Arch Linux Kurulum "To create more partitions first..." hatası

LEJY0N

Hectopat
To create more partitions first replace a primary with an extended Partition
Arch Linux kuracağım fakat disk bölümlemesinde bu hatayı alıyorum. Swap alanı belirledikten sonra New deyip yeni bir bölüm oluşturacağım zaman bu hata çıkıyor. Eski sistem, MBR kurulum yapıyorum. Varsa eğer MBR kurulum için rehber eklerseniz güzel olur.
Teşekkür ederim şimdiden.

Linux'ta MBR sistemlerde 3'ten fazla (4 de olabilir tam hatırlamıyorum) primary partition kabul edilmiyor. Swap, bootloader bölümü ve asıl dosya sisteminin olduğu bölümler primary olmak zorunda, çünkü primary partition'lar ile bir işletim sistemi çalışabilir.

O hata mesajı diyor ki, daha fazla bölüm oluşturacaksanız extended (mantıksal) bölümler oluşturun. Yani bölümü oluşturuyorsunuz ama o bölümden işletim sistemi başlatamıyorsunuz. Sadece dosya depolayacaksanız mantıksal bölüm yapabilirsiniz.

Linux'ta MBR sistemlerde 3'ten fazla (4 de olabilir tam hatırlamıyorum) primary Partition kabul edilmiyor. Swap, Bootloader bölümü ve asıl dosya sisteminin olduğu bölümler primary olmak zorunda, çünkü primary Partition'lar ile bir işletim sistemi çalışabilir.

O hata mesajı diyor ki, daha fazla bölüm oluşturacaksanız extended (mantıksal) bölümler oluşturun. Yani bölümü oluşturuyorsunuz ama o bölümden işletim sistemi başlatamıyorsunuz. Sadece dosya depolayacaksanız mantıksal bölüm yapabilirsiniz.

Disk bölümlerine primary değil de extended'mı seçeyim hocam.
Kurulum rehberinde primary seçiyorlardı. Extended seçersem bir sıkıntı olur mu?

Dual kullanacağım hocam.
Swap alanı oluşturmanız zorunlu değil. Kurulum sonrası swapfile oluşturup swap alanı ihtiyacınızı öyle giderebilirsiniz. Swapfile'ın tek eksisi hibernate desteklememesi ama hibernate kullanacağınızı zannetmiyorum.

2. bir sorun daha :)
Kurulum rehberinde Arch-chroot /mnt komutu ile chroot geçişi sağlıyoruz yazıyor
Aynısını yapıyorum, fakat "nano /etc/vconsole.conf" burada hata veriyor.
Bash nano command not found
Nano düzenleyici ile hiçbir işlem yapamıyorum.
Bu sorunuda halledersem sanırım bugün kurabileceğim Arch'ı :)

Yeni konular

Geri
Yukarı