Debian Vs Arch

Ben ilk başta Manjaro kullandım çok fazla hata ile karşılaştım forumdaki konularıma bakarsaniz belki gorursunuz Manjaro'yla vs.(baska forumla karistiriyorda olabilirim cok falza yerde konu açtım hatalardan dolayi) şu an Kali Linux kullanıyorum kurma etme diyenler oldu bilmiyorsan neden kuruyorsun diyen oldu hacker meselesiyle alay eden oldu ama çok kolay ogrenmesi bence. Tek sorun Kali de cozunurluk sorunum var onu da halletsem daha iyi olacak size tavsiyem Debian tabanlı Linux kullanin Debian tabanlı Linux isletim sistemi oner derseniz de Kali derim ;) en azindan iki bir şey ogrenirsiniz illa fayfası olur simdi detaya girmeyim konu disi olur.

Siber güvenlik ile uğraşanlar için tercih edilebilir, zaten sanal makine de kullanıyor birçoğu.
Bence onlarda kullanmasın o saçma dağıtımı. Yani kali kullanıp memnun kalanda ne biliyim. Başka hiçbir dağıtımı deneyimlememiş biri olsa gerek. Kali nin tek olayı tool ların hazır olarak gelmesi. Ve içinde inanılmaz fazla tool var. Belki sen içlerinden sadece 2 tanesini kullanacaksın. Ve o iki tool için kali gibi berbat bir dağıtımı kuruyorsun. Gidip daha hafif bir dağıtım kurup daha sonra o dağıtımlara ihtiyaçları olan tool ları kursalar keşke insanlar. Ama laf anlatamıyorsun işte.

Bence onlarda kullanmasın o saçma dağıtımı. Yani kali kullanıp memnun kalanda ne biliyim. Başka hiçbir dağıtımı deneyimlememiş biri olsa gerek. Kali nin tek olayı tool ların hazır olarak gelmesi. Ve içinde inanılmaz fazla tool var. Belki sen içlerinden sadece 2 tanesini kullanacaksın. Ve o iki tool için kali gibi berbat bir dağıtımı kuruyorsun. Gidip daha hafif bir dağıtım kurup daha sonra o dağıtımlara ihtiyaçları olan tool ları kursalar keşke insanlar. Ama laf anlatamıyorsun işte.
Pent-tester ve benzeri güvenlik yazılımları ile ilgili olan insanlar basit ve hızlı erişim hazır paket yapıları olsun diye kali ve benzeri distroları tercih ediyor. lightweight distro olması gerekmiyor ki çoğu insan bunu virtual ortamlarda kullanıyor. İçindeki toolların fazlalığı zaten herkese her alana uygunluğu yakalayabilmek için. Hack işlemleri için mükemmel bir iş gücüne ve mükemmel bir işlem kapasitesine ihtiyacı olan birisi zaten bunun zahmetine girip başka şekillerde çözebilirler. 1 yıl geçmiş hemen hemen ama görünce cevap vermek istedim belki başkaları faydalanır diye. Sizin bahsettiğiniz gibi lightweight bir dağıtım olsun istediği tool ları içine eklesin devam etsin şekilde bir yaklaşımı olan ya da olacak kişiler muhtemelen zaten arch tabanlı olan blackarch distrosunu kendi dotfilesı sade basit bir wm ile birlikte bunu zaten halledebilir. Ki blackarch distrosunu da oldukça severim ilginiz varsa bakmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda kendi iso dosyanızı da hazırlayabilirsiniz 1 defa zahmete gireceksiniz ve cebinizde kendi ortamınızı rahatlıkla taşıyabileceksiniz. Velhasıl genel konuya gelecek olursak, dağıtımlar sizin kullanım amacınıza hizmet etmeli. Mesela basit kurulum hızlı erişim uğraştırmayan bir şey isteyen kişiler debian tabanlı fedora tabanlı distrolara yönelir onların da kendi aralarında farklılıkları vardır. Arch linux daha çok linux işletim sistemine daha hakim ve uğraşmaktan çekinmeyen sorunları çözebilme kabiliyetine ve araştırma yapma kabiliyetine sahip kişiler tarafından tercih edilmeni benim kanatimce. Arch linux hem lightweight olması hem de tamamiyle kendi amacınıza hizmet etmesi için özelleştirebileceğiniz bir dağitımdır. Kendinize ait bir iso hazırlayabilir, içine live ortam yerleştirebilir ve dilediğiniz yerden erişebilirsiniz. Hatta özelleştirmelerinizi bile hazır halde kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı