Vatan Bilgisayar ve yaşadığım iade süreci

vodkajaz

Centipat
Daha fazla  
Düşünün ki internet üzerinden aldığınız bir ürünü iade etmek istiyorsunuz;
Elbette almıyorlar bu en temel olan ilk kazığı burada yiyorsunuz ne de olsa kanunları kim takar değil mi? Bu nokta birçoğumuzun pes ettiği nokta ancak bazılarımız yılmıyor devamını okuyun;

Hakem heyeti kararı ile iadenizi alıyorlar hakem heyeti devletin vermiş olduğu ilamlı bir karar ilam nedir merak edenler için kabaca mahkeme kararı demek oluyor.
Bekliyorsunuz efendim siz aradıkça diyorlar ki bizim bilmem kaç gün itiraz süremiz var bunu demelerinin sebebi işi yokuşa sürmek erkenden icraya vermenizi istemiyorlar 1 gün 1 gündür efendim;

Hakem heyeti kararının son gününe son dakikasına geliyoruz bir SMS geliyor telefonunuza diyor ki;
Biz heyet kararına uyup ürünü teslim alacağımızı taahhüt ederiz ancak dikkat iade yapacağız demiyor iade alacağımızı taahhüt ederiz diyor.
Sevinçle gidiyorsunuz veriyorsunuz heyet kararını önlerine başlıyorlar sormaya;

(Eleme soruları): Üründe herhangi önemli bir bilgi var mı yok diyorsunuz SMS geldimi geldi diyorsunuz. O arada ürünün fotoğrafını çekiyorlar iade işlemlerini başlatıyorlar bir mutlu oluyorsunuz ki sormayın;

Görevli arkadaşımız geliyor ve diyor ki size bir evrak vereceğim bunu imzalamanız gerekiyor yoksa iadenizi yapamayız diyor. Evrağın adı "ibraname" efendim şöyle bir bakıyorsunuz ki üstünde "hiçbir alacağım vereceğim yoktur" "ödememi kalemi kalemine eksiksiz olarak aldım" yazan bir kağıt. Avukatınızı arıyorsunuz imza atma diyor. Zaten normal bir insanın da atması mümkün değil. Verdikleri cevap şu oluyor.

Biz evrakları sıraya koyuyoruz sıra ile ödeme yapılıyor avukatlar işte işlerini garantiye alırlar efendim. İmzalamadan gidiyorsunuz.

Yok diyorsunuz bu iş böyle olmayacak başlıyoruz icra işlemlerine gel zaman git zaman karşı taraf itiraz etmiyor, ödeme yapmıyor, arayıp bir ödeme yapacağız ya da yapmayacağız diye bilgi bile vermiyor. Sanki küçük kardeşimi kızdırdım da paramı vermiyor gibi hissediyorum.

O gördüğünüz ışıl ışıl renkli renkli pa pa pa pammmm sesleri kayboluyor bir anda etrafınızda evraklar, size garip gözlerle bakan insanlar, gözleriniz mağazaya ilk girdiğiniz andaki kurumsallığı arıyor. Lafı fazla uzatmayayım bu noktaya kadar okuduysanız şu an da haciz işleminin başladığını anlamışsınızdır. Yaşadıklarımı kaleme almak istedim içimden gelenler bunlar. Ola ki böyle bir deneyim yaşarsanız nelerle karşılacağınızı bilin istedim. Hatam olduysa affola. Saygılarımla.

konunun devamını aşağıdaki postumda paylaşacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı