-sol yönü farklı olsa bir şey farkeder mi?
Konunun açılışı baya uzun bir zaman oldu. Sorduğunuz soru ve bu süreçte başımdan geçenleri size anlatıp aydınlatmak istiyorum. Öncelikle sorunuzla başlayalım. 4 pin bağlanabilir evet ama sadece ortadaki ikili yani G ve R pinleri size DSL bağlantısı sağlar. Diğer 2 pin boştadır. Çünkü modeminizde ki bulunan soket sadece G ve R pinleri ile bağlantı sağlamaktadır ayriyetten bir bağlantı bulunmamaktadır. Bu süreç içerisinde, TT abonesi iken 12 mbps download ve 796 kbps internet hızlarını zor görebilirken ISS değişikliği yaptım ve şuanda 50 mbps download ve şaşırtıcı derece 15 mbps upload hızım var. Siz elinizden geleni en iyisini yapsanız ve en mükemmel hattı çekseniz bile size tek faydası 1 yada maksimum 2 dbm frekans artışı olacaktır. Ping'de düşebilir. En önemli bilinmesi gereken şey de, hattınız ne kadar iyi olursa olsun, çoğu modem hat değerlerini düşürmektedir. Bu yüzden iyi bir modem ve iyi bir ISS'ye ihtiyacınız var. Çünkü size bu kadar mbps'den fazla veremeyiz hattınız kaldırmaz diyen ISS, neden aynı hattan başka bir sağlayıcıdan daha fazla veri akışı sağlayabildiğimi açıklayamıyor. Çünkü kullanıcı sayısı fazla olduğunda bant genişliği azalıyor. Bu yüzden siz ne yaparsanız yapın, santralden sizin hızınız otomatik olarak düşüyor. Bunları TT'de çalışan işin ehli ve kadroda yüksek kesimden bir arkadaşım söylemişti. Modemde yazan hat değerleri yanıltıcı olabiliyor. Farklı sağlayıcılarda hat değerleri çok değişkenlik gösteriyor. (Sadece TT hattı mevcut bulunduğum bölgede.)

Kabloların CAT 5-6 olması değil de bakır olması daha önemli. Zaten binamızın içindeki mesafe 30 metreyi geçmiyor. Fakat bazı kablolar metalik renkli uyduruk sacdan yapılıyor.Onlar zayıflamaya sebep oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı