Çözüldü AOC 24G2U monitörde pikseller dalgalanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
Arkadaşlar ya bu normal bir şey ya da değil. Monitörüm masaüstündeyken 1 karış mesafe ile bakınca pikseller sanki gelip gidiyor ya da dalgalanıyor gibi. Bu normal bir şey mi biraz önce televizyona baktım aynısı onda da var laptopta böyle bir sorun yok anlayamadım bunu. Nasıl çözerim?
Monitör: AOC 24G2U
Erkan kartı: RX 5600 XT

Çözüm
Ben monitörü ilk aldığımda 60 Hz olarak gelmişti. Ve genel olarak nereye bakarsam bakayım (daha çok gri renkler) böyle yukarıdan aşağı doğru yatay çizgiler iniyordu. 144 Hz'e aldım neredeyse yok denecek kadar azaldı. Ama arada gözüme çarpmıyor değil yine. Bu monitörlerin yanında gelen DisplayPort kablolarının kalitesiz olduğunu söylemişti arkadaşlar. Yeni kablo sipariş ettim yarın deneyeceğim bakalım.

Sizinkiyle aynı mı bilemedim ama ben böyle bir sorun yaşıyorum. Onun dışında genel olarak gayet güzel monitör.
Ben monitörü ilk aldığımda 60 Hz olarak gelmişti. Ve genel olarak nereye bakarsam bakayım (daha çok gri renkler) böyle yukarıdan aşağı doğru yatay çizgiler iniyordu. 144 Hz'e aldım neredeyse yok denecek kadar azaldı. Ama arada gözüme çarpmıyor değil yine. Bu monitörlerin yanında gelen DisplayPort kablolarının kalitesiz olduğunu söylemişti arkadaşlar. Yeni kablo sipariş ettim yarın deneyeceğim bakalım.

Sizinkiyle aynı mı bilemedim ama ben böyle bir sorun yaşıyorum. Onun dışında genel olarak gayet güzel monitör.

Çözüm

Bende daha dün DP kablo denedim HDMI yapınca düzelir mi dersiniz?
60 Hz olarak gelmişti derken anlamadım ?

Büyük ihtimal FreeSync ile kullanacaksınız monitörü. 144 Hz ile HDMI takıldığında FreeSync açılmıyor diye biliyorum. Ben HDMI ile denediğimde aynı sorunu yaşadım, değişme olmadı ama o HDMI da çok kaliteli bir markanın HDMI'ı değildi zaten.

60 Hz gelmişti derken, başta 60 Hz oluyor kutudan çıkmış hali. Sonra kendimiz 144 Hz yapmamız gerekiyor onu söylemek istedim. Ben de fark edemezdim yoksa bu dalgalanma problemini. Daha doğrusu yatay çizgiler.

Bu sebeple Paugge DisplayPort sipariş ettim. Deneyeceğim yeni kabloyla.

Büyük ihtimal FreeSync ile kullanacaksınız monitörü. 144 Hz ile HDMI takıldığında FreeSync açılmıyor diye biliyorum. Ben HDMI ile denediğimde aynı sorunu yaşadım, değişme olmadı ama o HDMI da çok kaliteli bir markanın HDMI'ı değildi zaten.

60 Hz gelmişti derken, başta 60 Hz oluyor kutudan çıkmış hali. Sonra kendimiz 144 Hz yapmamız gerekiyor onu söylemek istedim. Ben de fark edemezdim yoksa bu dalgalanma problemini. Daha doğrusu yatay çizgiler.
Bu kısmın böyle olması normal değil galiba ?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-09-22 183146.png
    Ekran görüntüsü 2020-09-22 183146.png
    7,8 KB · Görüntüleme: 183
Evet bu kısımdan 144 Hz seçmemiz gerekiyor. Seçmeyince stok olarak 60 Hz geliyor monitör. Ve bu dalgalanma problemi 60 Hz'de çok dikkat çekiyor. 144'te bu kadar yok.

Evet bu kısımdan 144 Hz seçmemiz gerekiyor. Seçmeyince stok olarak 60 Hz geliyor monitör. Ve bu dalgalanma problemi 60 Hz'de çok dikkat çekiyor. 144'te bu kadar yok.
Olmuyor kendi kendini 60 Hz yaptı biraz önce anlayamadım şu an 144 e birdaha aldım.
Anlamadım bu dalgalanmayı HDMI da bile yaşıyordum orayı 144 Hz yaptığıma da eminim daha bu sabah kontrol etmiştim.

İlginç. Bağlantı DisplayPort ile yapılıyorsa ve FreeSync açık veya kapalı fark etmeksizin 144 Hz'e aldığınızda 60'a geri dönmemesi gerek.

HDMI ile de 144 Hz alınıyor ama FreeSync açılmıyor.

Nvidia'nın kendi denetim masasında "Yenileme hızı" diye bir ayar var, AMD'de var mı bilmiyorum o yüzden Radeon uygulamasından bir bakın derim her ihtimale karşı.

Son olarak, 144'e alınca bu problem devam ediyor mu? Yoksa asıl problem sebepsiz bir şekilde 144 Hz'den 60 Hz'ye mi düşmesi mi monitörün? Öyle olursa doğal olarak o dalgalanmaları görürsünüz ben de görüyorum ama 144'e bir kere aldım ve hiçbir sorun yaşamadım sonrasında.

İlginç. Bağlantı DisplayPort ile yapılıyorsa ve FreeSync açık veya kapalı fark etmeksizin 144 Hz'e aldığınızda 60'a geri dönmemesi gerek.

HDMI ile de 144 Hz alınıyor ama FreeSync açılmıyor.

Nvidia'nın kendi denetim masasında "Yenileme hızı" diye bir ayar var, AMD'de var mı bilmiyorum o yüzden Radeon uygulamasından bir bakın derim her ihtimale karşı.

Son olarak, 144 Hz'e alınca bu problem devam ediyor mu? Yoksa asıl problem sebepsiz bir şekilde 144 Hz'den 60 Hz'ye mi düşmesi mi monitörün?
HDMI ile FreeSync neden açılmasın ben menuden kontrol ettiğimde açıktı 144 aldığımda dalgalanmalar azaldı teşekkürler.144 den 60'a alma olayına gelirsek o da 1 kere oldu şu an bir sorun yok gibi.

HDMI ile FreeSync neden açılmasın?

AMD ile açılıyor, doğru. Nvidia ekran kartlarında açılmıyor çünkü G-Sync uyumlu özelliği sadece DisplayPort ile çalışıyor öyle bir şartı var özelliklerinde de yazıyor.

Genelde Nvidia ekran kartı kullanıldığı için aklım oraya gitmiş, sizde zaten AMD ekran kartı var ve direk FreeSync kullanabiliyorsunuz. O sebeple problem olmayacaktır doğru.

Geri
Yukarı