AntiX 23 İlk Bakış

kayra150

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 1 GB
İşletim sistemi: antiX 22 64 bit
Kernel: xanmodv1-lts (6.6.21)

Monitör: Casper926w - 900w
Klavye: Casper K5108
Fare: PGM07
Kulaklık: TIGOES TH-812
Merhabalar arkadaşlar. antiX 22 kullanıcısı olarak yeni çıkan sürüm antiX 23 için ilk bakış değerlendirmesi yapmak istedim ve şuan bahsi geçen dağıtımdan yazıyorum.

screenshot2.jpg

İlk gözüme çarpan şey varsayılan dosya yöneticisinin artık zzzFM ile gelmesi oldu. Bu güzel bir değişim. Rox hafif olmasına karşın kullanım zorluğuyla çoğu kullanıcıyı çileden çıkarıyordu. zzzFM ise çok daha basit bir kullanıma sahip. Zaten ben de önceki sürümde bu dosya yöneticisini kullanıyordum:
screenshot7.jpg

Gözüme çarpan diğer şey ise RAM yükü. Bir önceki sürümde 170 MB RAM yükü varken bunda 180-210 MB arası değer gördüm. Çok bir fark yok ama biraz ağırlaşmış diyebiliriz. 170<190(görsele göre). Bir de otomatik takas alanı önceki sürümde 3 GB oluşturmuştu şimdiyse 1 GB oluşturdu. Etkisine Steam oyunlarında zamanla bakacağım.

screenshot.jpg

Paket kurucu aracı yine güzel. İhtiyacımız olan çoğu temel şey burada mevcut ve sıkıntısız kurulabiliyor. Eğer ki aradığınız şeyi bulamazsanız Synaptics'te bulabilirsiniz:
screenshot5.jpg

O da olmadı .deb uzantılı paketleri indirip kurabilirsiniz. Burada da eklemek istediğim nokta var. Artık uğraşmadan çift tıkla kurabiliyorsunuz. Önceki sürümde terminal yardımıyla kuruyorduk. Artık çift tık:
screenshot4.jpg

Neofetch aracında da şöyle değer aldım:
screenshot6.jpg

Gördüğünüz üzere arkada tarayıcı açık ve şuan bu incelemeyi yazıyorum. Eminim ki çoğu Windows kullanıcısının, hatta Linux kullanıcılarının bile, sistem boştayken bile bu kadar az yük kullanımı yoktur. Bu yüzden hafif dağıtımlar kategorisinde daima üst sıralarda yer almayı ve yerini korumayı başarıyor. Ve bir ekleme yapmak istiyorum Neofetch'te gördüğünüz değerler gerçek donanım bilgilerim. Yani sanal makine falan değil.

Önerdiğim adımlar:
1) Numlock başlangıçta kapalı geldiği için şu ayarı açmanızı öneririm:
screenshot3.jpg

2) Eğer gerçekten benim gibi düşük donanımlı bir bilgisayarınız varsa Falkon tarayıcıyı yükleyip varsayılan tarayıcı yapın:
screenshot8.jpg
screenshot9.jpg

Diğer bilindik tarayıcılara kıyasla daha seri açılacak ve çalışacaktır. Bazı sayfaları açmakta sıkıntı yaşayabilir bir tane de alternatif tarayıcınız bulunsun. Brave ya da LibreWolf gibi. İkiside paket yükleyici aracında mevcut:
screenshot10.jpg

Bugün antiX 23'e geçmiş biri olarak ilk deneyimlerimi sizlere aktarmak istedim. Herkese iyi sosyaller.

Antix Ram'i kokluyor resmen. Peki XFCE kurulabilir mi?
Bir de şunu demeyi unutmuşum hocam; XFCE gibi masüstleri yüklemek bu dağıtım için mantıklı değil. Ana amacı hafiflik olan ve 190 MB RAM yükü olan bir dağıtıma XFCE kurarsanız bu yük en az 5-6 kat artacak ve hafiflik anlamı kalmayacaktır. XFCE veya daha başka masaüstü isteniyorsa o ortamı varsayılan alan dağıtımlar denenebilir. Xubuntu, Linux Mint XFCE gibi.
"net" adın bir iso'su var. 200 MB. Masaüstü yada Pencere yöneticisi yok üstünde galiba.
Evet runit, net gibi İSO'ları da var ama en zahmetsizi Full olan versiyonu. Diğerleri zorluyor terminalde Arch gibi kurmanı istiyor falan. Şahsen çok uğraşmayı seven biri olmadığımdan Full olan sürümünü tercih ediyor ve öneriyorum. Zaten Full versiyonun da yükü ortada. 190 MB RAM/düz hesap 8.5 GB depolama alanı.

Bir de şunu demeyi unutmuşum hocam; XFCE gibi masüstleri yüklemek bu dağıtım için mantıklı değil. Ana amacı hafiflik olan ve 190 MB RAM yükü olan bir dağıtıma XFCE kurarsanız bu yük en az 5-6 kat artacak ve hafiflik anlamı kalmayacaktır. XFCE veya daha başka masaüstü isteniyorsa o ortamı varsayılan alan dağıtımlar denenebilir. Xubuntu, Linux Mint XFCE gibi.

Evet runit, net gibi İSO'ları da var ama en zahmetsizi Full olan versiyonu. Diğerleri zorluyor terminalde Arch gibi kurmanı istiyor falan. Şahsen çok uğraşmayı seven biri olmadığımdan Full olan sürümünü tercih ediyor ve öneriyorum. Zaten Full versiyonun da yükü ortada. 190 MB RAM/düz hesap 8.5 GB depolama alanı.
Açıkçası ben çok beğendim. Ram'i resmen kullanmıyor. Çok hızlı olsa gerek.

Açıkçası ben çok beğendim. Ram'i resmen kullanmıyor. Çok hızlı olsa gerek.
Oldukça çevik. Tabi ki benim donanımımda yer yer kasma donma oluyor malum. Ama Windows 7 32 bit'ten çok çok daha hızlı kullanabiliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı