Arabayı yüksek devirde kullanmak zararlı mı?

Raxy1

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün yaklaşık 60 kilometrelik bir yola çıktık. Ben, babam ve bir tane komşumuz. Normalde aracı ben kullanacaktım ama babam tutturdu komşu kullansın diye. Her ne kadar vermek istemesem de indim araçtan. İlk kalkışta 3000 devirle kaldırdı aracı daha sonra yolda giderken 3500 4000 devir arası kullanmaya başladı ve sürekli gereksiz yere vites küçültüyordu, mesela 100 kilometre hızla giderken araç 5. viteste 4. vitese atıyordu anlık devir 3500 4000'e çıkıyordu, biraz daha gittikten sonra araç arıza lambası yaktı sabahtan beri içim içimi yiyor anlayan kişi varsa yardımcı olabilir mi ve bunun araca herhangi bir zararı olmuş mudur? Yarın aracı sanayiye götüreceğim arıza cihazına bağlatmak için.

Devir kırmızıyı görmedikçe zararlı olmaz. Tabii, bakımı yapılmış ve yağının düzgün olması lazım.

Gereksiz vites düşürmeleri zarar vermiş olabilir. Özellikle de zorla taktıysa.

Yüksek devirde motor daha güçlü çalışır, daha fazla yakar ve daha çok ısınır. Bunları kaldırabilecek bir arabaysa sorun olmaz.

Yüksek devirde kullanmak harareti arttırır, uzun vadede motor ömrünü azaltır ve yakıt ekonomisi için düşük devir daha iyidir. Devir göstergesinde red zone olarak adlandırılan kırmızı işaretli kısım verimli değildir ve aracı yüksek devirde motor içinde fakir yanma tepkimeleriyle yürütür, motor daha fazla ısınır. Bunun motor hararet yapmadıkça kısa vadede etkisi olacağını zannetmiyorum.

Devir kırmızıyı görmedikçe zararlı olmaz. Tabii, bakımı yapılmış ve yağının düzgün olması lazım.

Gereksiz vites düşürmeleri zarar vermiş olabilir. Özellikle de zorla taktıysa.

Yüksek devirde motor daha güçlü çalışır, daha fazla yakar ve daha çok ısınır. Bunları kaldırabilecek bir arabaysa sorun olmaz.
Hararet 90'ın üzerine çıkmadı zaten uzun yolda. Bu arada araç Opel Astra F classic 1.6 101 hp.

Yeni konular

Geri
Yukarı