Araba fiyatları düşer mi?

Yok hocam ne düşmesi, 120 bindeki fiestayı 60 binliraya koymuşlar. Ama sistemde sıkıntı var. İstersen 300 bindeki tofaşı 50 bin liraya koy. Kesinlikle bir düzenleme getirilmesi lazım.

İkinci el piyasasında yaşanan durumun bir açıklaması da yok.
Bunun da açıklaması var. Gelişmiş ülkelerin çoğunda insanlar için araba ve elektronik bir sarf malzemesidir, yatırım aracı değildir. Bu ülkelerde yaşayan insanlar için iyi bir araba almak zor değil. Bizim ülkemizde ise durum tam tersi, arabaları yatırım aracı olarak görüyoruz ve işin kötü yanı bir arabayı 2. elde "normal" fiyatta sattıktan sonra yerine yeni bir araba alacak maddi gücü olan kesim çok düşük. Millet de cebindeki paraya bakıyor, yenisini alabilmek için üstüne eklemesi gereken parayı hesaplıyor. Almak istediği şeye ulaşmak için koyabileceği para neyse onu çıkarıp elindekini fahiş fiyattan satmaya çalışıyor yoksa yerine yenisini alamayacak.

Bu yüzden 2. el gelişmiş olan ülkelerde "çöpe gideceğine ucuza birine gitsin" mantığıyla işlerken bizim gibi ülkelerde "bunu o fiyattan satarsam yerine yenisini alamam, o zaman kazık fiyattan satışa çıkarayım" kafasında yapılan bir ticarete dönüyor. Tabi zaman içinde X kişinin Y arabasına bakan biri benim arabam daha temiz, o zaman Z fiyata gider diyerek fiyat yükseltmeye devam ederek olay günümüzdeki hale kadar geliyor...

Arabaların yatırım aracı olarak görülmesi de devletin bankalara talimatla faiz oranlarını düşürtmesinden sonra eskisine göre katlanarak arttı. Örnek vereyim; Ocak ayında 100 TL parası olan biri bu parayı bankaya yatırdığı zaman şu anda yıllık %7-8 civarında bir faiz alıyor, bunun içinden vergisi de düşünce %6-6.5 civarında kalıyor. Yıllık enflasyon ile 100 TL'lik bir ürün 120-130 TL arasına çıkmışken insanların parasını bankaya yatırıp 106-107 TL yapmasının hiçbir anlamı yok. Fakat Ocak ayında 100 TL para ile X markanın Y modelini alan kişinin arabasının şimdiki sıfır fiyatı 120-125 TL civarına çıktı sadece 6-7 ayda. Bu durumda piyasada talep dolduracak araba bulunmuyorken aldıkları arabalar gerçek TL değerini korumaya devam ediyor. Bundan dolayı da sürekli yükselen piyasa ve değer kaybeden TL karşısında bir "sarf malzemesinin" yatırım aracı olarak görünmesi durumunu yaşıyoruz.

Son düzenleme:
2. el araba piyasası çok saçma bir hâl aldı zaten. Bâzı ilanlar sıfır fiyatından daha pahalı. 40-50 bin TL'ye satılan araçlar da zaten 2000-2010 model arası araçlar. İnsanlar kendi aralarında rekabet ederek fiyatları arttırıyor bence. Bir kişi arabasının temiz olduğunu düşünür ve X fiyattan koyar. Daha sonra diğer kişi de "benim arabam daha temiz" gibi düşünerek daha pahalıya koyar ve başka bir kişi de daha pahalıya koyar. Böyle böyle fiyatlar artıyor. Düzeleceğini zannetmiyorum bu fiyatların.

2. el araba piyasası çok saçma bir hâl aldı zaten. Bâzı ilanlar sıfır fiyatından daha pahalı. 40-50 bin TL'ye satılan araçlar da zaten 2000-2010 model arası araçlar. İnsanlar kendi aralarında rekabet ederek fiyatları arttırıyor bence. Bir kişi arabasının temiz olduğunu düşünür ve X fiyattan koyar. Daha sonra diğer kişi de "benim arabam daha temiz" gibi düşünerek daha pahalıya koyar ve başka bir kişi de daha pahalıya koyar. Böyle böyle fiyatlar artıyor. Düzeleceğini zannetmiyorum bu fiyatların.
Gerekli izahı aşağıda ki eleman'da yapmış. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Piyasanın özeti bu videoda var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bugün de benim YouTube anasayfa ma şu video düştü;

Hocam aynı soru benim de kafamda, bu piyasa düşer mi? İnsanlar yüksek fiyata araba satıp kar falan ettiklerini düşmüyorlar buna benim yakın çevrem de dahil. Ancak gözden kaçırdıkları nokta sattıkları arabayı bir hafta sonra aynı fiyata asla geri alamayacak olmaları. Ortada herhangi bir kar durumu söz konusu değil. Bir de çeşitli yorumlarda sunu görmek mümkün; kimse 80'e aldığı arabayı 60' satmaz ne bu altın mı kullandıkça değeri mi artıyor?

Uzun vadede ( 5-6 yıl ) olabilir ancak kısa vadede olması imkansız görünüyor.
Piyasanın en önemli uçma sebebi bana göre paramızın ( maalesef ) değersizleşmedir.
Ancak eldekinin kıymetini de bilmek önemli. Hayırlısı olsun...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı