Arch vs Debian

Debian. MX Linux veya Peppermint OS kurabilirsin. Masaüstünde Peppermint OS kullanıyorum, sunucumda Desktopsuz Debian, en stabil Linux dağıtımı bana göre.

Ben Arch Linux'u tercih ederim. Çünkü güncel,hızlı ve pacman çok güzel bir paket yöneticisi. Ama kurulumu zor ve Debian daha stabildir. Fazla güncelleme gelmesi sıkıntı çıkarmayacaksa ve kurabilirseniz Arch Linux KDE Plasma öneririm.

Arch Linux çünkü hızlı, güzel ve paket yöneticisi hızlı.

İkisi de yormaz ve ikisi de günlük kullanım için süper.

Ben bilgisayarı trade için kullandığımdan dolayı çok güncelliğe ihtiyacım yok. Bu sebeple Debian Stable kullanıyorum mesela. Kişisel küçük tercihler hangisini kullanman gerektiğine cevap olur.

Debian derim.

Arch daha gelişmiş kullanıcıları hedef alıyor ve daha modüler. Herkese Arch önerilmez hatta Arch'ın çoğu kullanıcısı amacının dışında kullanıyor ve kendine gereksiz yükler ediniyor.

Debian ise tamamen stabilite ve güvenilirliliğe önem veriyor. Her tabanın kendi paketleri mevcut. Eski sürümlerde eski paketler. Bu paketlerin hepsi çok sıkı kontrollere tabi tutuluyor. Testleri geçemeyen paketler yıllarca depoda yer bulamıyor. Bu en başta bir dezavantaj olarak görülebilir ancak kurumsal alanda ve sunucu pazarında çok önemli bir durum. Her şeyin her zaman on numara çalışması gerekiyor.

Bu sebeplerle de günlük kullanıcı için daha iyi bir seçenektir Debian.

Yeni konular

Geri
Yukarı