AOC 24V2Q Monitör Işık Sızması

thelegendy

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, geçtiğimiz hafta yeni sistemle beraber AOC 24V2Q modeli bir IPS monitör aldım. Gece film izlerken hafif bir ışık sızması fark ettim kenarlarda. İnsan gözüyle bu kadar görünmüyor gerçi ama kamerada ISO'yu düşürünce bayağı belli oldu.

Merak ettiğim konu bu ışık sızması normal mi, tüm IPS monitörlerde olan bir durum mu? Hemen hemen her marka ve modelde bu şikayet var çünkü. Bu durumda ne yapmalıyım? Monitörü Vatan'dan almıştım.

P_20190929_230104.jpg

Bu arada yukarıdaki görselde baya abartı görünüyor. Yeni görüntüler ekliyorum. Yalnız gözle gördüğüm bu kadar bile yok ama yine de hissediliyor siyah arka planda ister istemez.

P_20190929_232025.jpg

P_20190929_232036.jpg

Son düzenleme:
Işık sızması normaldir, üretim kaynaklıdır ve her marka/modelde farklı oranda olsa da vardır.
Monitörler aydınlık ortamlarda kullanılmak üzere üretildiği için karanlıkta belli olması da doğal bir şey.
Edit: Fotoğraflar yanıltıcı olabilir, dediğiniz gibi ISO oranını değiştirince daha fazla olması gibi. Sizin gördüğünüz daha önemli.

Işık sızması normaldir, üretim kaynaklıdır ve her marka/modelde farklı oranda olsa da vardır.
Monitörler aydınlık ortamlarda kullanılmak üzere üretildiği için karanlıkta belli olması da doğal bir şey.
Edit: Fotoğraflar yanıltıcı olabilir, dediğiniz gibi ISO oranını değiştirince daha fazla olması gibi. Sizin gördüğünüz daha önemli.

Yeni görseller ekledim. Onlarda daha çok belli oluyor. Gördüğüme daha yakın. Anlamadım normal mi değil mi. Bu videoyu monitörü almadan önce izlemiştim ama kafamdaki soru işaretlerini gidermedi.

IPS panellerin genel sorunlarından biridir. Sizi rahatsız etmiyorsa, bence dert edilecek ciddi bir sorun değil.

Karanlıkta dizi film izlemeye başlayana kadar fark bile etmemiştim. Sonrasında kafama takıldı. Dikkat çekiyor. Merak ettiğim konu gidip farklı bir marka alsam aynı yoğunlukta olacak mı? Öyleyse uğraşmanın anlamı yok.

Yeni görseller ekledim. Onlarda daha çok belli oluyor. Gördüğüme daha yakın. Anlamadım normal mi değil mi. Bu videoyu monitörü almadan önce izlemiştim ama kafamdaki soru işaretlerini gidermedi.
Fotoğraflar yanıltıcı olabilir, dediğiniz gibi ISO oranını değiştirince daha fazla olması gibi. Sizin gördüğünüz daha önemli.

Sizin gördüğünüz daha önemli ayrıca ışık sızması doğal ve normal bir şey, sizin monitörünüz bu şekilde üretilmiş. Farklı modellerde de farklı oranlarda olabilir. Yukarıda attığım linkte ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiş.
Monitörünüzü aydınlık ortamlarda kullanmaya çalışın, geceleri odanızın ışığını açın mesela. Hem göz sağlığınız için de önemli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı