Araba fiyatları düşer mi?

90 model arabalara 30 ile 60 bin arası fiyat veriyorlar, piyasa ne kadar düşse de normale gelmesi imkansız gibi 1 iniyor 3 çıkıyor zaten fiyatlar.

2020 Mart ayında 63 bine aldığımız 60.000 KM 2012 model Peugeot 207 SW gümrük araç şuanda 130-135 bin bandında geziyor neredeyse %80 zamlandı bu modeli bile tam vaktinde almıştık bir hafta sonrasında yükseliş başladı ve durmak bilmedi maalesef büyük düşüş beklemiyorum ben ama Şubat-Mart-Nisan aylarında biraz duruluyor en azından benim gözlemlediğim o

Düşmez beklemeyin çok fazla araba hastası var.

Araba fiyatlarının yükselmesinin asıl sebebi talep değil, hatta OYDER Başkanı geçenlerde satışların %45 düştüğünü söyleyip hiç normal değil demişti. (Nesi normal değilse? Sanki ekonomi güllük gülistanlık da millet gıcıklığına araba almıyor. Satamayınca üzülmüş tabii.) Asıl sorun al-satçıların açgözlülüğü ve maliyet enflasyonu çünkü döviz krizi var, dolayısıyla sıfırda ithal girdiler aşırı pahalandı. Ayrıca son baktığımda otomotivde çip krizi de devam ediyordu, daha bitmediyse bu da üretimi kıstığı için sıfırı yükseltiyordur. 2.el piyasası da kendini sıfıra göre fiyatladığı için uçmuş durumda. Bu şartlar altında zor. Ancak yaz mevsiminden çıkışta belki hafif bir düşme olur, o da araç alışverişlerinin genelde yazın yapılması nedeniyle.

Araba fiyatlarının yükselmesinin asıl sebebi talep değil, hatta OYDER Başkanı geçenlerde satışların %45 düştüğünü söyleyip hiç normal değil demişti. (Nesi normal değilse? Sanki ekonomi güllük gülistanlık da millet gıcıklığına araba almıyor. Satamayınca üzülmüş tabii.) Asıl sorun al-satçıların açgözlülüğü ve maliyet enflasyonu çünkü döviz krizi var, dolayısıyla sıfırda ithal girdiler aşırı pahalandı. Ayrıca son baktığımda otomotivde çip krizi de devam ediyordu, daha bitmediyse bu da üretimi kıstığı için sıfırı yükseltiyordur. 2.el piyasası da kendini sıfıra göre fiyatladığı için uçmuş durumda. Bu şartlar altında zor. Ancak yaz mevsiminden çıkışta belki hafif bir düşme olur, o da araç alımı genelde yazın yapılması nedeniyle.
Cidden oto yıkamada çalıştım Bi süre her gün araba yıkatan var işkence gibi antalya 40 derece sıcakta zor oluyor işkence gibi.

Cidden oto yıkamada çalıştım Bi süre her gün araba yıkatan var işkence gibi antalya 40 derece sıcakta zor oluyor işkence gibi.

Yok doğrudur, onlar sistemin içinde hep vardı zaten ama ben onların sayılarının ya da araba taleplerinin fiyatları böyle uçuracak kadar arttığını düşünmüyorum sadece. Yoksa bu kadar artış olması için, ayda bir araba değiştiren bir araba meraklısının haftada bir değiştirmeye başlaması ya da araba meraklılarının sayısının bir anda 3-4 katına çıkması falan lazım. Sadece bu araba hastalarının piyasa hareketleriyle olacak bir artış değil yani bu, onu demeye çalıştım.

Bir de Antalya'da demişsiniz, belki oranın yerlisinden başka tatilciler falan da yıkatıyordur, işleriniz biraz da o yüzden artmış olabilir bir ihtimal.

Fiyatların düşmesi çok zor. Olağanüstü kampanyalar olmadığı sürece durum devam eder. Fırsatını bulduğunuz an almak lazım. 39K ya almadığım arabayı 57K ya aldım. Ben alalı 1 sene oldu şu an 80K. Artış durumu aynı seviyede devam eder mi bilmem ama düşüş olmayacağı kesin.
Modele göre oluyor ama ondan da hayır gelmez. 230K idi 200' düştü ama daha da düşecek ; ellerinde kalınca düşürmek zorunda kalıyorlar.
Bahsettiğiniz araç herkesin alacağı bir araç değil. O nedenle talep ve aciliyet durumunu göz önüne alınca düşürmesi gayet normal. Piyasada talep gören araçlarda aynı oranda indirim görmek çok zor.

Geri
Yukarı