Araba fiyatlarının yükselişi

Ya nesine şaka gibi diyorsunuz Dolara göre her şey işte. Kimsenin canı istediği için yükselmiyor fiyatlar. 8 9 ay önce dolar 8 9 liraydı şimdi 16 lira fiyatlarınında 2 katına çıkması son derece normal.
Tabii dolar artınca fiyatlar hemen zamlanıyor düşünce 1 ay sonra düşüyor orası ayrı tabii.

Hocam her şey iki katına çıkmıyor ki yerinde zamlanmaya kimse bir şey demez ama anlamsız bir zam olayı var. Örnek vermem gerekirse: 2017 yılında biz ev aldık o zaman dolar 4,5₺ di 165.000₺ ye almıştık oda yaklaşık 36,700$ yapıyor. Şu an dolar 16,5 evin fiyatı 605.000₺ olmalı ama evin piyasa değeri 900.000₺den başlıyor bütün mesele bundan ibaret :)

Hocam her şey iki katına çıkmıyor ki yerinde zamlanmaya kimse bir şey demez ama anlamsız bir zam olayı var. Örnek vermem gerekirse: 2017 yılında biz ev aldık o zaman dolar 4,5₺ di 165.000₺ ye almıştık oda yaklaşık 36,700$ yapıyor. Şu an dolar 16,5 evin fiyatı 605.000₺ olmalı ama evin piyasa değeri 900.000₺den başlıyor bütün mesele bundan ibaret :)
Hocam orasıda ayrı ülkenin nüfusu 70 milyondan 85 milyona çıktı bir anda talep artınca fiyatlarda artıyor.

Hocam ben olsam araba almam, o parayla Almanya'ya taşınırdım. Zaten Ford Focus Titanium paket 150 Beygir araba 25 bin Euro civarında. Bir kaç ay çalışır paranızı biriktirirsiniz sonra da kredi çekip alırsınız istediğiniz arabayı. Zaten kazandığınız parayı düşünür isek çok kazanıyorsunuz. Almanya'da çok rahat yaşayıp arabanızı alırsınız.

Hocam orasıda ayrı ülkenin nüfusu 70 milyondan 85 milyona çıktı bir anda talep artınca fiyatlarda artıyor.

Tabii ki hocam arz talep olayı da var hepsi bir etken tek etkene göre değerlendirmekte doğru değil ama tek bir doğru varsa oda gidişat kötü inşallah böyle devam etmez.

Hocam ben olsam araba almam, o parayla Almanya'ya taşınırdım. Zaten Ford Focus Titanium paket 150 Beygir araba 25 bin Euro civarında. Bir kaç ay çalışır paranızı biriktirirsiniz sonra da kredi çekip alırsınız istediğiniz arabayı. Zaten kazandığınız parayı düşünür isek çok kazanıyorsunuz. Almanya'da çok rahat yaşayıp arabanızı alırsınız.
Hocam işte o işler öyle değil. Ülke değiştirmek bana göre bir olay da değil zaten.

Ekonominin kötülüğü bir yana ama Türk insanı yüzünden de yükseliyor fiyat. Belli başlı galeriler anlaşıp belli bir modelin fiyatını kendi çaplarında yükseltiyorlar buna bizzat şahit oldum. Gidip bir araba seçiyorlar atıyorum Fluence 1.5 DCI modeli. Sermayesi olan farklı farklı galeriler atıyorum toplamda bu arabadan 15-16 tane alıyorlar ve fiyatları yükseltiyorlar. Sonra başka bir Fluence satıcısı bunun arabası bu fiyatta benimki daha çok eder diyerekten fiyatını yükseltiyor. Bu aç gözlülerin belirlediği piyasadan uzak kalan eski fiyattan satışa sunan adamlara da mesaj atıyorlar Fluence'nin ederi bu değil zaten alıcısı çok siz fiyatı 15-20 bin TL arttırın satarsınız hem de daha çok kar edersiniz tarzında.

Almanya öyle her 25 bin Euro'su olanı almıyor ya. Çalışma ve oturma iznini nasıl alacaksın? Kaçak gidip mi yaşayacaksın? Hastaneye düşsen ne yapacaksın?

Ya nesine şaka gibi diyorsunuz Dolara göre herşey işte.Kimsenin canı istediği için yükselmiyor fiyatlar.8 9 ay önce dolar 8 9 liraydı şimdi 16 lira fiyatlarınında 2 katına çıkması son derece normal.
Vtec 2 Honda Civic yurt dışında taş çatlasa 4.000 $ ediyor, burada 200.000 km. olan arabayı 200-300 kağıda koyuyorlar. Adalet mi bu ya, teneke arabaların geldiği hale bak, durum tamamen rezalet.

İkinci el piyasası aşırı saçma bir halde şu an. Sene başında 160'a aldığımız Hyundai Accent Blue şu an 300K'larda geziniyor. 1-2 ay önce aldığımız Ford mondeo da 460'larda 600'lere kadar çıktı. Cidden nasıl bir piyasa var anlamış değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı