Arachnaphobia'dan kurtulmak

Son derece ciddiyim. Slingler zaten 5 cm aşağı düşse hakkı rahmetine kavuşuyor.
Bırakın adult olduğunda alışır gerekirse satar. Ama korkusunu yener. Bakımı da bir o kadar basit. Sadece yemler sıkıntı.

Ne kadar hızlı o kadar iyi.

Yaaani. Haklı sayılırsınız sanırım.

Son derece ciddiyim. Slingler zaten 5 cm aşağı düşse hakkı rahmetine kavuşuyor.
Bırakın adult olduğunda alışır gerekirse satar. Ama korkusunu yener. Bakımı da bir o kadar basit. Sadece yemler sıkıntı.

Ne kadar hızlı o kadar iyi.
Kankam ben daha ekrandaki örümceğe bakamıyorum ona nasıl bakayım. :)

Kankam ben daha ekrandaki örümceğe bakamıyorum ona nasıl bakayım. :)
Hocam o kadar tatlılar ki... Aşık olacaksınız hergeleye. Bir süre sonra sizden biri olacak. Günaydın diyeceksiniz sabahları o derece. Böyle göründüğüne bakmayın makro çekim bu.
Max 1-2 cm aslında. Bazı türlerde hiç ısırma, bombalama yok. Örneğin bu Grammostola Rosea türü
çok insancıl ve sakinlerdir. Tehlike anında yuvalarına kaçmak isterler. Ayrıca ısırığı öldürmüyor onlar yalan.

Eki Görüntüle 848493

Dosya Ekleri

• 1611343352000.jpeg
    1611343352000.jpeg
    16,1 KB · Görüntüleme: 21
Hocam o kadar tatlılar ki... Aşık olacaksınız hergeleye. Bir süre sonra sizden biri olacak. Günaydın diyeceksiniz sabahları o derece. Böyle göründüğüne bakmayın makro çekim bu.
Max 1-2 cm aslında. Bazı türlerde hiç ısırma, bombalama yok. Örneğin bu Grammostola Rosea türü
çok insancıl ve sakinlerdir. Tehlike anında yuvalarına kaçmak isterler. Ayrıca ısırığı öldürmüyor onlar yalan.

Eki Görüntüle 848493
Mesela bakamadım buna ve hala bakamıyorum. Bu tarz şeyler görünce kaşıntı falan tutup kötü oluyorum.

Fobi tedavisinde basamaklandırılmış bir şekilde korkularla yüzleşme yaklaşımı (Cognitive Behavioral Therapy with Graded Exposure) uygulanıyor. Dikkat etmeniz gereken, karşılaşma dozunu yavaş yavaş ve kontrollü bir şekilde arttırmak, karşılaştığınız korku ve anksiyete seviyelerini baş edebileceğiniz ölçüde tutmak, yoksa fobinizin güçlenmesine sebep olabilirsiniz. Örneğin neler yapılabilir:

İlk adım olarak yanınızda birisi varken ekrana bir örümcek resmi açın. Bakarken kendinizi, ekranda gördüğünüz bu canlının size ulaşamayacağı, zarar veremeyeceği yönünde telkin edin. Bunu birkaç kere tekrarladığınızda, giderek içinizin daha rahat hissetmesi gerekir.

Bir sonraki adımda aynı resmi yalnız başınıza açın. Aynı düşünceleri geçirin aklınızdan.

Bir sonraki adım, bir örümcek videosu izlemek olabilir.

Bir sonraki aşama için daha fazla sayıda örümcek içeren bir video, veya beklenmedik şekilde karşınıza örümcek çıkacak bir oyun, dizi uygun olabilir. Örümcekle karşılaştığınızda, daha önceden biriktirdiğiniz, "fobinizin abartılı ve yersiz olduğu, örümceklerden bu derece korkmaya gerek olmadığı" tarzı düşünceleri aklınıza getirerek kendinizi zorlayın.

En son adımlar olarak da, evde gördüğünüz örümcekleri gözlemleme, peçeteyle alıp dışarı atma gibi şeyler yapabilirsiniz. (veya öldürüyorsanız öldürme, ancak örümcekler evdeki diğer zararlı böcekleri, sinekleri vs öldürürler, insanlar için bazı türler hariç zararsızlar, durduk yerde bir canlı öldürmeye gerek yok, mümkünse alıp dışarı bırakabilirsiniz)

Bu adımların her birini bir kez uygulamak zorunda değilsiniz, içiniz rahat edene kadar bir sonraki adıma geçmeyip, aynı metodu tekrar edebilirsiniz.

Bu adımların herhangi birinde, korkunuzun size baskın geldiğini, korkunuzun şiddetinin arttığını hissederseniz, büyük bir rahatsızlık duyarsanız, bir psikiyatri kliniğine gidin. Buna benzer bir tedavi şemasını, ihtiyaç duymanız halinde ilaç desteğiyle, veya desteksiz bir şekilde, daha profesyonel bir şekilde uygularsınız hekim eşliğinde.

Yukarıdaki arkadaş çok doğru demiş bir şeye duyarsızlaşmak için sürekli o şeye maruz kalmak gerekiyor ve bu tek çözümdür. Diğer bir çözüm ise beyninize kimyasallarla bozarak korku duygunuzu bastırıp örümceğe istediğiniz kadar bakabilirsiniz ama bu tamamen zararlı ve insanın doğasına uygun olmayan bir durumdur. Bir şeyden 2 türlü kurtulabilirsiniz bu hayatta. Birincisi o şeyden kaçarak ikincisi o şeye karşı duyarsızlaşarak. Bir şeyden kaçmak bildiğiniz gibi her zaman mümkün olmuyor fakat bir şeye karşı duyarsızlaştığınızda o şeyin varlığı sizde bir psikoloji yaratamaz duruma geliyor bu muazzam ötesi bir rahatlık değil mi sizce de ? O yüzden maruz kala kala duyarsızlaşabilirsiniz. Ama bu yolda sıkıntı denilen sorun ortaya çıkıyor ve bu duyguya ne kadar çok dayanabilirseniz (bir duygunun azı normal çoğu hastalık değildir fakat çoğunu yaşarken ortaya fiziksel belirtiler eşlik ettiği için beynimiz bu belirtileri hastalıkla ilişkilendiriyor o yüzden bir duygunun fazlasına dayanamayıp koşarak psikiyatriye gidiyoruz ve hiçbir işe yaramıyor :) ) bir süre sonra bu duygunun otomatik olarak söndüğünü göreceksiniz. Kesinlikle psikiyatri kliniğine gidip ilaç kullanmayın kesinlikle.

Yeni konular

Geri
Yukarı