Araba fiyatlarının yükselişi

Araba fiyatları yerinde duracak gibi değil. Bundan sonra daha yükselmez dedikçe daha felaketi geliyor. Olabildiğince paranıza uygun araba almaya bakın.
Devletin bu duruma bir el atması gerekiyor, ikinci el piyasasını resmen sarı site belirliyor.

Zaten devletin tek amaç piyasa yükselsin, vergiler ödensin ödemeyen daha çok ödesin. Araba alıyorsan 2 bana 1 kendine. Yok ÖTV yok KDV bunun vergisi şunun bedeli. Önceden yaptıklarımıza şükür ediyoruz.

2017’de 245 bin liraya aldigim 5 kasayi gecen hafta 1 milyona sattim. Ama olaya euro kurundan bakmak lazim. 2017’de 67 bin euroya almisim simdi 55 bin euro civarina sattim. Arada 12 bin euro fark var. Olay arac fiyatlarinda degil tl’nin inanilmaz eriyisinde.

Arkadaşlar neden hep halk suçlu, fırsatçı vs oluyor bunu nasıl düşünüyorsunuz anlamıyorum. Bakın şimdi elinizde 1 milyon para var diyelim. Bu parayı aylık faize koyarsanız ortalama aylık 20bin lira getirisi olur. Hiç uğraşmazsınız. Risk yoktur.

Bu paraya sıfır bir araba alırsanız satmak için ve araba elinizde 3 ay beklese 60bin lira kafadan zararınız olur, satmak için müşteri vs 40 kişiyle ekspertizle insanlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Eğer siz aldıktan sonra ülkede ters bir durum olurda taşıt kredileri inerse veya ÖTV indirimi tarzı bir uygulama yapılırsa araç elinizde patlar. Aracı aldınız çekici ile getirdiniz indirirken bindirirken çizildi ezildi size patlar. Aracı koydunuz dolu yağdı yine sizde patlar. Sonuçta satmak için alıyorsunuz ve kaskosu yok. Aracı park ettiniz geldi biri park halindeki araca vurdu yine size patlar. Yani 1 milyon para verdiniz ve bunca uğraş ve riski aldınız. Diyelim adam 1 milyona aracı aldı ertesi gün dolu yağdı o zaman kimse diyecek mi vah yazık bu adamın arabasının değeri düştü buna para verelim zararını karşılayalım mı diyecek? Ticaret böyledir işte herkes kendi açısından bakıyor maalesef. Risk alıyorsa bu risk kadar da üzerine eklenir fiyat.

Şu durumda bu kişi bireysel kullanıcı veya galerici veya alsatçı hiç fark etmez, sizce bu parasını bankaya faize mi yatırmalı? Yoksa 1 milyona bu aracı alıp "ben kazanamadım kardeş buyur sana hazır araba aldım sıfır 1 milyon 20 bin lira ver bende 20 bin kar etmemiş olayım" diye size o fiyata mı satar? Ki daha bunun içinde dolar yatırımı yok, altın yatırımı yok. Yani TL'nin değer kaybını hiç hesaba bile katmıyorum.

Fırsatçılık falan diyenler bugün 1 milyonu olsa 15 bin 20 bin kar ile bu riskleri alıp bu işe girişir mi? Ben yaparım diyen olacağını sanmıyorum. Bu parayı bulmak denkleştirmek bile başlı başına bir olay zaten.

Mesela 3 ay önce 1 milyona araba alıp satmak yerine kur korumalıya parasını yatırsaydı bir kişi bugün %17 faiz + kur farkı ile 14,50 den 16,50 ye gelen kur ile yaklaşık 1 milyon 300 bin civarı parası olurdu. 3 ayda kim kime 300bin verir?

Yani işin özeti suçlu ne halk ne galerici, ne otomotiv firmaları...

Arkadaşlar neden hep halk suçlu, fırsatçı vs oluyor bunu nasıl düşünüyorsunuz anlamıyorum. Bakın şimdi elinizde 1 milyon para var diyelim. Bu parayı aylık faize koyarsanız ortalama aylık 20bin lira getirisi olur. Hiç uğraşmazsınız. Risk yoktur.

Bu paraya sıfır bir araba alırsanız satmak için ve araba elinizde 3 ay beklese 60bin lira kafadan zararınız olur, satmak için müşteri vs 40 kişiyle ekspertizle insanlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Eğer siz aldıktan sonra ülkede ters bir durum olurda taşıt kredileri inerse veya ÖTV indirimi tarzı bir uygulama yapılırsa araç elinizde patlar. Aracı aldınız çekici ile getirdiniz indirirken bindirirken çizildi ezildi size patlar. Aracı koydunuz dolu yağdı yine sizde patlar. Sonuçta satmak için alıyorsunuz ve kaskosu yok. Aracı park ettiniz geldi biri park halindeki araca vurdu yine size patlar. Yani 1 milyon para verdiniz ve bunca uğraş ve riski aldınız. Diyelim adam 1 milyona aracı aldı ertesi gün dolu yağdı o zaman kimse diyecek mi vah yazık bu adamın arabasının değeri düştü buna para verelim zararını karşılayalım mı diyecek? Ticaret böyledir işte herkes kendi açısından bakıyor maalesef. Risk alıyorsa bu risk kadar da üzerine eklenir fiyat.

Şu durumda bu kişi bireysel kullanıcı veya galerici veya alsatçı hiç fark etmez, sizce bu parasını bankaya faize mi yatırmalı? Yoksa 1 milyona bu aracı alıp "ben kazanamadım kardeş buyur sana hazır araba aldım sıfır 1 milyon 20 bin lira ver bende 20 bin kar etmemiş olayım" diye size o fiyata mı satar? Ki daha bunun içinde dolar yatırımı yok, altın yatırımı yok. Yani TL'nin değer kaybını hiç hesaba bile katmıyorum.

Fırsatçılık falan diyenler bugün 1 milyonu olsa 15 bin 20 bin kar ile bu riskleri alıp bu işe girişir mi? Ben yaparım diyen olacağını sanmıyorum. Bu parayı bulmak denkleştirmek bile başlı başına bir olay zaten.

Mesela 3 ay önce 1 milyona araba alıp satmak yerine kur korumalıya parasını yatırsaydı bir kişi bugün %17 faiz + kur farkı ile 14,50 den 16,50 ye gelen kur ile yaklaşık 1 milyon 300 bin civarı parası olurdu. 3 ayda kim kime 300bin verir?

Yani işin özeti suçlu ne halk ne galerici, ne otomotiv firmaları...
Piyasanın üzerinde fiyat çekiyorlar. Dolar bazlı bakıyorsanız olaya, yurtdışında aynı kasa aynı model bir Ford Focus arabası 9-10 bin dolar civarında. 165 bin TL ediyor fakat ülkemizde 250 bin TL civarında dolaşıyor. Sarı sitede 5 tane ilan ekledim her hafta başı 6 bin yükseliyor fiyatlar. Ben araba alırken satma gözüyle bakmıyorum burada düşünceniz yanlış. Değindiğiniz bir olayda ticaret. Ticaret insanları zarar etmeyi düşünmez her zaman kar etmeyi düşünürler. Başına bir şey gelicek korkusuyla zaten bu iş yapılmaz. Ben arabayı alinca uzun yıllar binmek için aliyorum. Kar etme dururum da yok. Sonuç olarak ben bu arabaya bindiğimde eskiyecek.
TL'ye para gözüyle bakıp biriktirdikçe kaybedersiniz. Ben kredi çekip aldım direkt. Beklemeye biriktirmeye gelmiyor.
Bu yüzden ilk fırsatta altın alacağım.

Piyasanın üzerinde fiyat çekiyorlar. Dolar bazlı bakıyorsanız olaya, yurt dışında aynı kasa aynı model bir Ford focus arabası 9-10 bin dolar civarında. 165 bin TL ediyor fakat ülkemizde 250 bin TL civarında dolaşıyor. Sarı sitede 5 tane ilan ekledim her hafta başı 6 bin yükseliyor fiyatlar. Ben araba alırken satma gözüyle bakmıyorum burada düşünceniz yanlış. Değindiğiniz bir olayda ticaret. Ticaret insanları zarar etmeyi düşünmez her zaman kar etmeyi düşünürler. Başına bir şey gelecek korkusuyla zaten bu iş yapılmaz. Ben arabayı alinca uzun yıllar binmek için aliyorum. Kar etme dururum da yok. Sonuç olarak ben bu arabaya bindiğimde eskiyecek.

Adamlar bir de mızmız ediyor oradaki fiyatlar üstüne 3000 civarı koymuş 20k olan araba 23K oldu diye bizim burada 100k olan araba 500k oldu hala ses seda yok millette.

Hocam arabayı alsanız da kapının önünde durur. Fullemesi en az 1500 2000 TL tutar. Sigorta kasko MTV Muayene hesaba katarsak bu devirde çok masraf. Bende kangoo var ayda bir iki kere anca çıkarırım. Hatta bazı aylar hiç çıkarmam. 24 lira benzin mi olur arkadaş bu nedir...

Adamlar bir de mızmız ediyor oradaki fiyatlar üstüne 3000 civarı koymuş 20k olan araba 23K oldu diye bizim burada 100k olan araba 500k oldu hala ses seda yok millette.
Yakın bir zamanda araba alanı duymadım. Ama para bu kadar degersizken, kredi çekip almak mantıklı geliyor. Çünkü ileride bir hayli paranin değeri düşeceği için, maaşlara da zam gelince; ödeme yaparken bir zorluk yaşamıyorsunuz. Önceki dönemlerde çektiğim kredilerde de aynı durum olmuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı