Ara sıra mutsuzluk hissi yaşıyorum

Neslin ile aran iyi, ailen ile aran iyi...
Peki nedir bu birikenler? Sakıncası yoksa?
Kendimi tembel görmem, diğer insanlardan kendimi zeka olarak düşük görmem, kendimi yakışıklı bulmamam, hayatı yaşamaya değer görmemem...

Araştırdığım kadarıyla düşük benlik saygısı var sanırım bende.

Kendimi tembel görmem, diğer insanlardan kendimi zeka olarak düşük görmem
Emin misin bundan, kendini iyi tanır mısın? Bunları düzeltmeye çalıştın mı hiç, bunun için ne yaptın?
kendimi yakışıklı bulmamam
Bu, bir kusur değil.
hayatı yaşamaya değer görmemem
Neden? Herkesin bir yaşam öyküsü var, herkesin ilgilendiği sorunlar var. Hayat kime kolay?

Farkında olduktan sonra düzeltmesi kolay olur.

"Kendinize ve çevrenize yarar sağlayabilecek işler yerine kendinize zarar, anlamsız işler ile uğraşmayın. Sigma, redpill saçmalıkları olsun, ergence dertleriniz olsun, gerçek olmayan duygularınız olsun, çevrenizdeki pislikler olsun... Bunların hiçbirini; kendinizin, kendi işinizin önüne geçmesine izin vermeyin.

Eğer bir kusurunuzun olduğunu düşünüyorsanız çevrenizden uzak bir yerde düşünün. Kendinizi sorgulayın, kendinizin farkına varın; ne olduğunuzu, neler yaptığınızın farkına varın. Gerçek bir kusur ahlaksızlığınızdır, bilinçsiz olmanızdır, vurdumduymaz olmanızdır, sorgulayamamanızdır, düşünememenizdir, konuşmayı bilmemenizdir... Onun dışında yalnız olmanız, kimsenin sizi sevmemesi, sevgilinizin olmaması, kızlarla konuşamamanız... Bunun gibi küçücük sorunlar çevrenize bağlı sorunlar olabilir ya da çözümünü bildiğiniz sorunlardır. Ağlamak çözüm değildir. "Küçücük" dediğim sorunlar, sizden değerli değildir; bunlar için kendinizi yıpratmayın."

Zamanında yazdığım bir öğüt.

Kendimi tembel görmem, diğer insanlardan kendimi zeka olarak düşük görmem, kendimi yakışıklı bulmamam, hayatı yaşamaya değer görmemem...

Hocam beni tanımladınız. Ben sürekli gülerek ya da güldürerek aştım bu durumu. İnsanları mutlu etmek beni de mutlu ediyor bunu fark ettim huzurluyum şu an. Sizde yaparken mutlu, huzurlu olduğunuz şeyi bulun.

Yeni konular

Geri
Yukarı