AOC 24" G2460VQ6 1ms 75Hz alınır mı?

Samsung'un kendi sitesinde 60 Hz yazıyor. O attığım Curved olan modeli gibi 72 Hz yapılıyor mudur bilmiyorum. Fena değil bu model.
Hocam sizi çok uğraştırdım ama eğer cevap verirseniz size bir dizi link atacağım. Arasından seçip "bunu al" derseniz direk onu seçeceğim.

G2260VWQ6 modelini kullanıyorum. Freesync özellikli olduğu için almıştım. Freesync özelliği fazla kafana takılmasın, çünkü olsa da olmasa da pek bir şey ifade etmiyor. Boş yere Freesync monitörlere daha fazla rakamlar vermeye gerek yok. Bütçe belirtmemişsin ama almışken iyi bir monitör almanı ve ekran kartın iyiyse yüksek Hz`li modellere bakmanı öneririm.

Şimdi gelebildim pardon. AOC olanı eleyin direkt. Diğer iki seçeneğin avantaj ve dezavantajlarına bakalım:

Şu geniş olan LG modelini mağazada bizzat gördüm. En azından 25" bir model olduğunu kesin hatırlıyorum. Her ne kadar AH-IPS bir panele sahip olsa bile o kadar geniş bir ekrana bakmak pek iyi olmadı benim adıma. 75 Hz yenileme hızı zaten sizin için en önemli şeylerden bir tanesi. Üstüne bir de panel kalitesi ve çözünürlük eklenince en "alınası" model bu gibi görünüyor ama bu modeli veya en azından 25" bir modeli mağazada görmeden almayın derim. Vatan'da gördüm ben bunu.

Samsung olana gelince, 72 Hz yine tatmin edici bir akıcılık ve %4 daha az akıcı 75 Hz'ye göre. Panel kalitesi olarak LG modelinin gerisinde ama yine oldukça kaliteli bir panel. İkisi de çok şükür gerçek 8 bit. O konuda bir sorun yok.

Peki hangisi alınmalı?

Hangi oyunlar 21:9 destekler, desteklemez pek bilgim yok. Film için çok iyi olur ama oyun konusunda Youtube'den videolara bakın derim. Özellikle oynadığınız oyunların videolarına elbette. Tamam işinizi kolaylaştırayım o zaman:

Mağazada deneme şansınız yoksa 16:9 standartından çıkmamanız taraftarıyım. Samsung alın. Evet, Samsung alın bu kadar net diyorum. Geçenlerde buradan bir arkadaş daha alıp mutlu sona ermişti. Geçenlerde dediğim daha 15 gün anca olmuştur.

Samsung alın. Ekran kartınız 1050 Tİ madem. Yeni gördüm o yazdığınızı. 1080P'nin dışına fazla çıkmayın. PUBG zaten sistemi yoran bir oyun. 1080P çözünürlüğün genişletilmiş hali değil o LG modeli. Baya baya 2560X1080 çözünürlükte. 1920X1080 değil.

Samsung LC24F390FHMXUF vs LG 25UM58-P vs AOC G2460VQ6

Bu konuya bakın isterseniz. Arkadaşı mutlu sona erdirdik. Bu monitörü kullanan arkadaşların yorumları da var konuda.

Son düzenleme:
Şahsen ben dediğin monitörü kullanıyorum. Renk çeşitliği, kalitesi vs. bana yetiyor. 75 Hz. ve 1 ms. olması da avantaj. Bu arada 75 ile 60 Hz. arasında fark var. 75'den 60'a düşünce anladım bunu. (Ancak 5 ms. ile 1 ms. arasındaki farkı ben fark edemedim. 5 ms. monitör kullanmış biri olarak söylüyorum.) Zaten FreeSync özelliği de var. AMD ekran kartınız varsa tadından yenmez. Tasarımı da hoşuma gidiyor. Kenar kalınlığı aşırı kalın değil. Kısaca fiyatına göre güzel bir monitör, alınabilir. Yani öğğ bu ne lan?! diyeceğiniz bir monitör değil. Abartılmış bu konuda. TN panele göre gayet iyi görüntü sağlıyor.
@Oreki Yalnız sen beni şüphelendirdin şimdi. Fareyi hareket ettiriyorum ancak o dediğin gölge bende var. Ve bu monitör 1 ms. Yani bu bölgenin olmaması mı gerekiyor yoksa boyunun çok kısa mı olması gerekiyor? Kusura bakma bilgim yok bu konuda.

Olay biraz farklı. GtG ve MPRT dediğimiz tepki süreleri çeşidi var. Asıl olay MPRT tepki süresi. GtG daha az önem arz ediyor. Göz boyamak için genelde hep GtG yazılır. Sizin de GtG, yani bir pikselin griden griye geçiş yaptığı süre 1 ms. 5 ms ile aradaki farkı algılayamadım demişsiniz. Doğru noktaya bastınız, çünkü oyun oynarken zaten fark edemezsiniz. Bir ara ayrıntılı konuşuruz bunları. Konu dağılmasın.

Monitörlerin MPRT Tepki Süreleri

Siz direkt şu konuya bakın. Biraz yardımcı olur. Aynısını 5 ms GtG bir modelde deneyin. Bakalım farkı hissedecek misiniz?:saçma:

Şimdi gelebildim pardon. AOC olanı eleyin direkt. Diğer iki seçeneğin avantaj ve dezavantajlarına bakalım:

Şu geniş olan LG modelini mağazada bizzat gördüm. En azından 25" bir model olduğunu kesin hatırlıyorum. Her ne kadar AH-IPS bir panele sahip olsa bile o kadar geniş bir ekrana bakmak pek iyi olmadı benim adıma. 75 Hz yenileme hızı zaten sizin için en önemli şeylerden bir tanesi. Üstüne bir de panel kalitesi ve çözünürlük eklenince en "alınası" model bu gibi görünüyor ama bu modeli veya en azından 25" bir modeli mağazada görmeden almayın derim. Vatan'da gördüm ben bunu.

Samsung olana gelince, 72 Hz yine tatmin edici bir akıcılık ve %4 daha az akıcı 75 Hz'ye göre. Panel kalitesi olarak LG modelinin gerisinde ama yine oldukça kaliteli bir panel. İkisi de çok şükür gerçek 8 bit. O konuda bir sorun yok.

Peki hangisi alınmalı?

Hangi oyunlar 21:9 destekler, desteklemez pek bilgim yok. Film için çok iyi olur ama oyun konusunda Youtube'den videolara bakın derim. Özellikle oynadığınız oyunların videolarına elbette. Tamam işinizi kolaylaştırayım o zaman:

Mağazada deneme şansınız yoksa 16:9 standartından çıkmamanız taraftarıyım. Samsung alın. Evet, Samsung alın bu kadar net diyorum. Geçenlerde buradan bir arkadaş daha alıp mutlu sona ermişti. Geçenlerde dediğim daha 15 gün anca olmuştur.

Samsung alın. Ekran kartınız 1050 Tİ madem. Yeni gördüm o yazdığınızı. 1080P'nin dışına fazla çıkmayın. PUBG zaten sistemi yoran bir oyun. 1080P çözünürlüğün genişletilmiş hali değil o LG modeli. Baya baya 2560X1080 çözünürlükte. 1920X1080 değil.

Bu konuya bakın isterseniz. Arkadaşı mutlu sona erdirdik. Bu monitörü kullanan arkadaşların yorumları da var konuda.

O zaman tamam alıyorum Samsung olanı.

Peki hangisi alınmalı?

Ben de aldım öneriniz üzerine Samsung Curved olanı. Kargo'nun gelmesini bekliyorum Vatan'dan.

Hayırlısı olsun arkadaşlar ikinize de.

@Mehmet Ali Kaba piyada resmen 1 ms GtG tepki süreli, ama 16 ms MPRT tepki süreli monitörler kaynıyor. Genellikle öyledir zaten. 1 ms GtG tepki süresine sahip olan bir monitör, genellikle 16 ms civarında bir MPRT tepki süresine sahip.

Tamam düşük bütçeli yani sizin kullandığınız model için de bir sıkıntı yok. Zaten yenileme hızını 75 Hz. Aman aman bir şey fark etmeyecek. Ancak asıl olay 144 Hz civarlarına çıktığı zaman kopuyor. O zaman düşük MPRT süresine dikkat etmekte fayda var ki öyle monitörler de var zaten. Ek olarak Input Lag yani giriş gecikmesine. O da çok basit, mousenizi hareket ettiriyorsunuz, onun ne zaman ekrana yansıdığı Input Lag oluyor. Tam doğru açıklayamamış olabilirim ama adından da anlarsınız zaten ve "asıl olay" bu. Yani şu ms olayından kurtulmanızı istiyorum artık.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı