Annem rahim kanseriymiş

İlk olarak geçmiş olsun ancak annenin sağlığından kesin olmadan boşuna heyacana kapılma. Sigara içmesi sadece bu hastalık için değil diğer hastalıklar içinde içmemesi gerektiğini senelerce biliniyor söyleniyor.

Kesin olarak belirttiğin CIN 2 değeri size söylendiyse kanser değil kanser ön tanısı oluyor o yüzden korkuya kapılmayın. HPV tespiti yapıldı mı? Ameliyat olarka ne ameliyatı oldu? Sonrasında mı bu tespit edildi veya yine aynı sebepten mi oldu? Kriyoterapi düşünülebilir illa ameliyata gerek yok.
Smear kontrollerini zamanında yaptırmadığından yine de geç olmadan erken tanı ile yakalanmış. Rahim içi değil rahim ağzı veya dışı olarak genelde bu tanı yapılır ilerleme derecesine ve kansere dönüşmül olanlarda rahim alınması veya ileri ameliyat teknikleri kullanılabiliyor.

İlerleme derecesine göre de zaten doktoru seçeneklerini sunmuştur. Genital hijyenine dikkat etmesi gerekir, sigaradan uzak durması gerekir, sağlıklı beslenmesi gerekir, gereksiz antibiyotik alımlarından uzak durması gerekir. Kontrollerini geciktirmemesi gerekir.
Bunları doktoruyla konuşmuş olması lazım zaten, sizin yapabileceğiniz şey sigara en fazla ve randevularını kaçırmamasını sağlamak.

Merhaba Technopat ailesi,

Başlıktan da görüldüğü gibi durum son derece ciddi.
Benden gizleniyordu ama öğrendiklerimi hatta nasıl karmaşık bir şekilde kafamda oturduğunu anlatacağım.
Annem idrarını tutamıyordu ve geldiği gibi tuvalete gidip ihtiyacını karşılaması gerekiyordu. Bir hastalık olduğu belliydi.
Öyle bir ameliyat olunacak bu yüzden gibi durumlar oldu. Sonra ise bir hastanede ameliyat oldu.
Ama sonra öğrendim ki; annem kansermiş. Şimdi annem ya rahim kanseri ya da rahim ağzı kanseri. Hangisi bilmiyorum ama hangisi olması daha iyi olur?
Bir de cin 1 cin 2 cin 3'e ayrılıyormuş bu durum bilemiyorum tam olarak ama cin 2'ymiş.

Bu hastalıkta olan bir hastanın sağlığı açısından günlük yaşamında asla yapmaması gereken şeyler nelerdir?
Ve ilerideki günler için sağlık durumu ne durumda? Yani çoğu hasta bunu atlatabiliyor mu?

Allah acil şifalar bol sabırlar versin.

İlk olarak geçmiş olsun ancak annenin sağlığından kesin olmadan boşuna heyacana kapılma. Sigara içmesi sadece bu hastalık için değil diğer hastalıklar içinde içmemesi gerektiğini senelerce biliniyor söyleniyor.

Kesin olarak belirttiğin CIN 2 değeri size söylendiyse kanser değil kanser ön tanısı oluyor o yüzden korkuya kapılmayın. HPV tespiti yapıldı mı? Ameliyat olarka ne ameliyatı oldu? Sonrasında mı bu tespit edildi veya yine aynı sebepten mi oldu? Kriyoterapi düşünülebilir illa ameliyata gerek yok.
Smear kontrollerini zamanında yaptırmadığından yine de geç olmadan erken tanı ile yakalanmış. Rahim içi değil rahim ağzı veya dışı olarak genelde bu tanı yapılır ilerleme derecesine ve kansere dönüşmül olanlarda rahim alınması veya ileri ameliyat teknikleri kullanılabiliyor.

İlerleme derecesine göre de zaten doktoru seçeneklerini sunmuştur. Genital hijyenine dikkat etmesi gerekir, sigaradan uzak durması gerekir, sağlıklı beslenmesi gerekir, gereksiz antibiyotik alımlarından uzak durması gerekir. Kontrollerini geciktirmemesi gerekir.
Bunları doktoruyla konuşmuş olması lazım zaten, sizin yapabileceğiniz şey sigara en fazla ve randevularını kaçırmamasını sağlamak.
Hocam mesela 6 ay sonra kontrole gel demişler yani bu durumda sonuç iyi değil mi? Acil bir şey olsa 6 ay sonra gel demezler sonuçta.

Hocam hortlatıyorum ama son durum nedir merak ettim?
Annemin karın bölgesinden bir parça aldılar.
O parça olmadanda insanlar rahatça yaşayabiliyormuş.
Adını unuttum. Annem uyandığında sorup güncelleyebilirim/bilgilendirebilirim.
Kanser oradan başlamış sanırım ve o parçanın yarısını alacaklarmış ama biz hepsini almalarını istedik bir sorun olmayacağından dolayı risk almadık.
Annem kanseri atlattı. Bakın kaç yıl ve gün geçmiş ve bir sorunu yok o konuda.
Ama eğilip kalkarken bile günlük yaşamında kemikleri vsvs ağrıyor.
Fibromiyalji teşhisi kondu.
74 yaşında Kılıçdaroğlu gibi insanlar sağa sağlam her yere koşturuyor, dimdik ayakta duruyorlar.
Annemi 50 yaşında varsayarsak can sıkıcı tabii ki.
Bu arada Kılıçdaroğlu popüler bir isim ve yaş olarak yaşı çok ileride diye bir an aklıma geldiği için örnek verdim.
İlginiz için teşekkürler.
<3

Bende merak ettim umarım sağlığına kavuşmuştur.
Kanser oradan başlamış sanırım ve o parçanın yarısını alacaklarmış ama biz hepsini almalarını istedik bir sorun olmayacağından dolayı risk almadık.
74 yaşında Kılıçdaroğlu gibi insanlar sağa sağlam her yere koşturuyor, dimdik ayakta duruyorlar.
Bu arada Kılıçdaroğlu popüler bir isim ve yaş olarak yaşı çok ileride diye bir an aklıma geldiği için örnek verdim.
<3

<3

<3
Hastalığı atlatmasına çok sevindik. Allah uzun ömür versin. Bu arada sigara kullanıyor mu?

Geri
Yukarı