Apple ürünlerinin RAM kullanmadığı doğru mu?

Ram kullanmamak yanlış bir tabir olabilir. Apple kendi ürünleri ile kendi işletim sistemini yapan tek firma denebilir. Bunun sonucunda donanım ve yazılım uyumu ve verimlilik yüksek seviyede oluyor. Eskiden 256 mb ram ile bilgisayar çalıştırıyorduk öyle düşünün. Şimdi Windows boşta 2-3 GB ram kullanıyor. Bunun sebeplerinden biri de donanım ve yazılım uyumluluğu için yapılmış onlarca hatta yüzlerce aracın arka planda çalışması, basitçe kernel diyebiliriz. Ayrıca Apple ürünlerinde basit işletim sistemleri kullanıyor. Basitlikten kastım sadelik, bütün özellikler işletim sistemine entegre çalıştığından ve bunların ayarlamasını Apple kendi ürünlerine göre yaptığından daha verimli oluyor, Android ve Windows ile kıyasla. Windows binlerce donanım kombinasyonunda çalışmal zorunda, Android de öyle. Ancak örneğin mobil IOS güncellemesi toplamda 10 cihaza çıkıyor, Android için bu sayı binler denebilir. Özetle işlemciyi, işletim sistemini, diğer donanımları kendisi ürettiğinden ve diğer yazılımlar da pazarlama ve diğer saiklerle Apple için özel geliştirmelere sahip olduğundan Apple ürünleri daha verimli çalışarak daha düşük ram kullanıyor.

Apple çıkardığı Her yeni modelde RAM miktarını değiştirmiyor

Yeni donanım/yazılım ve bunların getirdiği yeni özellikleri kullanmak için ve ihtiyaç varsa değişiklik oluyor bir de pazarlama taktikler

Sonuç olarak az RAM'e ihtiyaç oluyor Android ve Windows'a göre

Apple işletim sisteminde kendi programlarını kullandığından dolayı optimizasyonları iyi oluyor. Android telefonların neredeyse hepsi Google'a bağlı. iPhone RAM kullanmadığı yanlış, sağlıklı bir şekilde RAM kullandığı doğru.

Yeni konular

Geri
Yukarı