Annem beni deli ediyor

Maalesef birçok ebeveyn aynı hataları yapıyor. Çocuklarına baskı uygulayarak, sürekli ders çalışmalarını söyleyerek ve onların bir insan olduğunu unutup başka aktiviteler yapmalarını gereksiz ve zaman kaybı olarak görerek çocuklarına en büyük zararı veriyorlar. Çıkış yolunun yalnızca ders çalışmaktan geçtiğini zannediyorlar, para kazanmaya endeksli yaşıyorlar ve çocuklarına da bunu dikte ediyorlar. Onlar için çocuklarının tek kurtuluşu para kazanmak. Bu uğurda yapılabilecek tek şeyin ders çalışmak olduğuna inanıyorlar. Onlar için çocuğunun oyun oynayarak eğlenceli vakit geçirmesi, arkadaşlarıyla dışarıya çıkıp gezmesi, film izlemesi vb. aktiviteler, hayatının o dönemi için gereksiz ve herhangi bir getirisi olmayan şeyler. Onlar için hayatın tek amacı para kazanmak. Onlara göre ne kadar çok para kazanırsan o kadar mutlu olurusun. Mutluluğun tek kaynağının para olduğuna inanıyorlar ve seni de buna inanmaya zorluyorlar. Onlar için resim, müzik, sanat, edebiyat boş ve gereksiz şeyler. Aslında bunların güzel şeyler olduğunu bilseler de, içten içe, parası olmayan insanların bu aktiviteleri yapmasını gereksiz buluyorlar. Bu tür şeylerin ancak mutlak refaha erdiğinde yapılması gereken şeyler olduğuna inanıyorlar. "ne zaman ki para kazanır, hayatını kurar ve bir düzene sahip olursun, o zaman bunlarla ilgilenirsin." fikrine sahipler.
Elbette bu fikirlerin tamamı her ailede olmasa da, çoğu ailede bu çoğu fikir vardır.

Seni tanımıyorum, aileni tanımıyorum, söyleyeceklerim yanlış olabilir, tam tersi çıkabilir ancak bazı tahminlerde bulunacağım:

Yüksek ihtimalle ailende müzikle ilgilenen biri yok veya seni hiç müziğe teşvik etmediler. (tabii flütü veya melodikayı saymazsak. Onlar da müzik dersinden not alınacağı için satın alınıyor), belki müziği sever, ileride tüm dünyayı etkileyecek, herkesin hayranlıkla eserlerini dinleyeceği, insanların örnek alacağı bir sanatçı, müzisyen olabilir hayaliyle seni piyanoyla, gitarla, kemanla, ilgini çekebilecek, sevebileceğin, belki de hayatını adayabileceğin bir müzik aletiyle, müzikle tanıştırmadılar. Elbette bu kadar büyük hedefler olmasına, dünya çapında başarılı olmana gerek yok. Bir hobi olması, kendi çapında bir şeyler üretmek, boş vakitlerinde ilgilenmek yani kısaca hayatına mutluluk katması bile yeterli.

Yüksek ihtimalle hiçbir zaman seninle birlikte resim çizmediler, belki resmi sever, ileride tüm dünyayı etkileyecek, eserleriyle insanlara ilham verecek, insanların örnek alacağı bir ressam olabilir hayaliyle seni resimle, çizimle tanıştırmadılar. Bu kadar büyük hedefler olmasına, dünya çapında başarılı olmana gerek yok. Hayatına mutluluk katması yeterli.

Yüksek ihtimalle hiçbir zaman birlikte film izlemediniz, birlikte kitap okumadınız, birlikte oyun oynamadınız, birlikte şarkı söylemediniz, birlikte müze gezmediniz, birlikte kamp yapmadınız, birlikte şiirler yazmadınız, birlikte hikayeler yazmadınız... Oyun olması için, eğlenmek için, birlikte vakit geçirmek için ve belki yeni ilgi alanları keşfetmek için bunları yapmadınız ve yapmayacaksınız.
Tabii ki bunların bazılarını hepimiz yapıyoruz ancak bunlar o kadar nadir gerçekleşiyor ki, ya bunları unutuyoruz ya da nadir anlar oldukları için bir anı olarak kalıyor. Önemli olan, bu güzel şeyleri hayatta birkaç kez yapmak değil, adeta rutin hale getirip yaşanılan hayatı daha da güzelleştirmek. Bu saydıklarımı yapan ve gerçekten mutlu ve güzel hayatlara sahip aileler, insanlar mutlaka vardır. Umarım hepimiz böyle bir yaşama erişebiliriz.

Eğer tahminlerim doğruysa; dünya'ya hoş geldin. Pek çok insan bu ve buna benzer şeyleri yaşıyor. Bu noktada yapman gereken, senin yerine geleceğini planlayan, hangi mesleği yapacağını seçen, nasıl bir insan olacağına karar veren insanlara değil, kendi sesine kulak vermen olacaktır. Ailenin ve diğer insanların senin hakkında söylediklerini, sana biçtikleri rolü bir kenara bırak ve olmak istediğin insan olmak için çalış. Onları tamamen bir kenara at demiyorum, ancak söyledikleri her şeyin doğru olmadığını bil, söylediklerini önce akıl süzgecinden geçir, eğer doğru veya mantıklıysa güzel, değilse kendi bildiğin şekilde devam et. Ama kendi bildiğinin de doğru olduğuna emin ol.

Ailen seni beceriksiz biri olarak görebilir, işe yaramaz biri olarak görebilir, başarısız, vizyonsuz, hayalleri olmayan biri olarak görebilir. Ancak emin ol sen bunlar değilsin. Bunları söyleyenler ailen dahi olsa seni tam olarak tanımıyorlar. Seni, gördüklerinden ibaret zannediyorlar. "aile"nin kutsal olmadığını, onların da hatalar yapabileceğini, söyledikleri her şeyin mutlak doğru olmadığını tekrar söylememe gerek yok.

Böyle yazınca aile kötüdür olarak algılanabilir. Hepimiz biliyoruz ki ailelerimiz bizi her daim seviyor ve her zaman mutlu olmamızı istiyorlar. Ancak sevmek, bir insanı kaliteli bir şekilde yetiştirmek ve ebeveyn olmak için tek başına yeterli değil. Bu yüzden birçok aile aslında, farkında olsunlar veya olmasınlar, evlatlarına en büyük kötülüğü yapanlardır. Bu durumun aksine, olması gerektiği gibi, doğruları yapan, kaliteli aileler ve ebeveynler de var elbet ve bizler de bu ailelerden/ebeveynlerden olmaya çalışmalıyız.

Eğer yapabilirsen, ailenle bu konuları konuş. Ama yüksek ihtimalle buna cesaret edemeyeceksin veya bunun fayda etmeyeceğini düşüneceksin vs, vs.

Bu yazıyı sadece @356463 için değil, bu durumu yaşayan veya yaşamayan herkes için yazdım. Bu yazıdaki "sen" öznesi, şu anda bu satırları okuyan kişiyi ifade ediyor.

bu yazıda anlatılanlar gözlemlerden ve yaşanmışlıklardan ortaya çıkmış fikirlerdir. Lütfen, yanlış olduğunu düşündüğünüz fikirleri doğrularıyla beraber yazınız ki mutlak doğruyu bulabilelim.

Umuyorum hayat hepimize doğru yolu gösterir.

Kral ne yazmışson be hepsini okudum eline ağzına sağlık hepsi doğru şeyler. Ayrıca yanıtla tuşuna basınca 3 dakika bekledim mesajın yüklenmesi için :D.

Kral ne yazmışson be hepsini okudum eline ağzına sağlık hepsi doğru şeyler. Ayrıca yanıtla tuşuna basınca 3 dakika bekledim mesajın yüklenmesi için :D.
😆😁😁 Teşekkür ederim. Yazmaya başlamadan önce bu kadar uzun olmasını planlanmıştım. Yazdıkça devamı geldi, bayağı uzun oldu.

Annen baban ihtiyaçlarını isteklerini hep karşılıyorlar ama onlarda karşılığında bir şey istiyorlar oda büyüyüp adam olmanı o yüzden baskı yapıyorlar bak ben 8 senedir bir oyun bilgisayarı istiyorum babamdan

Annen baban ihtiyaçlarını isteklerini hep karşılıyorlar ama onlarda karşılığında bir şey istiyorlar oda büyüyüp adam olmanı o yüzden baskı yapıyorlar bak ben 8 senedir bir oyun bilgisayarı istiyorum babamdan
Ancak bir bilgisayar almayıp oyun oynamasına izin vermek ve bir bilgisayar alıp izin vermemek aynı sonuca çıkıyor. Arkadaş zaten dersini çalıştığını söylüyor. Ailesi muhtemelen etrafta LGS' den iyi sonuç çıkarıp "çok" ders çalıştığını iddia eden çocukları görüp böyle bir baskı uyguluyor.

Ancak bir bilgisayar almayıp oyun oynamasına izin vermek ve bir bilgisayar alıp izin vermemek aynı sonuca çıkıyor. Arkadaş zaten dersini çalıştığını söylüyor. Ailesi muhtemelen etrafta LGS'den iyi sonuç çıkarıp "çok" ders çalıştığını iddia eden çocukları görüp böyle bir baskı uyguluyor.

Doğru

Biz burada ailene ulaşamayacağız bu yüzden rehberlik öğretmenine ulaş o ailenle görüşür durumu izah eder. Bende LGS'ye kaba bir tabir ama öküz gibi çalıştırıldım, şu an krallar gibi yaşamaya devam ediyorum çünkü çalışmalarım sonucunu verdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı