APU ile GPU crossfire yapmak

schneizeLx

Hectopat
Merhaba dostlar, yeni sistem topladım ama aklıma bir soru takıldı .
Anakartım: Gigabyte B450M S2H.
İşlemcim: Ryzen 3 3200G (Vega 8 grafik kartlı bir APU)

İşlemcimi APU aldım çünkü uzun bir süre ekran kartı alamayacağım. Vega 8'de güncel oyunların çoğunu çift kanallı ve yüksek MHz değerli RAM'ler ile düşük seviyede oynatabilecek bir grafik kartı olduğu için ekran kartı alana kadar beni idare eder diye düşündüm.
Eski sistemimde NVIDIA'nın GeForce 9800 GT ekran kartı var. Vega 8'in iyi yönleri 9800 GT'de yok, 9800 GT'nin iyi yönleri Vega 8'de yok. İki grafik kartını da crossfire yaparak sistemimi geliştirebilir miyim? Geliştirebilirsem performansa etkisi fark edilebilir düzeyde olur mu? Crossfire yapamazsam APU'yu mu kullanmalıyım yoksa GPU'yu mu tavsiye edersiniz?
Örneğin 9800 GT DirectX 10.1 desteklerken Vega 8 DirectX 12 destekliyor crossfire yaparak GPU'yu kullanırken APU'nun DirectX 12 desteğini kullanabilir miyim?
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim
Cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim.

Yanlış biliyormuşum farklı kartların crossfire yapıldığını zannediyordum cevap veren herkese teşekkür ederim.

9800GT'nin Vega 8'de olmayan iyi yönleri neler cidden merak ettim 🙂 10 yıl daha yaşlı bir kartta ne olabilir ki?

Örneğin 9800 GT 300MHz daha hızlı bir GPU, aynı sürede daha fazla pikseli ekrana verebiliyor ve 2 kat daha fazla görüntü üretim ünitesine sahip. Üstteki yorum için teşekkürler.

Yanlış biliyormuşum farklı kartların crossfire yapıldığını zannediyordum cevap veren herkese teşekkür ederim.

Örneğin 9800 GT 300MHz daha hızlı bir GPU, aynı sürede daha fazla pikseli ekrana verebiliyor ve 2 kat daha fazla görüntü üretim ünitesine sahip. Üstteki yorum için teşekkürler.

Hocam o frekans değerleri Bit değerleri kıyaslamak hele ki 10 senelik bir GPU ile yeni bir GPU'nunkini kıyaslamak büyük hata ona bakarsan 1050 Ti 128 Bit ama 9800 GT'yi tek mosfetiyle ıstırır kopartır yani.

Hocam o frekans değerleri Bit değerleri kıyaslamak hele ki 10 senelik bir GPU ile yeni bir GPU'nunkini kıyaslamak büyük hata ona bakarsan 1050 Ti 128 Bit ama 9800 GT'yi tek mosfetiyle ıstırır kopartır yani.

Doğrudur hocam ama elimde boş duruyor kart, internetten bench skorlarını araştırdığım zaman 9800 GT'nin Vega 8'i geçtiği alanlar oluyor crossfire yapılıp entegre çalışır mı diye sormuştum soruyu. Zaten 9800 GT'nin Vega 8'i geçtiği alanlar da performans açısından fark yaratan alanlar değil, sadece boşta duracağına değerlendirebilir miyim diye düşündüm.
Ayrıca ileride Ryzen 3 3200G işlemcime ekran kartı alacağım RX570 ile darboğaz yapmadan çalışacağını düşünüyorum ama RX580 ile ne çalıştırırsam durumu ne olur? Ve benim ekran kartını almam 1 yılı bulabilir. 1 yıl sonra da RX570 veya RX580 güncel oyunlarda kullanmak için giriş seviyesinde tercih edilebilir bir ekran kartı olmaya devam eder mi yoksa işlemciyi yükseltip daha üst düzey bir ekran kartı mı almalıyım?

Hocam RX 580 ile de darboğaz yapmaz ve 1 sene sonra da güncel oyunlarda iş görür ama RX5** serisi RX4** serisinin biraz makyaj yapılmış hali 1 sene sonra yeni çıkan giriş-orta seviye GPU'lara bakıp tercih yapsanız daha güzel olur ama eğer tavsiye istiyorsanız RX 580'de sıkıntı çıkarmaz işlemci ile.

Hocam RX 580 ile de darboğaz yapmaz ve 1 sene sonra da güncel oyunlarda iş görür ama RX5** serisi RX4** serisinin biraz makyaj yapılmış hali 1 sene sonra yeni çıkan giriş-orta seviye GPU'lara bakıp tercih yapsanız daha güzel olur ama eğer tavsiye istiyorsanız RX 580'de sıkıntı çıkarmaz işlemci ile.

Teşekkürler,
RX570 ile RX580 arasında oyun performanslarında 5-8 FPS fark oluyor aradaki fiyat farkı 5-8 FPS için sizce değer mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı