Arch vs Debian

Itechin.g

Megapat
Makaleler
3
Dostlar eski konularda herkes bir tarafı savunmuş ve çoğunluk Debian ve Linux Mint taraftarı, iki tarafında artılarını eksilerini ve farklarını ve yeni başlayanlar için(uygulama yükleme ve kaldırma, özelleştirme, sürücü yükleme vs.) Hangisinin daha iyi olabileceğini düzgünce açıklayabilecek biri varsa çok iyi olur.

Artı eski olarak yazmak bana düşmez ama ben Arch tarafındayım bayağıdır Manjaro kullanıyorum ve memnunum öneririm ama Arch başlangıç için en zor seçimlerden biri.

Artı eski olarak yazmak bana düşmez ama ben Arch tarafındayım bayağıdır Manjaro kullanıyorum ve memnunum öneririm ama Arch başlangıç için en zor seçimlerden biri.

İşte neden zor neden kolay vs. bana o lazım hocam. Herkes bir şey öneriyor ama kimse neden öneriyor onu bilmiyor.

İşte neden zor neden kolay vs. bana o lazım hocam. Herkes bir şey öneriyor ama kimse neden öneriyor onu bilmiyor.

Pop!_OS başlangıç olarak iyidir kolaydır.
Linux Mint direk en kolayı sayılabilir.
Arch için iyi bir Linux bilgisi gerekiyor kesinlikle başlangıç dostu değildir kurarken bile standart kurulum ekranı yok elle kurulum yapıyorsun.
Ubuntu başlangıç olarak iyi olsa da çok fazla hata barındırıyor ve kullanılmamalı.

İki taban da iyi. İkisinin de yazılım depoları geniş. Arch Aur deposu ile, Debian da çeşitli topluluk depoları ile epey zengin kaynaklara sahip.

Debian tabanlı dağıtımlar daha yaygın. Başlangıç için daha uygun. Linux Mint'te çalışkan bir topluluk var. Son zamanlarda yenilikler konusunda bayrağı önde taşıyor. Kararlılık ilkesi gereği yılda bir kez yükseltme yapıyor. Linux Mint'in menüsüne hakim olunca pek terminale girme ihtiyacınız olmaz. Ama yine de GNU/Linux dünyasında komutları bilmek ve kullanmak daha pratiktir. Tabi mecburen kullanmamız gereken durumlar oluyor.

Arch Linux, yuvarlanan bir yapıya sahip, her ay yükseltme gelir. Başlangic kullanıcıları için kurulumu zor olsa da çeşitli arayüz çalışmaları ile artık kolayca kurulabiliyor.

Terminal'de farklı komutlar kullanıyoruz.
Mesela Arch'ı güncellemek için;
Kod:
sudo pacman -Syu

Debian tabanlı dağıtımlar için!
Kod:
sudo apt update
sudo apt upgrade
Komutlarını kullanıyoruz.

Güncellik ve kaynak bolluğu açısından Arch Linux ve Arch Linux tabanlı dağıtımları tercih ederim.

Debian'ın paket yöneticisi APT aşırı yavaş. Çekilmez hâle geliyor bir süreden sonra.

Ayrıca Debian'ın milattan kalma paketleri de can sıkıcı bir durum. En azından güncellik isteyen biri için.

Ama bu da şu sorunu doğuruyor:
Arch Linux kullanıcıları belli başlı paketleri yükseltirken dikkatli olmalı. Bootloader, kernel, glibc gibi paketlerin yükseltilmesinden önce gerekli önlemler alınmalı. Aksi takdirde gelecek güncelleme ile sistem bozulursa veri kaybı ya da sistem kullanılamaz hâle gelmesin. Ki bu durumlar nadirdir.

Tüm bunlara rağmen tercihim yine Arch Linux'tan yana.

Bakın arch linux'un Debian'dan en üstün yönü paketlerin birbirinden bağımsız olarak işlenmesidir. Örneğin xfce kurarsınız ve istemediğiniz zaman xfce4-notify paketini kaldırabilirsiniz. Debian'da bunu yapmak istediğinizde bağımlılık sorunları yüzünden sisteminiz perişan olur.

Bu verdiğim örnek diğer sayısız paket için de geçerli. Sırf bu örnek ile arch kullanmanın ne kadar esnek olduğunu kanıtlamaya yeter. Buna ek olarak arch linux daha önce söylendiği gibi güncel kütüphaneler ve programlar açısından çok daha zengin.

Arch linux için tek dileğim daha fazla yansının sisteme dahil olması. Çoğu zaman 2 tanesi çalışmayan sadece 4 yansımız var. Bu sayı en az 10 olmalı.

Geri
Yukarı