Yüksek devirde kullanmak

Araç 90 beygirse dizeldir. O kasa Corolla'larda o güçte benzinli bir motor yok çünkü. Dizel araçta muhtemelen 5500 devire çıkamazsın kesici vardır ama 4000 devirlerde vites değiştirsen de bir zararı olmaz. Sadece uzun süre yüksek devirlerde kullanmak yağ yakan aracın daha fazla yağ yakmasına sebep olabilir. Onun dışında arada bir yüksek devirde kullanmaktan zarar gelmez, hatta dizel motor için iyi bile oluyor.

Öyle bir şey yok, artık motorların büyük bölümü Turbo'lu olsa da hala atmosferik araçlar var ve üretilmeye devam ediyor.

1.6 corollalar da dizel seçeneği yok 1.4-D4 motorları dizel oluyor
Dizel arabanın beygiri benzinli arabaya göre daha az ama torku benzinliye göre fazla oluyor (iki aracıda TSI TDI olarak ele aldım)

2009 bir araba özellikle corolla atmosferik mi güldür me beni sen hayatında atmosferik araba kullandın mı?

1.4-D4 motorlarda sadece Turbo var o modellerde yanlış bilgi vermeyin.

Selam değerli forum sakinleri, ehliyetimi alalı yaklaşık 6 ay falan oldu ve ben birkaç aydır aktif olarak bizim arabamızı kullanıyorum (2009 corolla 90HP 1.6 motor 180bin km gibi bir şey olması lazım). Sizlere danışmak istediğim bir şey var. Ben küçükken arabayı yüksek devirde (4 bin devir gibi) kullanmanın çok riskli adeta kumar oynamak gibi bir şey olduğunu sanıyordum. Fakat ehliyet aldıktan sonra falan arabalara olan ilgim arttı ve aslında düşündüğüm kadar zararı olmadığını öğrendim. Hız tutkunu olduğumdan dolayı arabayı genelde (şehir için olmayan, trafiğin ve insanların olmadığı yerlerde) hızlı kullanıyorum. Tabii başlarda olması gerektiği gibi 3 bin devirde vites değiştiriyordum fakat böyle olunca tabii ki de motorun tam performansını alamadığım için 5. viteste 120'ye zar zor çıkıyordum. Bu yüzden genel olarak şu an hız yapacağım zaman 4 bin devirde vites değiştiriyorum. Biraz fazla uzattım işin aslına gelelim. Size sormak istediğim şey 4 bin devirde kullanmak ne kadar zararlı ya da ne kadar riskli, 5-5.5 devire çıksam arabayı çok zorlar mıyım, kumar oynuyor gibi olur muyum? Durduk yere masraf çıkarmak istemem tabii ki fakat eğer bir sakıncası yoksa arada bir 5 bin devire çıkarmak isterim. Motorun sesini duymak ve o hızı hissetmek aşırı hoşuma gidiyor. Aslında motorumuz sağlıklı olsa bu soruyu sormaz denerdim ama bizim motorumuz yağ yakıyor. Sebebi ise tam bilinmiyor. Aylar önce babam sanayiye götürdüğünde ustalar "motora bir bakmak lazım en az 20klık eğer başka parçaların değişmesi lazımsa 30-40k yı bulabilir." demiş. Motorun belli bir oranda yağ yakmasının performansını arttırdığını biliyorum ama olması gerekenden fazla yakmasının ne kadar kötü bir durum olduğu konusunda bir fikrim yok. Korktuğum noktada tam olarak bu. Arabayı yüksek devirde kullanırsam bu sorun daha da büyüyebilir mi ya da başka sıkıntılar açabilir mi? Bir şey daha sormak istiyorum. Özellikle 1'den 2'ye geçerken çok hissediliyor. Vites değiştirmek için ayağımı gazdan çekip debriyaja bastığım an sanki gaz vermişim gibi ara gaz sesi geliyor. Yani sanki ayağımı gazdan çektiğim gibi araba gazı kesmiyor da 1sn daha veriyormuş gibi hissediyorum. Bunun sebebi ne olabilir bunun gibi bir şey yaşayan var mı? İnternetten araştırdığıma göre gaz teli, kelebek, baskı balata gibi bir şeyler diyorlardı tam hatırlamıyorum. Son bir şey daha aklıma geldi arabada 3-4. viteste hızımı almış gaza basmadan gidiyorken bir anda gaza basıp hızlanınca sanki sağ ön taraftan "fffuuuuu" diye bir ses geliyor. Üfleme sesine benzer bir şey. Gazı bıraktığımda susuyor bastığımda geliyor. Bu bazı günler oluyor bazı günler olmuyor. Ve sadece vites yüksekken ve 3-4 bin devir aralığında gaza bastığımda geliyor. Okuyup yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim. Yazdığım şey biraz karmaşık olabilir şimdiden affola eğer düzeltmeye kalkarsam daha da bozarım.
@Yararsız Üye @SypeR hocalarım diğer konulardan gördüğüm kadarıyla arabalardan anlıyor gibisiniz yardımcı olabilirseniz sevinirim :)

Eki Görüntüle 1617795

Kadran aynısı internetten buldum.

Hocam atmosferik arabalarda fazla devir çevirmek gerekiyor torkunu yüksek devirlerde verebildiği için
Araç benzinde iken kesiciye sokulmadığı sürece 6.000 RPM yapılabilir diye düşünüyorum.
LPG de ise çok fazla devir yapmamak lazım motor ısındığı için.

Son düzenleme:
1.6 Corolla'larda dizel seçeneği yok 1.4-D4 motorları dizel oluyor
Konuyu doğru düzgün okuyun da öyle cevap verin. Ben de biliyorum zaten 1.6 dizel Corolla olmadığını, konuda açıklamamı da yaptım.
Dizel arabanın beygiri benzinli arabaya göre daha az ama torku benzinliye göre fazla oluyor.
Bu da gereksiz, saçma bir genelleme.

Konuyu doğru düzgün okuyun da öyle cevap verin. Ben de biliyorum zaten 1.6 dizel corolla olmadığını, konuda açıklamamı da yaptım.

Bu da gereksiz, saçma bir genelleme.

Konuyu baştan okudum sonlarını okumadım bilgi kirliliği olduğu için.
Açıklamanızı görmedim ona göre yorum yaptım.
Yaptığım genellemem kağıt üstünde doğrudur kıyasladığım iki aracıda Turbo'lu olarak ele aldığımı söyledim.

Benzinli araç yüksek devirlerde canlı kalır. Atmosferik ise.

Aynı aracın 2010 modeli bende var. 1.6 124 Beygir atmosferik. Normalde yüksek devire çıkmanda sorun yok ama motorda sıkıntı varsa daha erken bozulmasına neden olabilir.

Geçen arabayı aldım 6K devirde kullandım benzinlide. Tatmin edecek şekilde hızlanıyor bayağı keyifliydi sürmesi. Şansıma her gün gidip geldiğim yolda şu ana kadar bir kere bile köpeğe rastlamadım. O gün yola köpek atladı. Allah'tan önümde ki diğer arabanın önüne atladı. O fren yapınca bende fren yaptım. Köpek yüzünden 5. vitese geçemedim, maceram orada bitti :D 4. viteste 140-150 gibi bir hızla gidiyordum yanlış hatırlamıyorsam.

Şehir içi ise o kadar hız yapmamaya gayret göster sen yine. Hız yapacaksan bunun yeri ya otobandır (hız limiti dahilinde tabii ki) ya da en doğru lokasyonu pist. :)

(Dipnot: Arada küçük kaçamakları hepimiz yapıyoruz tabii ki)

Şehir içi ise o kadar hız yapmamaya gayret göster sen yine. Hız yapacaksan bunun yeri ya otobandır (hız limiti dahilinde tabii ki) ya da en doğru lokasyonu pist. :)

(Dipnot: Arada küçük kaçamakları hepimiz yapıyoruz tabii ki)
Şehir içi denilemez. Şehir merkezinden uzak binaların olmadığı dümdüz bir yol. Sadece bir tane keskin olmayan viraj var. Zaten viraja gelene kadar çok rahat arabanın göreceği son hızı görebiliyorum.

Şehir içi denilemez. Şehir merkezinden uzak binaların olmadığı dümdüz bir yol. Sadece bir tane keskin olmayan viraj var. Zaten viraja gelene kadar çok rahat arabanın göreceği son hızı görebiliyorum.
4000-5000 devirde sürekli veya uzun süreli kullanım sübapları, sübap lastiklarini eritir, eskitir. Motor yağ yakıyorsa geçmiş olsun şimdiden. Araba kaç binde gözükmüyor ama hiç gerek yok böyle maceralara 2012 2013 model araçlarda.

4000-5000 devirde sürekli veya uzun süreli kullanım sübapları, sübap lastiklarini eritir, eskitir. Motor yağ yakıyorsa geçmiş olsun şimdiden. Araba kaç binde gözükmüyor ama hiç gerek yok böyle maceralara 2012 2013 model araçlarda.

Araç 2009 model 180bin km de. Hız yapmamam gerek biliyorum fakat hızı sevdiğimden dolayı engel olamıyorum ister istemez basıyorum. Ama bir yandan da araba yağ yaktığı için motorda bir sıkıntı olduğu için kendime engel olmaya çalışıyorum. Genelde haftada bir yada iki kere sadece 1-2 dakika 4-4.5k devir kullanıyorum.

Geri
Yukarı