Arago noktası nedir?

UgurAkar38x

Decapat
Yer
Kayseri, Melikgazi
Daha fazla  
Yarın (27/07/2018) yüzyılımızın en uzun ay tutulması olacak. Tr saati ile 20:24 civarı yarı gölgeye girmeye başlayacak olan ay saat 21:30 civarı tam gölgeye girecek. Toplamda (Yarı gölgeye giriş, yarı gölge, tam gölgeye giriş, tam gölge, tam gölgeden çıkış, yarı gölge, yarıgölgeden çıkış) 6 saat 13 dakika ve 48 saniye sürecek. Tam gölgede ise 103 dakika kalacak. Tam gölge sırasında teleskobu olan arkadaşlar ayın merkezine doğru bakarsa arago noktasını görebileceklerini tahmin ediyorum.

Kaçırmayın. İyi eğlenceler.

(Yüzyıl olayı yanlış anlaşılmasın diye açıyorum. Uzunluk bakımından en uzun. Yoksa ay tutulması sık sık oluyor)

(Tatilde olmasaydım teleskopla çekip fotoğraflarını da yüklerdim ancak teleskopsuz çekmek durumundayım şu an :( )
Arago Noktası acaba ne demek?

Arago Noktası acaba ne demek?
Arago noktası ışığın dalga özelliğinden kaynaklanan bir durumdur. Küresel bir cisim doğrusal bir ışık kaynağıyla aydınlatıldığında arkasında oluşan gölgenin tam orta noktasında parlak bir nokta oluşur. Dünya da küresel bir cisim olduğundan ve güneşe uzaklığından dolayı pek doğrusal sayılmasa da relatif olarak doğrusal olacağından bu fenomenin gözlemlenebileceğini tahmin ediyorum. Ancak atmosfer işi bozabilir. IMG_20180107_185000-1600x1200.jpg
Bir misketin gölgesi. Resmi küçültmek zorunda kaldım. Ancak ortadaki noktayı görebilirsiniz.

Wiki'den resim:
A_photograph_of_the_Arago_spot.png

Daha ayrıntılı bilgi için: Arago spot - Wikipedia

(Size özel Wiki zero linki :D)
Bu arada ay tutulması sırasında böyle bir olay gözlemleyemedim. Uzaklığı da buna engel oluşturabilir.

Dosya Ekleri

• IMG_20180107_185000-1920x1080.jpg
    IMG_20180107_185000-1920x1080.jpg
    270,8 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı