İnceleme Anker Soundcore Q30 İncelemesi

Arkadaşlar merhaba başlıktaki ürünü 2021 Aralık ayından beri gün içerisinde uzun süre olmak üzere kullanmaktayım. Bu süre içerisinde her türlü özelliğini deneyebileceğim ortamlarda bulundum. Size yaşadığım tecribeleri ve bu tecrübelerime dayanarak size kulaklığın artılarını ve eksilerini aktaracağım.

● Öncelikle kulaklığın malzeme kalitesinden bahsedelim:

- Kulaklığın dış kısmı tamamen plastik kaplı. Kafanın üst kısmına gelen bant kısmı parlak ve daha pürüzsüz bir plastikten yapılma. İç aksamında metal olduğu söyleniyordu fakat ben garantisi bozulmasın diye açmadım.

- Pedler suni deriden. Suni deri sizi rahatsız etmiyor ancak özellikle bulunduğumuz yaz aylarında kulağınızı terletiyor. Uzun süreli kullanımlarımda pedlerin üstünden ter siliyorum.

● Kulaklık kutunun içinden kendi koruma kılıfıyla çıkıyor. Kılıftan kastım bir çanta. Kumaş kaplı fakat içinde sert bir malzeme olduğundan sağlam bir yapıya sahip. Kulaklığı kitaplarla dolu sırt çantama atıp toplu taşımaya binerken kulaklığımı güzel korudu.

● Kulaklık 260gr ağırlığa sahip. Beni hiç rahatsız etmedi ancak bazı kullanıcıları rahatsız edebilir.

● Kulaklık ses engelleme modları açıkken 40 saat kullanım süresi sunuyor. Ses engelleme kapalıyken bu rakam 60 saate çıkıyor. Yani günde 4 saat dışarda kullanırken ses engellemeyi açmak isterseniz 10 gün boyunca tek şarjla kullanabilirsiniz.

● Ses engelleme modları 3 çeşit: Taşıt modu, Açık alan modu, Kapalı alan modu. Bunlardan en etkilisi taşıt modu. Kapalı alan modu biraz daha az engelliyor sesi. Açık alan modu da güzel engelliyor. 3 mod da ismine uygun yerlerde kullanırken problem yaşatmaz. Ancak bu modlarda aşırı bir beklentiniz olmasın. Ses engelleme modlarının amacı var olan rahatsız edici sesi törpüleyip azaltmaktır. Bu özellik ancak müzikle birleştirilince dışarıdaki sesi duymamanızı sağlar. Ancak otobüslerin motor tarafındaysanız müzikle bile sesi duyarsınız.

Ayrıca sağ kulaklığa birkaç saniye dokununca transparan moda geçiyor. Dışarının sesini duymak isterseniz bunu kulaklığı çıkarmadan yapabilirsiniz. Kapatmak için yine aynı şekilde sağ kulağa biraz dokunuyoruz.

● Ses kalitesine gelecek olursak:

-Kulaklık dengeli bir profil serliyor. Ancak kulaklığın ayarını ne kadar değiştirirseniz değiştirin kulağınızı titreten bir bass yakalıyamıyorsunuz. Metal müzik sevdiğimden benim için problem yaşatmadı. Tizleri güzel, yüksek seste bile patlama yaşamadım.

-Fabrika ayarıyla gelen ekolayzer ayarı çok berbat. Soundcore uygulamasını indirip o uygulama içinden ekolayzer ayarını değiştirirseniz her cihazda o ayarı kullanabilirsiniz kulaklığa kaydediliyor. Ekolayzer hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlara tavsiyem hazır ayarlardan akustik ayarını seçmek. Ses bi anda daha düzgün çıkmaya başlıyor.

● Ses seviyesi %50 üstüne çıkınca kulaklık dışarı ses vermeye başlıyor ve bu seviye %60 civarlarına gelince yanınızda oturan biri ne dinlediğinizi söyler bile. Son seviyeyi söylemeye gerek bile duymuyorum. Ses bana %50 altında hep yeterli geldi ama çok yüksek sesli müzik dinliyorsanız aklınızda bulunsun, yanınızdakine konser verebilirsiniz.

● Kulaklığın şarj için Type-C girişi mevcut. Ayrıca şarjı bitince kullanılabilmesini sağlayan Aux girişi de mevcut. Bu iki kablo da kutu içerisinden çıkıyor. Ancak şuna dikkat etmelisiniz, kulaklığı kabloyla bağlayınca fabrika ekolayzer ayarını kullanıyor ve bu ayar baya boğuk ses vermesine sebep oluyor. Kablolu biçimde müzik için uygun değil bana göre.

● Kulaklarım biraz büyüktür ona rağmen kulağımı rahat biçimde sarıyor. Bu konuda endişeniz olmasın. Yine de emin olmak için teknoloji marketlerine gidip kulaklığı deneyebilirsiniz.

●Anker garanti konusunda çok iyi bir firma bana göre. Daha önce 22 aylık Q10 kulaklığını garantiye gönderdiğimizde 2 hafta içerisinde bize sıfır kulaklık gönderdiler. Herhangi bir tamir denemesi ya da uzun süreli bekletme olmadı.

●Konuyu artı ve eksi yönleriyle toplayacak olursam:

Artıları:
-Uzun kullanım süresi.
-Ses netliğinde fiyatına göre gayet başarılı.
-Ses engelleme modları özellikle toplu taşımada çok yararlı.

Eksileri:
-Kulaklık terletiyor. (Çok anormal bir durum değil)
-Bazı dinleyiciler için yeterli bass seviyesine sahip değil.
-Yüksek seste dışarıya çok ses veriyor.

●Arkadaşlar ben bu kulaklığı aldığımda 680TL olduğundan şu anki fiyat performans durumuna tam netlikte cevap veremem. Ancak benzer fiyattaki 350BT ile aynı fiyat ya da daha ucuzsa kesinlikle bu kulaklığı alın.

Q20 ile zaten karşılaştırmayın çok büyük seviye farkı var. Q35 ise Q30 ile benzer fakat birkaç özellik eklenmiş hali. Ses kalitesi çok benzer.

Ayrıca bir sorunuz olursa konuya cevap yazdığınızda geri döneceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Q35, Q10, R100, Liberty 2 Pro ve çeşitli Anker ses bombaları kullanmış birisi olarak Anker ürünleri dediğinizi gibi oldukça başarılı. Tabii dediğiniz gibi ter yönünden çok sorunlu ama Q35 kullandığımda onu da yaşamadım. 680TL'ye imkansız ayrıca rakibi asla 350BT değil. 2019'dan beri Q10 kullanıcısıyım pedleri soyuldu ama değiştireceğim o zaman 0 cihaz gibi olacaktır.

Q35, Q10, R100, Liberty 2 Pro ve çeşitli Anker ses bombaları kullanmış birisi olarak Anker ürünleri dediğinizi gibi oldukça başarılı. Tabii dediğiniz gibi ter yönünden çok sorunlu ama Q35 kullandığımda onu da yaşamadım. 680TL'ye imkansız ayrıca rakibi asla 350BT değil. 2019'dan beri Q10 kullanıcısıyım pedleri soyuldu ama değiştireceğim o zaman 0 cihaz gibi olacaktır.
Bence de rakibi olamaz 350BT. Sadece aynı fiyat diye onla karşılarştırıyorum yoksa internette yabancı forumlarda Sony xm4 ile bolca karşılaştıran var.

2021 şubat ayında Q10'u AliExpress'ten vergisiz 185 liraya almıştım gümrük vergisiyle birlikte 270 liraya gelmişti. Geçen gün kulak pedleri açılmaya başladı ve Türkiye yetkili servisine sorduğumda garanti kapsamında olmadığını parayla ped alabileceğimi söylediler. Anker global destek ekibine ücretsiz ped gönderimi yapıyorlar mı diye sorduğumda benden pedin fotoğrafını istediler bende fotoğrafını çekip gönderdim. Sizce ücretsiz ped gönderimi yaparlar mı?

2021 şubat ayında Q10'u AliExpress'ten vergisiz 185 liraya almıştım gümrük vergisiyle birlikte 270 liraya gelmişti. Geçen gün kulak pedleri açılmaya başladı ve Türkiye yetkili servisine sorduğumda garanti kapsamında olmadığını parayla ped alabileceğimi söylediler. Anker global destek ekibine ücretsiz ped gönderimi yapıyorlar mı diye sorduğumda benden pedin fotoğrafını istediler bende fotoğrafını çekip gönderdim. Sizce ücretsiz ped gönderimi yaparlar mı?
Yapıyorlar. İnternet sizin gibi yapıp ped alanlarla dolu.

Türkiye yetkili servisine faturamın fotoğrafını attığımda garanti kapsamında olmadığını söylemişlerdi o yüzden sordum.
Hocam o AliEkspress yüzünden olabilir tam emin değilim. Özellikle ben kulaklığımı aldığım dönemde Anker markasını sırf bunun için öven insanlar vardı.

Anker Q10 bass ve ses yüksekliği anlamında xm4'e fark atar, xm4 sadece temiz ses veriyor. İki kulaklığa da sahibim.
Bass konusunda haklısınız ama Q10 çok boğuk veriyor sesi XM4'e göre. Zaten normal şeyler segment farkı var. Biri 500 biri 5000TL. Q10'un en sevdiğim özelliği ne kadar sesi açarsam açayım dışarıya tık ses vermemesiydi.

Bass konusunda haklısınız ama Q10 çok boğuk veriyor sesi XM4'e göre. Zaten normal şeyler segment farkı var.
Hocam ben müzikte sadece ses yüksekliği ve bassa dikkat etiğim için Anker Q10 bana daha güzel geliyor.

Bu arada JBL BT110'da bass ve ses seviyesi olarak xm4'ü geçiyor.

Hocam ben müzikte sadece ses yüksekliği ve bassa dikkat etiğim için Anker Q10 bana daha güzel geliyor.

Bu arada JBL BT110'da bass ve ses seviyesi olarak xm4'ü geçiyor.
Hocam XM4 de Q30 gibi dengeli profile sahip bana göre. Ses engelleme modlarına bayıldım o kulaklıkta. En iyilerden bir tanesi.

Ayrıca deneme fırsatım olmadı ama Bose markasının bass seviyesi güzel diyorlar. Bir bakabilirsiniz hem temiz ses hem güçlü bas arıyorsanız.

Geri
Yukarı