Debian vs Arch

Arch en sevdiğim dağıtımdır. AUR sebebiyle muhtemelen. Debian da paketler gerçekten çok eski. İleride sıkıntı çıkaracağından korkuyorum. Bağımlılık hataları vs. tek korkum Arch'daki çökme olasılığı... @433815

Kolay kolay çökmüyor merak etmeyin, 2020'nin başında aylar boyunca kullanmıştım, hiçbir stabilite sorunu olmadı. Tabii ki sunucu gibi bir şey çalıştırıcak stabilitede değil, fakat normal kullanıcı için yeterli stabiliteye sahip.

Kolay kolay çökmüyor merak etmeyin, 2020'nin başında aylar boyunca kullanmıştım, hiçbir stabilite sorunu olmadı. Tabii ki sunucu gibi bir şey çalıştırıcak stabilitede değil, fakat normal kullanıcı için yeterli stabiliteye sahip.
Hiç dağıtım değiştirmeden 9-10 boyunca kullanma olasılığım nedir?

Benim deneyimlerime göre Arch kolay kolay çökmüyor sanki bu konu internette fazla abartılmış gibi, ha rolling distro olması sebebiyle Debian kadar stabil olmasını bekleyemeyiz ama avantaj olarak daha yeni paketler almış oluyorsun, tavsiyem Arch yerine Artix yüklemen, basit bir şekilde anlatmak gerekirse Arch'ın SystemD yerine OpenRC, runnit veya s6 init sistemlerini seçebildiğin bir versiyonu.

Arch kullanmak hakkında şüpheliysen ve rolling distro kullanmak istiyorsan Void, Gentoo gibi dağıtımları kullanabilirsin.

Ben Debian Sid kullanıyorum. Gayet güzel. Artix OpenRC kullanırsan bazı uygulamalar sıkıntı sıkıntı çıkarabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı