Apple ve Turkcell'den yaşadığım sorun

ismailuzay

Kilopat
Yer
MALATYA
Daha fazla  
Meslek
ÖĞRENCİ
Arkadaşlar merhaba ben birkaç gündür telefon önerisi istiyordum bu forumda. Ve daha sonrasında iPhone 11 almaya karar verdim. Ancak almak istediğim telefonu 29 mayıs günü bir Turkcell bayisinden aldım taksitsiz. Buraya kadar her şey güzel ama milyonda bir şansızlık bana vurdu ve telefon kusurlu çıktı ekranın alt kısmında piksel hatası var.

Bu sorunu farkettikten 2 gün sonra cihazı aldığım yere götürdüm (Pazar günü kapalı oldukları için) onlar bana teknik servise götürün dediler. Ben yine yaşadığım şehirde aynı gün teknik servise gittim zaten yakınlar birbirine. Apple'nin yetkili teknik servisi bana aldığınız yere götürün cihazı değiştirecekler dedi ve bana arıza belgesi verdi. Ben yine Turkcell'e gittim durumu anlattım ama bana biz değiştiremeyiz bunu Apple değiştirecek dedi size yeni bir cihaz gönderecek. Daha sonra yine Apple desteği arayıp onlara durumu anlattım ama bana bunun mümkün olmadığını biz sadece ekranı değişiriz eğer telefonda kusur varsa bunu aldığınız yerden değişimini isteyeceksiniz dediler. Ben tekrar götürdüm Turkcell'e ve bana tüketici haklarına başvurmam gerektiğini söyleyip sorumluluk kabul etmedi.

Şimdi size soruyorum ne yapmam gerek? Kim haklı? Ve bu arada diğer mağazalar kapalı diye Turkcell'den almak mecburiyetinde kaldım ve internetten alsam yine kargo sorunları yüzünden gecikirdi.
IMG_20200530_231103.jpg

Arkadaşlar merhaba ben birkaç gündür telefon önerisi istiyordum bu forumda. Ve daha sonrasında iPhone 11 almaya karar verdim. Ancak almak istediğim telefonu 29 mayıs günü bir Turkcell bayisinden aldım taksitsiz. Buraya kadar her şey güzel ama milyonda bir şansızlık bana vurdu ve telefon kusurlu çıktı ekranın alt kısmında piksel hatası var.

Bu sorunu farkettikten 2 gün sonra cihazı aldığım yere götürdüm (Pazar günü kapalı oldukları için) onlar bana teknik servise götürün dediler. Ben yine yaşadığım şehirde aynı gün teknik servise gittim zaten yakınlar birbirine. Apple'nin yetkili teknik servisi bana aldığınız yere götürün cihazı değiştirecekler dedi ve bana arıza belgesi verdi. Ben yine Turkcell'e gittim durumu anlattım ama bana biz değiştiremeyiz bunu Apple değiştirecek dedi size yeni bir cihaz gönderecek. Daha sonra yine Apple desteği arayıp onlara durumu anlattım ama bana bunun mümkün olmadığını biz sadece ekranı değişiriz eğer telefonda kusur varsa bunu aldığınız yerden değişimini isteyeceksiniz dediler. Ben tekrar götürdüm Turkcell'e ve bana tüketici haklarına başvurmam gerektiğini söyleyip sorumluluk kabul etmedi.

Şimdi size soruyorum ne yapmam gerek? Kim haklı? Ve bu arada diğer mağazalar kapalı diye Turkcell'den almak mecburiyetinde kaldım ve internetten alsam yine kargo sorunları yüzünden gecikirdi.
Eki Görüntüle 580191
Bence sorun satıcıda. Seni oyalıyorlar. 14 gün geçmeden koşulsuz iade hakkın var. Bence tüketici hakem heyetine başvur.

Ben de aynı sorunu faremde yaşadım satıcı ASUS onarımı yapar dedi ASUS da garantinizi satıcınız sağlar dedi. En sonunda sürekli ısrar etmem üzerine dedim böyle böyle parçaların tamiri mümkün değilmiş o yüzden değiştirmeniz gerekiyormuş diye. Satıcı ısrar edince siz arayıp sorun isterseniz dedim o zaman tamam dediler :D

Satıcı sattığı ürünün, üretici ürettiği ürünün arkasında durmayacak ise, bu ürünlerin neden garantisi var? Şikayetvar'a yazmanızı öneririm.

Turkcell müşteri hizmetlerini arayıp ya da maille ulaşıp bayiyi şikayet edin. Direkt Turkcell'i muhatap alın bayiyi değil. Sizi oyalamaya çalışıyor gerekirse sert yapın. Az maz para değil 6-7 bin liralık cihazlar bunlar.

Turkcell müşteri hizmetlerini arayıp ya da maille ulaşıp bayiyi şikayet edin. Direkt Turkcell'i muhatap alın bayiyi değil. Sizi oyalamaya çalışıyor gerekirse sert yapın. Az maz para değil 6-7 bin liralık cihazlar bunlar.
Ben oranın yetkilisiyle görüştüm o da müdürünü aradı o böyle dedi zaten.

Ancak almak istediğim telefonu 29 mayıs günü bir Turkcell bayisinden aldım taksitsiz. Buraya kadar her şey güzel ama milyonda bir şansızlık bana vurdu ve telefon kusurlu çıktı ekranın alt kısmında piksel hatası var.
Eki Görüntüle 580191
Hem Apple hem de Turkcell haksız. Anladığım kadarıyla internet üzerinden değil, iş yerinde fiziksel olarak satın almışsınız. Ürününüz internet üzerinden alınmadığına göre TKHK'da mesafeli sözleşme kapsamında değil. Bundan dolayı 14 günlük cayma hakkından yararlanamazsınız. Dolayısıyla oyalama söz konusu değil. Çünkü 2 yıl içinde ayıplı mal üzerinde haklarınızı kullanabilirsiniz.

Ürününüz ayıplı olduğuna göre TKHK m.11'deki seçimlik haklardan yararlanabilirsiniz. TKHK ilgili maddesine göre ücretsiz onarım veya malın misliyle değiştirilmesini hem Turkcell'e hem de Apple'a karşı kullanabilirsiniz. Ayrıca TKHK ilgili maddesine göre teslim tarihinden 6 ay içinde oluşan ayıplar teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Her iki taraf da sorumluluğunu üstlenmediğine göre Tüketici Hakem Heyetine delilleriniz ile birlikte başvurmanız gerekmektedir. Sorununuzun çözümü yaşadığınız yerdeki iş yoğunluğuna göre bir kaç hafta veya bir kaç ay sürebilir.

Şikayervar.com sitesinde mağduriyetinizi yazarsanız belki daha kısa sürede çözüme kavuşabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı